Wiosną, kiedy żonkile kwitną, tysiące wolontariuszy wychodzi na ulice, do centrów handlowych, parków i gdzie się da i kwestuje na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol - symbol nadziei na nowe życie - odrodzenie. Tegoroczne Pola Nadziei odbędą się 6 kwietnia.
Celem akcji jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. W tym roku wolontariusze będą kwestować między innymi na rzecz Puckiego Hospicjum od wczesnych godzin porannych pod parafiami, na terenie powiatu puckiego i wejherowskiego.
Tradycja Pól Nadziei przywędrowała ze Szkocji, gdzie rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce, jako pierwsze zorganizowało ją w 1998 roku Hospicjum Św. Łazarza z Krakowa. Obecnie Pola Nadziei odbywają się w ponad 40 polskich miastach. Akcja ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia.
W tym roku pacjenci pomorskich Hospicjów już po raz kolejny będą liczyć na pomyślną realizację akcji Żonkil. Finał Pól Nadziei odbędzie się 6 kwietnia i jak co roku organizowany jest wspólnie na rzecz następujących ośrodków:
W programie:
Pola Nadziei w Gdyni