29.10.2013 09:23 0

Jeszcze 2 dni możesz zwiedzać okręty NATO

Zapowiada się kolejna gratka dla miłośników morza, statków i okrętów. W Gdyni zacumują jednostki NATO, biorące udział w manewrach Steadfast Jazz 2013. Dwie z nich - i to całkiem spore - będzie można zwiedzić. Swoje pokłady dla publiczności otworzą holenderska fregata rakietowa De Ruyter i włoski niszczyciel ITS Duilio.

Okręty te zacumują przy nabrzeżu Francuskim, w okolicy Dworca Morskiego. 27, 29 i 30 października (niedziela, wtorek i środa) w godzinach od 13.00 do 15.00 zostaną udostępnione do zwiedzania. Pozostałe okręty staną w basenie VIII, pomiędzy Bałtyckim Terminalem Kontenerowym i Stocznią MW, jednak nie będzie można wejść na ich pokłady.

Steadfast Jazz 2013 to największe w tym roku ćwiczenie sił NATO oraz krajów partnerskich sojuszu. Odbywają się na przełomie października i listopada na terenie Łotwy i Polski oraz na Morzu Bałtyckim, gdzie działania prowadzić będzie kilkanaście okrętów z 8 państw Paktu Północnoatlantyckiego. Polska Marynarka Wojenna do udziału w manewrach skierowała okręt podwodny ORP „Sokół", fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko", okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki", niszczyciel min ORP „Flaming" oraz dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i śmigłowiec pokładowy SH-2G - informuje kmdr ppor. Czesław Cichy z Biura Prasowego MW.

Rolę okrętu flagowego ćwiczenia pełni holenderska jednostka dowodzenia i kontroli HNLMS „De Ruyter". Z jej pokładu całym komponentem morskim ćwiczenia kierować będzie międzynarodowy sztab pod dowództwem kmdr Mariusza Kościelskiego.

Za obronę przeciwminową na morzu odpowiedzialny będzie Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Jego okrętem flagowym od stycznia tego roku jest ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki". Polskiej jednostce podlega pięć niszczycieli min: BNS „Narcis" (Belgia), ENS „Admiral Cowan" (Estonia), FGS „Dillingen" (Niemcy), HNLMS „Makkum" (Holandia) i HNOMS „Rauma" (Norwegia). Na czas ćwiczenia Steadfast Jazz do zespołu dołączą także dwa niszczyciele min: polski ORP „Flaming" oraz brytyjski HMS „Ledbury". W manewrach uczestniczyć będzie również lotnictwo morskie: polskie śmigłowce, portugalski samolot patrolowy P-3C Orion oraz norweski samolot wczesnego ostrzegania DA-20.

Morska część ćwiczeń przewidziana jest na akwenie Morza Bałtyckiego, w tym na wodach Zatoki Gdańskiej. Niszczyciel, fregata rakietowa oraz lotnictwo morskie będzie osłaniać szlaki żeglugowe i tory podejściowe do portów przed atakami z powietrza i wody. Natomiast Zespół Obrony Przeciwminowej sprawdzi wyznaczone akweny pod kątem obecności min morskich. Załogi wszystkich okrętów przećwiczą także procedury współpracy w zespole: manewrowanie, prowadzenie łączności oraz prowadzenie działań poszukiwawczo- ratowniczych na morzu.

Steadfast Jazz to ćwiczenia testujące Siły Odpowiedzi NATO (NRF - NATO Response Force). Do tej pory odbyło się 17 takich ćwiczeń, a ich elementy realizowano na terenie 14 różnych krajów. W tegorocznych manewrach udział bierze łącznie około 6000 żołnierzy i marynarzy. Połowa z nich będzie zaangażowana w ćwiczenie dowódczo-sztabowe w bazie Adazi w okolicach Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach na terenie państw sojuszniczych. Ćwiczenie wojsk lądowych, powietrznych i wojsk specjalnych realizowane będzie m.in. na poligonie w Drawsku Pomorskim


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...