Gdańscy Pianiści Miastu

Koncerty, Gdańsk

Data 21.02.2015 18:00-22.02.2015 00:00
Miejsce Ratusz Staromiejski
Adres Korzenna 33/35
Miejscowość Gdańsk
Bilety 5 zł

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem. Znajdują się wśród nich zarówno obecni jak i byli studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a także absolwenci gdańskich szkół muzycznych.

Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja młodych artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Artyści zaś wspólnie prezentują słuchaczom wybitne dzieła muzyki poważnej, ukazywane w różnych kontekstach, podczas koncertów powiązanych wyrazistą tematyką.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu Adrianna Wolf

Zimowa edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2015.

21 - 22 lutego 2015 r. godzina 18:00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Tegoroczna zimowa odsłona festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu odbywa się w duchu fascynacji szeroko pojmowaną kulturą narodową. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć dzieła zróżnicowane pod względem stylu i epoki, sięgające w głąb tradycji, ukazujące odrębność narodową, inspirowane tańcem, a także folklorem i twórczością rodzimą przede wszystkim różnych regionów Europy.

21 lutego (sobota) Fortepian Chopina: półrecitale chopinowskie

Pierwszy spośród dwóch wieczorów - Fortepian Chopina - jest hołdem oddanym jednemu z najwybitniejszych Polaków w dziejach. Koncert stanowi apoteozę twórczości Fryderyka Chopina. Podczas tego na wskroś polskiego wieczoru wystąpi dwójka nieprzeciętnie utalentowanych gdańskich pianistów - Adam Piórkowski oraz Piotr Pawlak. W swoich półrecitalach chopinowskich artyści zaprezentują publiczności szeroki wachlarz gatunków muzycznych jakie możemy odnaleźć w bogatym dorobku kompozytora.

22 lutego (niedziela) Muzyczna Podróż: inspiracje tańcem i folklorem w muzyce

Drugi wieczór - Muzyczna Podróż - to osobliwa "muzyczna mozaika kulturalna". Podczas koncertu wystąpią absolwentki oraz wyróżniający się studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Usłyszymy dwa duety fortepianowe w składzie: Aleksandra Furmańska i Paulina Kuchniak oraz Adam Piórkowski i Mikołaj Sikała. Artyści przeniosą słuchaczy w barwny świat muzyki inspirowanej tańcem oraz sztuką i kulturą narodową. Zabrzmią dzieła powstałe z fascynacji twórczością ludową, pięknem natury czy unikatowym charakterem różnych regionów geograficznych.

Program koncertów:

21 lutego 2015 (sobota) godzina 18:00 Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Fortepian Chopina półrecitale chopinowskie

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Nokturn H-dur op. 62 nr 1 Etiuda Es-dur op. 10 nr 11 Etiuda c-moll op. 10 nr 12 Walc As-dur op. 64 nr 3 Scherzo h-moll op. 20 Mazurki op. 50 nr 1 G-dur nr 2 As-dur nr 3 cis-moll Preludia op. 28 nr 20-24 nr 20 c-moll nr 21 B-dur nr 22 g-moll nr 23 F-dur nr 24 d-moll

wyk. Adam Piórkowski fortepian


FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Ballada g-moll op. 23 Walc Es-dur op. 18 Barkarola Fis-dur op. 60 Sonata b-moll op. 35 Grave. Doppio movimento Scherzo Marche funèbre: Lento Finale: Presto

wyk. Piotr Pawlak fortepian

22 lutego 2015 (niedziela) godzina 18:00 Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Muzyczna podróż inspiracje tańcem i folklorem w muzyce

CARL MARIA VON WEBER (1786-1826)

Huit pièces for piano duet Op. 60 No 1 Moderato No 4 Alla Zingara. Allegro, tutto ben marcato No 5 Alla Siciliana. Allegro No 8 Rondo. Scherzando vivace

wyk. Aleksandra Furmańska, Paulina Kuchniak

ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)

Z Czeskiego Lasu (Ze Šumavy) Op. 68 No 1 Przy kołowrotku (Na přástkách) No 5 Spokój lasu (Klid) No 6 W burzliwych czasach (Z bouřlivých dob)

wyk. Adam Piórkowski, Mikołaj Sikała

ANTONÍN DVOŘÁK (1841-1904)

Legendy Op. 59 No 1 Allegretto non troppo, quasi andantino No 2 Molto moderato No 3 Allegro giusto

wyk. Aleksandra Furmańska, Paulina Kuchniak


SIERGIEJ RACHMANINOW (1873-1943)

6 Morceaux Op. 11 No 2 Scherzo No 3 Pieśń rosyjska No 4 Walc wyk. Aleksandra Furmańska, Paulina Kuchniak

MAURICE RAVEL (1875-1937)

Rapsodia hiszpańska No 1 Prélude à la nuit (Preludium do nocy) No 2 Malagueña No 3 Habanera No 4 Feria

wyk. Adam Piórkowski, Mikołaj Sikał

O artystach:

[img_r]2[/img_r]

Piotr Pawlak uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.

Piotr Pawlak urodził się 20 lutego 1998 roku w Gdańsku. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie początkowo pracował pod kierunkiem mgr Ewy Włodarczyk. Od września 2009 r. jest uczniem prof. Waldemara Wojtala. Koncertował w Polsce i zagranicą, m. in. w Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii oraz Austrii.

Brał udział w Festiwalu Kissinger Sommer oraz Festival de Segovia. Występował z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej i Filharmonii Świętokrzyskiej.

