20.03.2015 17:00 0

Powiat wejherowski z zanieczyszczonym powietrzem?

Powiat wejherowski wciąż w niechlubnej czołówce niskiej emisji. Efekty zanieczyszczonego powietrza odczuwają przede wszystkim osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych oraz dzieci. Powodem jest niska jakość węgla oraz plastikowe odpady, którymi palą mieszkańcy.

  • Wejherowo jest w tyle, jeśli chodzi o niską emisję. W takim sensie, że jest ona stanowczo zbyt duża. Dzieje się to przede wszystkim dlatego, że wiele starych budynków, zbudowanych nawet sto lat temu, jest ogrzewana zwykłymi piecami – wyjaśnia zastępca prezydenta Wejherowa Piotr Bochiński.

Paliwem jakim stosuje do opału większość mieszkańców powiatu Wejherowskiego jest niskiej jakości węgiel, który emituje duże ilości sadzy oraz innych pyłów. Wynika to przede wszystkim z oszczędności. Zdarza się także palenie niedozwolonymi surowcami, takimi jak plastikowe odpady, co jest nie tylko nieekologiczne, ale i trujące.

  • Rozwiązanie stanowi wymiana pieców kaflowych na inne systemy grzewcze. W tym momencie nie byłoby nawet możliwości spalenia czegoś, co spowoduje niską emisję – dodaje zastępca prezydenta.

W celu zmniejszenia niskiej emisji realizowany jest system KAWKA. Przeprowadzane są także podłączania do sieci centralnego ogrzewania szkół oraz budynków użyteczności publicznej. Natomiast indywidualny właściciel budynku prywatnego może wystąpić do Banku Ochrony Środowiska o częściowo umarzalny kredyt.

  • Taki człowiek musi pewne rzeczy robić sam. Jest to żmudny, formalny proces. Łatwiej byłoby to zrobić w sposób zorganizowany, jednak aktualnie nie mamy takich możliwości – informuje Piotr Bochiński.

W sprawę niskiej emisji zaangażowana jest także wejherowska straż miejska, która w tym sezonie grzewczym otrzymała już 91 zgłoszeń o spalaniu w piecach domowych nieczystości stałych, w tym plastikowych odpadów.

  • Na szczęście zgłoszenia te potwierdziły się tylko w 8 przypadkach. Na właścicieli zostały nałożone mandaty karne. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tam, gdzie czarny dym unosi się z komina, są palone śmieci - upomina Zenon Hinca, komendant straży miejskiej w Wejherowie.

Za palenie śmieci w domowych piecach grozi mandat do 500 zł. Palenie plastików nie tylko zanieczyszcza środowisko, zatruwa powietrze, ale również niszczy instalacje grzewcze. W kominach nierzadko dochodzi do zapalenia sadzy lub osadzania się chemikaliów na ściankach komina.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...