28 listopada 1918 roku, w siedemnaście dni po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, marszałek Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Czwartkowe uroczystości, związane z 95. rocznicą odtworzenia MW, rozpoczną się o godzinie 12 przy Płycie - Pomniku Marynarza Polskiego w Gdyni. Na wszystkich okrętach MW podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W obchodach weźmie udział Michał Owczarczak, wicewojewoda pomorski.
Uroczystości to nie tylko wielka gala banderowa na okrętach MW, to msza święta z modlitwą ekumeniczną w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym ( 28.11 godz. 9.30), to bezpłatny wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej, darmowe zwiedzanie Błyskawicy, to uroczysta zmiana warty i defilada na Skwerze Kościuszki (godz. 12), to wreszcie odznaczenia dla kadry i pracowników MW i pokazy filmu o historii MW. Na piątek zaplanowano zaś wieczór wspomnień poświęcony admirałowi Romualdowi Wadze w 5. rocznicę śmierci (sala kolumnowa Klub MW „Riweira” , godz. 18).
Warto przypomnieć, że po raz pierwszy polskie siły morskie odegrały ważną rolę w XV wieku . Polska flota kaperska, podczas Wojny Trzynastoletniej z Zakonem Krzyżackim zablokowała wówczas Bałtyk i uniemożliwiła dostawy do Królewca, zwyciężając flotę krzyżacką w bitwie na Zalewie Wiślanym (1463). Niespełna 100 lat później, w 1568 roku Sejm powołał do życia Komisję Morską – pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie organów władzy państwa na morzu. Następnie, z początkiem XVII wieku Zygmunt III Waza zarządził tworzenie królewskiej floty wojennej. Okręty były budowane w Gdańsku i Pucku. Decyzja ta była pierwszym programem budowy okrętów wojennych. W 1625 roku król powołał do życia Komisję Okrętów Królewskich. 28 listopada 1627 roku nasza flota odniosła zwycięstwo pod Oliwą nad blokującą Gdańsk eskadrą szwedzką. Kolejne lata przyniosły jednak regres w polityce morskiej. Brak decyzji Sejmu o dalszym finansowaniu floty wymusił sprzedaż okrętów, a niedługo potem doszło do rozbiorów Polski. Próby odrodzenia floty podejmowano podczas powstań narodowych. Upadek powstań zamknął okres nadziei na utworzenie sił morskich, chociażby na obczyźnie. Marynarka Wojenna, jako rodzaj Sił Zbrojnych, została odtworzona 28 listopada 1918 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego, już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rozwój floty przerwał na krótko wybuch II wojny światowej. Polska MW przeniosła i odbudowała swoje struktury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w działaniach bojowych od chwili wypowiedzenia przez Aliantów wojny hitlerowskim Niemcom. Polskie okręty przepłynęły łącznie milion dwieście tysięcy mil morskich, eskortowały 787 konwojów, przeprowadziły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Podczas działań bojowych zginęło 450 marynarzy.
Po wojnie Marynarka Wojenna, chociaż w znacznym stopniu oparta o sprzęt i wyposażenie produkcji b. ZSRR lub pochodzący z kontyngentu aliantów, rozbudowywała flotę w oparciu o krajowy przemysł stoczniowy. Po przemianach przełomu lat 80. i 90., i zmianie polityki obronnej kraju Marynarka Wojenna zintensyfikowała współdziałanie z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po wejściu Polski do NATO współpraca międzynarodowa jest stałym elementem kalendarza przedsięwzięć MW.