14.06.2014 10:06 0

Fashion Stage już w pełnym składzie

Prawdziwa moda nie dzieje się tam, gdzie zjeżdża się "branża", gdzie liczy się popularność i blichtr. Prawdziwa moda pojawia się tam, gdzie pełne pomysłów głowy spotykają się z niezwykle utalentowanymi parami rąk, nożyc, igieł... Takim właśnie miejscem jest Open'erowa Fashion Stage, która od 2009 roku pokazuje dzieła najzdolniejszych polskich projektantów.

Do tej pory zaprezentowało się ich już kilkudziesięciu. Tegoroczny line-up tej równoprawnej sceny Open'era to:Alicja Fraczek, WEARSO, CARBON, Damian Konieczny, Monika Gromadzińska, Sowik Matyga, Ptaszek, LOUS oraz Dzky. Jeśli jeszcze nie znacie tych projektantów, na pewno usłyszycie o nich wkrótce - koniecznie zobaczcie ich na Fashion Stage! W strefie znajdzie się też miejsce dla najlepszych etiud filmowych z modą w tle, prezentowanych we współpracy z Warsaw Fashion Film Festival.

  • ALICJA FRACZEK

Rok powstania: 2012. Inspiracja sprzecznościami natury, historią, ulicą. Połączenie streetwear z elegancją bez zaznaczonej granicy wieku. Próba spojrzenia na modę z naukowego punktu widzenia. Unikatowe tkaniny zamknięte w prostych formach.

  • WEARSO

Projektanci piszą o sobie: JESTEŚMY KONSEKWENTNI. DLATEGO UBRANIA WEARSO. TWORZYMY JEDYNIE Z BAWEŁNY ORGANICZNEJ. JESTEŚMY FAIR. DOKONUJĄC ZAKUPU W WEARSO ORGANIC POMAGASZ ODETCHNĄĆ NASZEJ PLANECIE. DZIĘKUJEMY.

  • CARBON

Carbon to marka poświęcona minimalizmowi formy i myśli. Idealnie wpisuje się w ideę ‘slow fashion’. Skierowana jest do kobiet, które bez względu na wiek, doceniają dobrą jakość i produkty wykonane z dbałością o szczegóły. Marka chętnie sięga po klasyczną elegancką prostotę, jak i po azjatycką estetykę form, tworząc współczesną klasykę. Przesuwa granice między tym co poznawalne; zachód/wschód, damskie/męskie, energiczne/opanowane, zakryte/odkryte. Ciuchy marki Carbon zostały uszyte z szlachetnych tkanin; wełny, wiskozy, bawełny, jedwabiu. Wyłącznie w kolorze czarnym, który symbolizuje szlachetność i dojrzałość. Marka specjalizuje się w projektowaniu idealnie skrojonych spodni, które mają być ponadczasową bazą, które pozostają aktualne i trwałe bez względu na zmieniające się mody.

  • DAMIAN KONIECZNY

Forma, dekonstrukcja, eksperyment – te słowa idealnie oddają istotę historii kryjącej się za kolekcją Damiana Koniecznego na sezon jesień/ zima 2014 / 2015. "Zainspirowany sposobem postrzegania przestrzeni w kulturze Japonii, starałem się stworzyć nowoczesne, niebanalne ubrania, bazując na prototypach i moich własnych sposobach na upinanie materiału dookoła sylwetki" - pisze sam projektant.

  • MONIKA GROMADZIŃSKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na kierunku Projektowanie Ubioru. Laureatka nagrody Rektora za kolekcje Bless Me w 2013. Finalistka konkursu Złota Nitka, Re act Fashion. Kilkukrotnie prezentowała swoje kolekcje podczas FashionPhilosophy Fashion Week w strefie Off Out Of Schedule. W swoich projektach stara się łączyć wizję z wymiarem praktycznym, czerpiąc inspirację z symboli i popkultury.

  • SOWIK MATYGA

Marka stworzona przez studentki łódzkiego ASP Martynę Sowik i Milę Matyga. Projektantki to minimalistki zanurzone w stylistyce nowoczesnego wzornictwa, ceniące nietypowe rozwiązania konstrukcyjne i niepowtarzalny charakter asortymentu. Powodem powstania kolekcji A/W 2014/15 „SAMO” stały się dwa z pozoru odmienne zjawiska: Basquiat i jego twórczość oraz nurt glitch. Inspiracja jednak nie odnosi się bezpośrednio do ich ideologicznych cech czy też kontekstu powstania, ale do wizualnego języka i wrażeniowego, pozornie pozbawionego zasad, charakteru.

  • PTASZEK

Projektanci tak opisują kolekcję SONOMA PTASZEK wiosna / lato 2014: "Tym razem za sprawą nazwy, materiałów i nadruków przeniesiemy się na jedną z kalifornijskich plaż. Nie będzie to jednak dziecięca wyprawa nad ocean, bowiem SONOMA to miejsce dzikie i niebezpieczne... zwłaszcza po zmroku. Dlatego najnowsza kolekcja marki to ubrania dla śmiałków, którzy penetrują nieznane zakątki i wody Zachodniego Wybrzeża; dla których niezniszczalne materiały i ergonomiczne formy są obowiązkowym elementem nadmorskich eskapad pod osłoną nocy".

  • LOUS

LOUS to warszawska marka, tworząca uniwersalne i piękne w swojej prostocie ubrania. Precyzyjne konstrukcje z dbałością o szczegóły, uzupełnione o najwyższej jakości tkaniny, definiują Lous. Miękkie linie i estetyczny minimalizm podkreślają atuty kobiecej figury. 
Lous stara się ubierać, a nie przebierać, odkrywając piękno w prostocie, równowadze i harmonii. Poszukując najpiękniejszych wspomnień i patrząc w głąb siebie, odkrywa to, co najważniejsze odrzucając blichtr tego, co przejaskrawione.

  • DZKY

Maciej Sieradzky to finalista pierwszej edycji programu Project Runway telewizji TVN. Na co dzieńjest studentem MSKPU. Mieszka i pracuje w Łodzi. Charakterystycznym dla projektów Maćka jest zabawa formą, łączenie faktur i kolorów oraz praca z tkaniną. Jego styl można określić nieprzewidywalnym szaleństwem. Najchętniej pracuje ze skórami oraz tkaninami technicznymi. Jego wariacjom na temat plecionek, nie mogła się oprzeć sama Anja Rubik i Antony Vaccarello. W 2013 roku zadebiutował podczas konkursu Złota Nitka, w którym premierowo zaprezentował kolekcję Wo-meny. Obecnie pracuje nad rozwinięciem dwóch linii: dzky. i maciej sieradzky.

  • WARSAW FASHION FILM FESTIVAL

Po raz pierwszy na Fashion Stage! Festiwal od trzech lat wspiera młodych twórców etiud filmowych, kreujących nowy gatunek, jakim jest Fashion Film. W ramach regularnego festiwalu odbywa się konkurs na najlepsze etiudy. Są one oceniane przez specjalistów branży mody, m.in. Anię Kuczyńską, Mariusza Brzozowskiego, Gosię Baczyńską i wielu innych. Podczas festiwalu odbywają się też spotkania z twórcami filmów oraz ikonami mody. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Diane Pernet, Barbara Hulanicki, William Klein. Także polscy artyści, twórcy mody oraz filmu chętnie odwiedzają to wydarzenie. Na Fashion Stage będą wyświetlane wybrane etiudy konkursowe z trzech edycji Warsaw Fashion Film Festival.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...