Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Agnieszka Rzońca - Istnienie Rzeczy

Kultura, Gdańsk

Data 23.01.2015 14:35-20.02.2015 00:00
Miejsce MINI Galeria Sztuki w MIDI Pracowni Architektonicznej
Adres Ogarna 72/1
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

Galeria Studencka START i MINI Galeria Sztuki w Pracowni Architektonicznej MIDI zapraszają na wernisaż wystawy rysunku Agnieszki Rzońcy, który odbędzie się w dniu 22 stycznia 2015 o godzinie 18:00.

O cyklu "Istnienie rzeczy" który będzie prezentowany na wystawie:

W cyklu "Istnienie rzeczy" badałam naturę bytu samych rzeczy jak i tego, w jaki sposób wpływają one na otoczenie, w którym się znajdują. Meble, przedmioty w moich pracach rysunkowych zaznaczone są tylko konturem z racji tego, że to nie one są w tym momencie ważne. Ważna jest przestrzeń ich bytowania. Tak więc szafka czy półka zostawiają po sobie cień. Z okna pada strumień światła. Ze zlewu sączy się stróżka wody. Czy gdy zabierzemy przedmioty, miejsce pozostanie takie samo? Wprawne oko dostrzeże, że w wypadku cienia padającego od butelki jest coś nie tak, cień nie jest taki jaki powinien być w rzeczywistości. Widz zastanowi się, czym jest zawieszony w przestrzeni obłok i dlaczego rzuca sobą nie cień, a światło.

Miejsce, jak twierdzi Platon, jest niezniszczalne. Ofiarowuje pobyt u siebie wszystkim przedmiotom, a każda rzecz istnieje z konieczności w pewnym miejscu, zajmując pewną przestrzeń. Tworzy się coś na zasadzie perpetuum mobile, hipotetyczny mechanizm w którym kosmos jest miejscem dla galaktyk, galaktyka jest miejscem dla Ziemi, Ziemia jest miejscem dla mnie, a ja jestem miejscem, na którym znajduje się paproch. Według Kartezjusza natomiast, natura materii nie polega na tym, że jest ona rzeczą twardą czy ciężką, lecz na tym, że jest rozciągła wzdłuż, wszerz i w głąb. Ciężar i barwa, i wszystkie inne odczuwalne jej cielesności mogą być z niej usunięte, podczas gdy ona sama pozostaje nienaruszona. Jej natura jest od żadnej z tych rzeczy niezawisła.

Czym więc jest owa "rzecz"? Czym jest wszystko co istnieje?

A. Rzońca

Agnieszka Rzońca | 'Istnienie rzeczy'

wernisaż: 22.01.2015 (czwartek), godzina 18:00

wystawa: 23.01 - 20.02.2015

kuratorka: Katarzyna Sobczak

miejsce: MINI Galeria Sztuki w MIDI Pracowni Architektonicznej | Ogarna 72 / 1 [Krowia Brama]

organizacja: Galeria Studencka START i MINI Galeria Sztuki