Piotr wykonał 24 lutego 2010 roku recital chopinowski w Pałacu Prezydenckim z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwszy publiczny występ 8-letniego Fryderyka Chopina. Rok później został poproszony o wykonanie w Żelazowej Woli recitalu chopinowskiego dla Pierwszych Dam, który odbył się 27 maja 2011 roku w czasie szczytu Europy Środkowo-Wschodniej.

Pianista jest stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej. W roku 2014 otrzymał z rąk Kapituły stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.

Piotr Pawlak jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał między innymi pierwsze nagrody na Konkursach Chopinowskich: w Jeleniej Górze (2011), Szafarni (2014, 2012, 2010, 2009), Budapeszcie (2014, 2010) oraz Grand Prix na festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie (2013).

[img_r]3[/img_r]

Adam Piórkowski Student III roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu dr Kordiana Góry.

Urodził się w 1993 roku w Mrągowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej I st. pod kierunkiem Wiesławy Bogaczewicz-Biedy. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. w Elblągu w klasie fortepianu dr Kordiana Góry. W tym samym roku został studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kontynuując naukę u Kordiana Góry.

Adam Piórkowski jest zdobywcą następujących nagród:

Laureat ze szczególnym wyróżnieniem na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2009)

III miejsce oraz nagroda specjalna Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu (EPTA) na VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie (2009)

II miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010)

III miejsce oraz dyplom uznania za wykonanie "Róży i cierni" Juliusza Zarębskiego na XI Konkursie Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej i L. Stefańskiego w Płocku (2010)

Laureat Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012)

Laureat "Estrady Młodych" i nagrody im. J. Waldorffa 47 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013)

II nagroda na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013)

Adam był również Laureatem Elbląskiej Nagrody Kulturalnej za osiągnięcia w roku 2009, laureatem "Przedwiośnia Talentów''(Elbląg 2009, 2010) oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2009 - 2010. W grudniu 2014 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2014/2015.

[img_r]4[/img_r]

Mikołaj Sikała Student III roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu dr Kordiana Góry. Absolwent klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), III miejsca w kategorii "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011). Jest również zdobywcą I miejsca w I Regionalnym Konkursie Kompozytorskim dla uczniów szkół muzycznych I i II st. w Słupsku (2012) oraz I miejsca w I Kontrolowanym Konkursie Kompozytorskim w Radomiu (2013).

Duet fortepianowy Adam Piórkowski - Mikołaj Sikała składa się ze studentów klasy fortepianu dr Kordiana Góry. Zespół istnieje od 2013 r. i kształci się w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej. W 2014 roku zespół zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Izabelin/Łomianki/Warszawa). W tym samym roku wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Duetów Fortepianowych (Gdańsk, 2014).

[img_r]5[/img_r]

Duet fortepianowy w składzie Aleksandra Furmańska Absolwentka klasy fortepianu dr Kordiana Góry Paulina Kuchniak Absolwentka klasy fortepianu prof. zw Bogdana Czapiewskiego i mgr Karola Garwolińskiego

Duet fortepianowy Aleksandra Furmańska - Paulina Kuchniak istnieje od lutego 2010 r. Kształcił się w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej oraz ad. dr Bogny Czerwińskiej-Szymuli. Od października 2014 studiuje w Universität Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem duetu profesorów Yaara Tal & Andreas Groethuysen. Studentki są laureatkami międzynarodowych konkursów:

Tytuł półfinalisty i dyplom honorowy na XVI Edizione Torneo Internazionale di Musica (Paryż 2014), II nagroda (I nagrody nie przyznano) na 5th International San Marino Piano Competition (San Marino, 2012),

II nagroda w kategorii duet fortepianowy-cztery ręce oraz II nagroda w kategorii duet fortepianowy-dwa fortepiany na 22nd International Piano Competition "Rome 2012" (Rzym/Włochy, 2012),

II nagroda na 15th International Music Competition "Pietro Argento" (Gioia del Colle/Włochy, 2012),

I nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Izabelin/Łomianki/Warszawa, 2012), Tytuł półfinalisty na V Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (Białystok, 2011).

W maju 2014 duet wystąpił z orkiestrą w Filharmonii Bałtyckiej w ramach koncertu "Pomorskie nadzieje artystyczne. Proms w Gdańsku". Pianistki zostały dwukrotnie uhonorowane stypendium na uczestnictwo w kursach "Kammermusikkurs Bad Saulgau" prowadzonych przez Guarneri Trio Prague w Bad Saulgau w Niemczech (maj 2012, 2013). We wrześniu 2013 r. duet został zaproszony do uczestnictwa w "Landes Musikakademie Hessen" w miejscowości Schlitz w Niemczech, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Ivana Klanskiego - wykładowcy Musikhochschule Luzern oraz Lusikakademie Prag. Pianistki są także laureatkami Stypendium Kulturalnego "Młody Gdańszczanin" Miasta Gdańska na udział w "XIII Accademia Internazionale di Musica di Cagliari" we Włoszech (2013). W roku akademickim 2013/2014 zostały wyróżnione Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Studentki są także stypendystkami Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów w latach 2010-2014.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu:

[img_r]6[/img_r]

Adrianna Wolf - Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu ad. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Po uzyskaniu dyplomu zakwalifikowała się na studia doktoranckie w macierzystej uczelni. Obecnie kształci się pod opieką dr Kordiana Góry i prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu - promującego pianistów związanych z Gdańskiem, który realizuje od 2013 roku współpracując z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Jesienią 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

Artystów wspiera:

Związek Artystów Scen Polskich - ZASP (oddział w Gdańsku) Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano Zrealizowano ze środków Miasta Gdańsk w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska