Przygotowania do wielkiego finału akcji „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie” osiągają punkt kulminacyjny. Włączyli się w nią również Ci, którzy już podarowali cząstkę siebie ratując życie chorym na raka krwi. Data 11-12 grudnia zbliża się wielkimi krokami.
Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Ogólnopolska akcja rejestracji studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”.
Studenci i Fundacja DKMS zaprosili do wzięcia udziału w wydarzeniu tych, którzy nie tylko podjęli wysiłek rejestracji, ale odpowiedzieli TAK na zadane pytanie: Zostałeś wytypowany jako zgodny z pacjentem chorym na raka krwi. Czy podtrzymujesz swoją gotowość pomocy wyrażoną podczas rejestracji jako potencjalny dawca komórek macierzystych?
„Tak” powiedział też Bartek, dzięki któremu Natasza pokonała białaczkę. Student Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego został potencjalnym dawcą szpiku w marcu 2010 roku. Po czternastu miesiącach od rejestracji oddał swoje komórki macierzyste, dzięki którym Natasza może cieszyć się życiem.
Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja. Kiedy ktoś dowiaduje się, że może uratować życie pacjentowi choremu na raka i jest gotowy to zrobić, konieczne jest chwilowe przeorganizowanie jego codziennego życia. Często zachodzi potrzeba wzięcia wolnego dnia, aby móc się udać na wizytę do lekarza w celu zrobienia szczegółowych badań, a jeżeli wszystko pójdzie dobrze, by oddać szpik lub komórki macierzyste.
Bez względu na to czy pobiera się komórki z krwi obwodowej czy też szpik z talerza kości biodrowej, każdemu dawcy przysługuje zwolnienie lekarskie, które - zgodnie z kodeksem pracy - gwarantuje 100-procentowe wynagrodzenie. Ale to nie wszystko. Jeżeli badania i pobranie odbywa się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania dawcy Fundacja DKMS Polska pokrywa wszelkie dodatkowe koszty, jak np. podróży czy hotelu.