06.05.2014 10:38 0

Rozmowy o polskim rolnictwie w Gniewinie

fot. materiały prasowe

„W tym roku mija 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki środkom z UE sektor rolno-spożywczy stał się konkurencyjny na rynku europejskim i światowym, a nasze zakłady przetwórcze należą dziś do najnowocześniejszych. To dzięki temu jesteśmy 6. producentem żywności w Europie” – tymi słowami podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Tadeusz Nalewajk rozpoczął Polski Kongres Rolnictwa w Gniewinie.

Gniewino położone w województwie pomorskim było miejscem inauguracji inicjatywy, która ma integrować branżę, tworzyć platformę do wymiany opinii na temat kondycji sektora rolno-spożywczego. Wójt gminy Zbigniew Walczak podkreślił, że rolnictwo to ważna gałąź gospodarki, nie tylko w skali gminy, ale również całego kraju. Z kolei Krzysztof Trawicki, wójt gminy Zblewo (gminy partnerskiej dla Gniewina) dodał, iż nie ma lepszego miejsca na rozmowy o polskim rolnictwa niż właśnie Gniewino, które na przestrzeni lat bardzo się zmieniło i może być pozytywnym przykładem dla innych.

Uczestnicy Kongresu akcentowali duży wpływ unijnych funduszy na kondycję sektora.

  • Od akcesji Polski do Unii Europejskiej wypłaciliśmy swoim beneficjentom 11,5 mld złotych, zaś od czasu powstania 9. Funduszy Promocji Żywności organizacje branżowe otrzymały od ARR 244 mln zł. Od 2004 r. Polska przeprowadziła 23 kampanie informacyjno-promocyjne za ponad 70 milionów euro, które wypłaciła nam Komisja Europejska. Tylko w 2013 roku zrealizowaliśmy 11 kampanii w różnych sektorach branży rolno-spożywczej – podsumował Radosław Szatkowski, prezes Agencji Rynku Rolnego.

Temu stwierdzeniu wtórował prezes POLBISCO Sławomir Pawłowski, który podkreślił, że dzięki współpracy z ARR branża słodyczy rozwija się dynamicznie i zdobywa nowe rynki zbytu. Stanisław Kalemba, poseł na Sejm i były minister rolnictwa przypomniał, że w ubiegłym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła rekordowe 19,9 mld euro. Podkreślił także, że rozwój rolnictwa na takim poziomie zapewne nie byłby możliwy, gdyby nie nasze członkostwo w UE. Na kolejną perspektywę budżetową w latach 2014-2020 Polsce udało się wynegocjować większy budżet na Wspólną Politykę Rolną, co pozwoli na dalszy rozwój i modernizację.

Po debacie otwierającej odbyła się seria paneli tematycznych. Dyskutowano na nich między innymi o promocji żywności na rynku krajowym i kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, polskim rolniku jako nowoczesnym biznesmenie, żywności tradycyjnej, regionalnej i produkowanej w systemach jakości oraz o potędze polskiego rolnictwa. Do ekspertów pierwszej edycji Kongresu należeli: Jerzy Safader – prezes Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, Dawid Prochowski, Stanisław Wierycho – dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gdyni, Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków, Katarzyna Dorosz z magazynu „Radość Życia”, Krzysztof Walczak z firmy Śnieżka, Adam Marciniak – wójt gminy Człuchów, Beata Tarapaty z OSM Maluta, Dariusz Szydełko z Polskiego Instytutu Rolnictwa, Roman Zalewski z PPHU Bogdan, Jerzy Wierzbicki – prezes PZPiHBM, Henryk Kostuch ze Stowarzyszenia Truskawka Kaszubska oraz prof. Jan Szczepaniak – z-ca dyrektora PIMR, prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin, Krzysztof Pałkowski – z-ca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Jan Maćkowiak – dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Kolejna edycja Polskiego Kongresu odbędzie się 19 maja w Warszawie.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...