12.10.2013 09:12 0

Kolibki - nowa przestrzeń ludzi twórczych

fot. Alka Murat/gdynia.pl

Już wkrótce Gdynia zyska nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. W dawnych budynkach dworku, stajni i hipoterapii w Parku Kolibki powstaje przestrzeń, w której artyści będą realizować projekty na styku designu, street-artu, architektury, ekologii i technologii. Symboliczny początek działalności w sobotę 12 października 2013 r. podczas imprezy pod nazwą POP-UP: Kolibki - Parapetówka.

Choć ośrodek artystyczny w Kolibkach nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, wiadomo już co się będzie w nim działo. Realizatorzy projektu - stowarzyszenie Traffic Design, Biuro Kreacja, Fab Lab Trójmiasto i fundacja Architektura Plus - chcą zamienić park i stojące tam budynki w miejsce tętniące artystycznym życiem. Na początek zmieni się charakter dawnego budynku hipoterapii, w którym ulokuje się pracownia Fab Labu i powstanie przestrzeń na prowadzenie warsztatów.

  • Tworzymy kreatywną społeczność, która daje ludziom dostęp do miejsca i narzędzi potrzebnych do prototypowania nowych technologii i zbudowania wszystkiego. No prawie - śmieje się Maciej Wojnicki z Fundacji Fab Lab Trójmiasto. - Jesteśmy projektem niekomercyjnym i sami budujemy urządzenia, których potem używamy do tworzenia kolejnych. Zbudowaliśmy już drukarki 3D i wycinarki CNC, z których w naszej pracowni może skorzystać każdy, by stworzyć to, co sam wymyśli. Oczywiście, po krótkim przeszkoleniu - tłumaczy.

To jednak nie wszystko. Już w listopadzie ruszy cykl warsztatów, wystaw i spotkań z artystami. Traffic Design, znany przede wszystkim z organizacji festiwalu murali, przeprowadzi warsztaty sztuki miejskiej.

  • Będzie to mieszanka nauki projektowania graficznego, tradycyjnych technik graffiti, tworzenia wlepek, szablonów oraz plakatów, a także alternatywnych działań w przestrzeni miejskiej - mówi Michał Lech z Traffic Design.

Z kolei Biuro Kreacja przygotowuje zajęcia dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych designem. Przybliżymy zagadnienia związane z projektowaniem produktu oraz jego metodologią, specyfiką produkcji masowej i jednostkowej.

  • Chcemy pokazać, jak ciekawe i twórcze może być projektowanie nowego produktu - zapowiada Dorota Terlecka reprezentująca Biuro Kreacja.

Do najmłodszych, którzy kiedyś pójdą śladami Daniela Libeskinda czy Oskara Niemeyera skierowane są zajęcia Akademii Młodego Architekta ArchiTAK!, organizowane przez Fundację Architektura Plus. - Będą to semestralne cykle z zakresu projektowania architektonicznego i kształtowania krajobrazu dla dzieci i młodzieży z gdyńskich szkół i zajęcia pozaszkolne dla uczestników indywidualnych - opowiada Anna Wróbel-Johnson, architekt krajobrazu Fundacji Architektura Plus.

W dalszych planach ośrodka artystycznego w Kolibkach jest również wykorzystanie dworku, stajni, wozowni oraz innych obiektów na terenie zespołu dworsko-parkowego. Mają tam powstać pracownie artystyczne, galeria oraz kawiarnia.

  • Projekt, którego opracowanie trwało ponad półtora roku, ma angażować zarówno mieszkańców Gdyni, jak i artystów i stać się nowoczesną, kulturalną wizytówką miasta - tłumaczy Maja Wagner, radna, która koordynowała przygotowanie projektu z ramienia miasta. - Trzeba bowiem zaznaczyć, że jest to projekt finansowany z budżetu Gdyni.

Symboliczne rozpoczęcie działalności ośrodka nastąpi 12 października. Artyści zapraszają na imprezę pod nazwą POP-UP: Kolibki - Parapetówka. Na jeden wieczór Dworek, Wozownia i budynek hipoterapii zamienią się w wielką galerię malarstwa, fotografii, designu i technologii. Twórcy tacy jak Anita Wasik, Uwaga Inwazja!, Malafor, Massmix, Sainer czy Limo Design otrzymali do dyspozycji przestrzenie, w których zaprezentują swoje prace.

Na miejscu odbędą się też koncerty m.in. The Shipyard, Logophonic, Hatti Vatti + Lady Katee czy Tru Funk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...