04.08.2014 16:30 0

Przypadek wścieklizny w Luzinie. Uwaga na zwierzęta domowe

fot. archiwum

W Luzinie znaleziono martwego nietoperza, który jak się okazało po badaniu laboratoryjnym był zarażony wścieklizną. Zwierzę zostało znalezione na jednej z prywatnych posesji.

W związku ze znalezieniem zwierzęcia chorego na wściekliznę powiatowy lekarz weterynarii wyznaczył obszar zagrożony. Wprowadzono na nim zakazy i nakazy, których należy się trzymać, żeby choroba się nie rozwijała i nie doszło do kolejnych zakażeń. Szczególnie należy uważać na nietoperze.

  • Jeżeli zauważymy, że nietoperz leży, nie może już latać, wszystko jedno czy jest jeszcze żywy, czy już jest martwy, należy to zgłosić do najbliższej lecznicy dla zwierząt. Nie dotykać gołymi rękami nie dopuścić, żeby dzieci się z tym kontaktowały i zabezpieczyć swoje zwierzęta domowe - wyjaśnia Wojciech Trybowski, powiatowy lekarz weterynarii.

Każdy mieszkaniec obszaru zagrożonego, który posiada zwierzęta domowe powinien zachować szczególną ostrożność.

  • *Apeluję o to aby zarówno psy jak i koty nie wałęsały się, były trzymane w domu, w zamknięciu w taki sposób żeby uniemożliwić im kontakt z potencjalnym zagrożeniem - dodaje Wojciech Trybowski.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i kończy się zawsze śmiercią. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w skutek pogryzienia przez chore zwierzę, poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, ponieważ wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia.

Wirus wścieklizny wykazuje dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych oraz na gnicie. W rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi, przez 2-3 miesiące. Jest wrażliwy na działanie większości środków dezynfekcyjnych.

W obrębie obszaru zagrożonego:

  • należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,
  • nie dotykać zwierząt chorych łub padłych. W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia, stałocieplnego należy powiadomić o tym fakcie straż miejską lub Inspekcję Weterynaryjną,
  • psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy,
  • koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów,
  • bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciw wściekanie.

W obszarze zagrożonym wprowadzono nakaz trzymania psów w zamknięciu lub na uwięzi, kotów w zamknięciu, wzmożone kontrole celem egzekwowania obowiązku wyprowadzania psów na smyczy oraz w kagańcu, wraz z kontrolą zaświadczeń szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, zaopatrywanie bydła, owiec, kóz, świń, koni oraz zwierząt futerkowych w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii, zaszczepienie przeciwko wściekliźnie wszystkich psów i kotów, które nie posiadają aktualnych szczepień przeciw tej chorobie.

Specjalne środki ostrożności będą obowiązywały wstępnie przez 90 dni, jeżeli znajdą się kolejne przypadki choroby okres ten zostanie wydłużony.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...