Marsz śledzia już w sierpniu!

Kultura,

Data 22.08.2015 08:00
Miejsce Kuźnica-Rewa
Bilety 10 złotych

W tym roku po raz 15. odbędzie się popularny Marsz Śledzia. Wyprawa z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką wyruszy 22 sierpnia. 100 chętnych i wylosowanych spośród kilku tysięcy zgłaszających się osób przejdzie przez Zatokę Pucką po mieliźnie.

  • Zapisy elektroniczne potrwają do końca maja. Marsz Śledzia odbędzie się w sobotę 22 sierpnia 2015 roku, czyli zwyczajowo w przed ostatni weekend sierpnia. W przypadku niepogody terminy awaryjne to niedziela 23 lub weekend 29-30 sierpnia. Jak zwykle w marszu weźmie udział max. 100 śmiałków w kategoriach: Nowicjusz, Weteran, Ratownik. Utrzymujemy również w mocy zwyczaj 10 miejsc "last minute" do wzięcia w dniu imprezy - informuje na swojej stronie internetowej organizator.

W tym roku organizatorzy wprowadzają nowe zasady zapisów elektronicznych. Uczestnicy Marszu wybrani zostaną wyłącznie spośród osób zgłoszonych przez formularz rejestracyjny, a zgłoszenie do losowania wymaga wypłaty 10 zł. Pierwsze 200 osób, które wyraża chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu otrzyma pierwszy w historii kalendarz ścienny Marszu Śledzia.

Sposób przeprowadzenia Marszu

Marsz nie jest wyścigiem a imprezą rekreacyjno-sportową i składa się z czterech etapów:

  • Etap “wiary”, wchodzimy do wody i stopniowo oddalamy się od brzegu półwyspu Helskiego, jest coraz głębiej, po ok. 700 metrach zaczynamy płynąć – przed nami widać tylko wodę…. Wierzymy, że zaraz znowu będziemy mieli grunt pod stopami choć nic na to nie wskazuje.

  • Etap “syndrom Mojżesza”, idziemy w wodzie po kolana a potem po wąskim pasku suchej ziemi na przez środek Zatoki, jak Biblijny Mojżesz, “mając mur z wody po prawej i lewej stronie”. W tym etapie osobliwości natury oraz możemy zobaczyć wystające na tym odcinku wraki, w tym wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak.

  • Etap “próby”, każdy uczestnik marszu śledzia na trasie zjada specjalnie przyrządzonego śledzia (dla pokrzepienia) oraz wypija typowo marynarski napój. Wszystko po to aby móc stawić czoła ostatniemu trudnemu etapowi marszu.

  • Etap “byle do brzegu”. Ten etap to walka o życie, tu uczestnicy muszą pokonać sztuczny przekop w mieliznach tzw. “głębinkę” o szerokości od 700 m do 1400 m (w zależności od stanu wody i układu płycizn w danym roku). Pokonamy ten odcinek w wodzie ciągnieni na linie za kutrem rybackim (po 10 os. na każdy kuter) lub na pokładach łodzi. W edycjach extreme (jesień, zima i wiosna) gdzie uczestnikami są osoby zawodowo związane z morzem ten odcinek jest pokonywany wpław. Motywacją dla uczestników jest widoczny brzeg w Rewie.

Koniec marszu ma zwyczajowo miejsce u nasady “Szpyrku” Rewskiego pod krzyżem z kotwic.

Program marszu
- 08.00 - Otwarcie biura startowego - rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń z dla osób z grupy Last Minute, potwierdzanie obecności uczestników na liście startowej,
- 09.30 - Zamknięcie biura startowego
- 10.00 - Odprawa uczestników marszu, podział na grupy i przydział ratownika, sprawdzenie ekwipunku, uroczyste otwarcie marszu.
- 10.30 - Start – wejście do wód Zatoki Puckiej
  • Około 12.30 – 14.00 - Postój, posiłek regeneracyjny, pasowanie na śledzia#####
- 15.00 – 16.00 - Wyjście w Rewie, posiłek regeneracyjny, uroczyste zakończenie marszu pod krzyżem u nasady szpyrku, wręczenie odznak i dyplomów