09.05.2011 10:00 0

W rodzinnym kręgu

Rodzina. Nieodzowny element naszego życia, naszej codzienności. Jednostka wszystkim nam doskonale znana, w której stanowimy jakiś element – córkę, syna, siostrę czy brata. Z uwagi na to, że 15 maja obchodzimy dzień Rodziny, poświęćmy chwilę na to, by zastanowić się, czym dla każdego z nas jest trwanie w tej wspólnocie.

Człowiek jest istotą społeczną, ma ciągłą potrzebę zrozumienia i obecności drugiego człowieka. Kto jest nam najbliższy jak nie członkowie naszej rodziny? Kto, jak nie oni, zna każdą naszą wadę, każdą zaletę? Kto pamięta wszystkie nasze sukcesy i niedociągnięcia? Z kim zasiadamy codziennie przy wspólnym stole? Z kim spędzamy większość naszego czasu?

Rodzina. Jest tak nam bliska, a jednocześnie tak odległa. W XXI wieku wszyscy cierpimy na brak czasu. Brak czasu na wspólne zabawy, rozmowy, na wspólne posiłki, spacery. Wszyscy jesteśmy zabiegani i zmęczeni. Czy nie warto powiedzieć stop? Zatrzymajmy się na chwilę i cieszmy się wzajemną obecnością, każdym uśmiechem, bo nigdy nie wiadomo, który dzień jest naszym ostatnim.

Czym powinna być rodzina? Powinna być związkiem wyłącznym i trwałym, bo tylko taka daje swym członkom poczucie bezpieczeństwa, pewności jutra i świadomości, że się jest kochanym. Liczba rozwodów na świecie nieustannie powiększa się. Na ich skutek dzieci tracą świadomość, że są kochane. Upadają filary, na których opierała się ich codzienność. Więzi rodzinne zanikają, ognisko domowe gaśnie.

Rodzina nie jest tylko środowiskiem wychowawczym, ale też najbliższym środowiskiem życia. Rodzina jest dla dziecka najbliższą grupą, która może i powinna wzbogacać jego życie, zaspokajać podstawowe potrzeby biologiczne, psychiczne, materialne, dawać poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie i psychiczne oparcie. Brzmi całkiem zwyczajnie, ale widzimy, że zaczyna brakować tych czynników. Wciąż za mało rozmawiamy, za mało czasu spędzamy razem, a czas nieubłaganie gnie do przodu. Zastanówcie się nad tym, drodzy czytelnicy, czy w Waszych rodzinach jest podobnie. Zapamiętajcie: dialog jest podstawą w budowaniu więzi międzyludzkich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...