06.12.2016 08:53 0 Tekst i fotografie: Krzysztof Szkurłatowski/Pracownia Pozytyw
Społeczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Wejherowie od września 2016 r. współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowym Team Dragon. W ramach tej współpracy trenerzy z klubu opracowali projekt "Pierwsze kroki małego judoki" i raz w tygodniu odwiedzają Społeczną by uczyć podstaw judo w dwóch grupach gromadzących najmłodsze dzieci.
Zajęcia trwają 45 minut i odbywają się w kameralnych grupach. Dzięki temu instruktor ma nie tylko lepszy kontakt z młodymi sportowcami, ale może także sprawnie dbać o ich bezpieczeństwo. Dodatkowo zawsze czuwa nad nimi również nauczycielka. Jej pomoc bywa przydatna kiedy trzeba nieco tonować emocje towarzyszące treningom, bowiem młodzi adepci judo wykazują się ogromnymi pokładami energii.
Nim zerówkowicze ze Społecznej zaczną zgłębiać podstawowe techniki judo, muszą pod okiem wykwalifikowanych trenerów z UKS Team Dragon nauczyć się rozgrzewki, rozwinąć cechy psychomotoryczne i doskonalić panowanie nad własnym ciałem. Trudno bowiem uprawiać ten sport nie nauczywszy się najpierw np. wykonywania przewrotów w przód i w tył, czy padów. Jednak narzekań na treningach nie słychać. Dla uczestniczących w nich dzieci każda okazja do przewrócenia się na miękką matę wydaje się być doskonałym pretekstem do świetnej zabawy. A instruktor przy tej okazji może przekazywać zasady sportowego zachowania obowiązujące w judo.
W świat tej dyscypliny sportowej wprowadza dzieciaki ze Społecznej m.in. Pan Mariusz Jaszewski, zdobywca brązowego medalu mistrzostw Polski w judo. Ma on z uczniami doskonały kontakt, a zarazem cieszy się u nich sporym autorytetem. Wielu z nich jest zafascynowanych czarnym pasem, którym Pan Mariusz przewiązuje bluzę swojej judogi. Wiedzą, że kolor pasa oznacza wielkie umiejętności i marzą, że kiedyś oni też zdobędą taki pas. Nic więc dziwnego, że z zapałem angażują się w treningi.
Realizacja projektu "Pierwsze kroki małego judoki" może być doskonałym pomysłem na uzupełnienie szkolnych zajęć wychowania fizycznego. Przede wszystkim jest to znaczące ich urozmaicenie, bowiem łączy zajęcia ogólnorozwojowe z wyspecjalizowanym treningiem sportowym. Jak bardzo są cenione przez dzieci ćwiczenia judo wprowadzone w Społecznej, można się przekonać obserwując w trakcie treningów uśmiechnięte buzie. To chyba najlepsza rekomendacja dla nowej inicjatywy sportowo-edukacyjnej.
Tekst i fotografie: Krzysztof Szkurłatowski/Pracownia Pozytyw