Gdynia Open 2015

Sport, Gdynia

Data 25.02.2015 00:00-01.03.2015 00:00
Miejscowość Gdynia

Aż 231 zawodników zgłosiło się do tegorocznego turnieju snookera Gdynia Open. To najwyższy wynik w historii. Zawody po raz trzeci z rzędu odbędą się w naszym mieście, a w hali Gdynia Arena zagra między innymi zeszłoroczny zwycięzca, Shaun Murphy. Impreza rozpocznie się 25 lutego i potrwa do 1 marca 2015 r.

  • Gdynia Open jest wyjątkową okazją, aby kibice snookera zobaczyli swoich idoli w akcji, z bliska. Po raz kolejny Gdynia będzie gospodarzem turnieju w pełnym wymiarze - zawodnicy zagrają na jedenastu stołach, od kwalifikacji aż po finał. To jedyny profesjonalny turniej w naszym kraju. Zawody są częścią cyklu European Tour, który ma promować tę dyscyplinę, w zasadzie na całym świecie. Liczby mówią same za siebie - przed rokiem zgłosiło 177 zawodników, w tym roku jest to rekordowe 231 osób! - mówi Agata Czerwińska, przedstawicielka organizatora.

W turnieju głównym może wystąpić 128 snookerzystów. Pierwszeństwo mają profesjonaliści, ale pozostałe miejsca zajmą amatorzy, którzy przebrną przez kwalifikacje. Te odbędą się 25 i 26 lutego, a fani będą mogli zobaczyć je bezpłatnie. Wystartuje w nich 126 amatorów, wśród nich znalazło się 37 Polaków. Jednym z pewniaków jest Kacper Filipiak - aktualny podwójny mistrz kraju w kategorii open i U21. Warto także zwrócić uwagę na Antka Kowalskiego, dziesięciolatka z Zielonej Góry, który został doceniony przez World Snooker i trafił pod skrzydła Paul Hunter Fundation - instytucji, która inwestuje w młode talenty.

Polacy stanowią większość sędziowskiego składu Gdynia Open. Nie zabraknie najbardziej rozpoznawalnych polskich arbitrów - w tym jedynej kobiety Małgorzaty Kaniewskiej, która sędziowała ostatnio eliminacje mistrzostw świata.

W sumie turniej zostanie rozegrany w Polsce czwarty raz. W roku 2011 w PTC Warsaw wygrał Neil Robertson, który okazał się także najlepszy rok później podczas Gdynia Open. W roku 2014 bezkonkurencyjny był Shaun Murphy. W aktualnym sezonie także jest w dobrej formie. Mistrz świata z 2005 roku w styczniu zwyciężył w londyńskim turnieju Masters, dzięki czemu skompletował tzw. potrójną koronę, czyli zwycięstwa w trzech najbardziej prestiżowych turniejach snookerowych (Mistrzostwa Świata, UK Championship i The Masters). Serca polskiej publiczności podbił w Gdyni rok temu, kiedy wygrał turniej w rewelacyjnym stylu, wbijając w 1/8 finału brejka maksymalnego - było to pierwsze oficjalne 147 w naszym kraju.

Oprócz rosnącej popularności turnieju wśród zawodników, organizatorzy cieszą się z rosnącej rzeczy kibiców. Przed rokiem sam tylko finał w hali Gdynia Arena obserwowało 1300 osób na samym finale, łącznie impreza zgromadził około 3500 kibiców, co na skalę europejską jest bardzo dobrym wynikiem.

Wstęp na kwalifikacje jest bezpłatny, natomiast bilety na turniej główny można kupić poprzez stronę www.eventim.pl/bilety.html i na oficjalnym facebookowym profilu turnieju ET Gdynia Open 2015.

Gdynia Open 2015 harmonogram:

  • środa 25 lutego: gry eliminacyjne, wstęp wolny
  • czwartek 26 lutego: gry eliminacyjne, wstęp wolny
  • piątek 27 lutego: turniej główny, pierwsza połowa drabinki. Mecze rozgrywają między innymi Mark Selby, Allister Carter, Mark Williams, Stephen Maguire, Peter Ebdon
  • sobota 28 lutego: turniej główny, druga połowa drabinki. Mecze rozgrywają między innymi Shaun Murphy, Neil Robertson, John Higgins, Judd Trump, Marco Fu, Jimmy White
  • niedziela 1 marca: dzień finałowy