21.08.2013 14:22 0 KALA
Gmina Wejherowo to prężnie rozwijający się obszar, cechujący się dużą różnorodnością terenów. Dzięki swoim walorom, dobrym skomunikowaniu z Trójmiastem, możliwościom zaoferowania szeroko rozwiniętego budownictwa, przemysłu, transportu, kultury, sportu i rekreacji nieustannie powiększa się liczba jej mieszkańców.
Ile obecnie wynosi liczba mieszkańców w gminie Wejherowo?
W tej chwili zameldowanych na stałe jest 22 tysiące mieszkańców, a zameldowanych tymczasowo 358 osób.
Czy posiada Pan jakieś statystyki na ten temat, czy są to osoby młodsze, czy raczej starsze?
Statystyki posiadam. Na koniec roku 2012, bo na koniec roku takie statystyki są przeprowadzane, liczba zameldowanych wynosiła 21745 osób. Poniżej osiemnastego roku życia było w sumie 5843 a dorosłych, czyli powyżej 18 roku życia 15902 osób. Następnie występuje oczywiście dalsza klasyfikacja wiekowa, z podziałem na kobiety i mężczyzn. W liczbie 21745 mieszkańców, na dzień ostatniego grudnia, w gminie kobiet było 10864, a mężczyzn 10881, czyli można powiedzieć, równoważy się to.
Liczba ta bardzo szybko rośnie, jak Pan uważa, czym jest to spowodowane, walorami gminy?
Tak, liczba ta bardzo szybko rośnie. Pod koniec 2009r. zameldowanych u nas było 19918 osób, teraz liczba ta wynosi ponad 22 tysiące, czyli wzrosła o około 11%. Myślę, że tak, na pewno walory gminy przyciągają. W gminie w znacznym stopniu rozwinęło się budownictwo jednorodzinne, a w ostatnich latach również wielorodzinne deweloperskie. Jak obserwujemy gmina jest atrakcyjna pod względem właśnie zamieszkania. Raz ze względu na swoje walory krajobrazowe przy jednoczesnym położeniu w pobliżu miasta Wejherowa i dobrym skomunikowaniu z Trójmiastem. Myślę, że to też ma znaczenie dlatego też w pierwszej kolejności rozwinęły się i zabudowały obszary położone na terenie tym najbliższym miasta, czyli Bolszewo, Gościcino, które są dwiema największymi wioskami, kolejno Orle, Gowino, Kąpino, ten proces się rozpoczął kilka, czy kilkanaście lat temu, natomiast dzisiaj rozwijają się już odleglejsze miejscowości takie jak Bieszkowice, Nowy Dwór Wejherowski, Zbychowo, czyli nieco dalej odległe od samego Wejherowa, ale nie koniecznie od Trójmiasta.
Czy zameldowanie jest jedynie obowiązkiem, czy przynosi również korzyści dla meldującego się?
Powiem tak, generalnie korzyści dla meldującego się to pewnie specjalnych nie przynosi, natomiast pośrednio przynosi korzyści gminie, ponieważ z tym wiążą się podatki. Udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego zależy nam aby osoby, które tak na prawdę już zamieszkują gminę, jednak dopełniały tej formalności.
Dlaczego ludzie tak niechętnie chcą się meldować?
Trudno mi oceniać czym jest to spowodowane ale ostatnio nawet przy okazji wprowadzania systemu gospodarki odpadowej tego nowego systemu, stwierdziliśmy ciekawe zjawisko. W niektórych miejscowościach liczba osób, które złożyły deklarację, że zamieszkują daną miejscowość i należy od nich wywozić śmieci, okazała się być większa, niż liczba osób zameldowanych w tej miejscowości. I przy okazji wywołało to takie zjawisko, że ludzie zaczęli się meldować i teraz doprowadzają do takiego stanu równowagi. Aby przynosić korzyści gminie formalne zameldowanie nie jest konieczne, pod warunkiem, że mieszkający na terenie gminy (niekoniecznie zameldowany) będzie podawał ten fakt w zeznaniu pit i tam ma taką możliwość wskazania, że zamieszkuje w innym miejscu, niż jest zameldowany i wtedy podatki trafią do gmin. W praktyce jednak jest tak, że w momencie wypełniania deklaracji pit zwykle podaje się adres zamieszkania tam, gdzie adres zameldowania.
Walory naszej gminy, jak już wcześniej rozmawialiśmy, bardzo przyciągają, chociażby oddany niedawno do użytku ArtPark w Bolszewie, czy są dalsze plany na rozbudowę i uatrakcyjnienie gminy?
Jest to spora inwestycja z zakresu inwestycji zagospodarowania przestrzeni publicznej. Bardzo potrzebne tego typu inwestycje powstały i powstanie ich więcej. Zbudowaliśmy strefę rekreacyjno sportową w Kąpinie. Zostały takie strefy wybudowane w Warszkowie, w Orlu łącznie z placami zabaw. W tej chwili realizuje się projekt w Kniewie, Ustarbowie. Projektujemy też zagospodarowanie obiektu i terenu po byłym Ośrodku Wypoczynkowym "Wodnik" w Bieszkowicach. Powstanie strefa rekreacyjno-sportowa w Gościcinie przy ul. Drzewiarza, na którą uzyskaliśmy dofinansowanie. Chodzi o to, aby w każdej miejscowości były takie miejsca dostępne dla mieszkańców. Ważną sprawą, a też jednocześnie problemem, który staramy się jak najpilniej rozwiązać są inwestycje infrastrukturalne, czyli kanalizacja i drogi. Niestety występują tutaj wieloletnie, duże zaniedbania. W ubiegłym roku zostało przez gminę zrealizowane jedno zadanie w Gościcinie w tym zakresie. W tej chwili przygotowane są już przetargi na Gościcino, na duży zakres realizowany wspólnie z przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji w Gdyni.
Również w Bolszewie, po między ulicą Strażacką, Leśna i Zamostną, gmina będzie realizowała zadania w tym zakresie. Na te inwestycje uzyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne. Oczywiście również konsekwencją tej wzrastającej liczby mieszkańców, często młodych małżeństw, jest rozwijające się budownictwo deweloperskie. Następstwem tego jest wzrost liczby dzieci, potencjalnych uczniów.
W tym zakresie również mamy potrzeby rozbudowy szkoły w Bolszewie. Przede wszystkim budynku głównego i taki projekt jest przygotowywany, natomiast w oświatę inwestujemy, budując również salę gimnastyczną w Górze. Ta szkoła nie posiadała sali gimnastycznej, która w tej chwili jest już na ukończeniu. Rozbudowywana jest szkoła w Nowym Dworze Wejherowskim i zakończona została adaptacja obiektu komunalnego na potrzeby klas 1-3 w Bolszewie, gdzie już 1 września dzieci rozpoczną naukę.
Na koniec chciałabym zapytać jak zachęciłby Pan osoby, które chcą się tutaj osiedlić, do tego, żeby jednak dopełniały formalności i meldowały się?
Chcę docierać do ich świadomości, że od tego zależy również ich jakość życia, ponieważ to powoduje, że będziemy mogli szybciej i więcej inwestować w infrastrukturę, czy to techniczną, czy społeczną, czy między innymi oświatę. Też myślę, że zachętą do meldowania się jest fakt, że w gminie Wejherowo podatki od nieruchomości są jedne z najmniejszych w okolicy, a przynajmniej nie są one podwyższane od 3 lat i w znacznym stopniu są po niżej maksymalnych przewidzianych ustawą, co też moim zdaniem jest argumentem, żeby się meldować, zamieszkiwać, jak również jest argumentem w takim twardym wymiarze ekonomicznym do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ tam te podatki też relatywnie są niższe.