Styczeń w gdyńskim Klubie Filmowym

Filmy, Gdynia

Data 09.01.2015 18:00
Miejsce Klub Filmowy - Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Adres Al. Zwycięstwa 96/98
Miejscowość Gdynia
Bilety 10 zł

Raz trzaskający mróz i śnieg, innym razem wiatr, a następnie roztopy. Tegoroczna zima pełna jest niespodzianek, ale jedno co jest pewne, to dobry repertuar w gdyńskim Klubie Filmowym.

W styczniu zostanie zaprezentowanych 6 propozycji, które powinny zadowolić każdego filmowego konesera. Od kilku dni na ekranie królują Dzikie historie. Komedia w reżyserii Damiána Szifróna, opowiada historię szóstki zwyczajnych ludzi, którzy zostali doprowadzeni do cienkiej granicy trzymania nerwów na wodzy, a następnie ją przekroczyli. Filmem, który powrócił do Klubu Filmowego jest nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i Złotą Żabą w Bydgoszczy, dramat Lewiatan Andrieja Zwagincewa.

Tytułową Dziewczynką z kotem, jest dziewięcioletnia Aria, która czuje się odrzucona po rozstaniu rodziców. Są skupieni na własnych karierach i kłótniach między sobą. Córka walczy o ich względy, niestety bezskutecznie. Postanawia wybrać się w samotną podróż po ulicach Rzymu, wierząc, że jej aniołem stróżem jest czarny kot o imieniu Dac.

W Drodze Krzyżowej poznamy czternastoletnią Marię, wychowywaną w fundamentalistycznej rodzinie katolickiej, która nie uznaje reform jakie wprowadzono do Kościoła Katolickiego w latach sześćdziesiątych. Nastolatka przygotowuje się do bierzmowania pod okiem lokalnego księdza. Wysłuchując historii o męczennikach, sama postanawia zostać jednym z nich. Jednocześnie kierowana miłością do Johannesa najmłodszego brata - niemowy, wierzy, że wyrzekając się dóbr i umierając jako święta, Johannes wypowie pierwsze zdanie w życiu.

Podwójne Złote Lwy i siedem innych wyróżnień na Festiwalu Filmowym w Gdyni, cztery Orły, sześć nagród Europejskiej Akademii Filmowej, wyróżnienie Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych, a także główne nagrody na festiwalach w Toronto i Warszawie. Mowa o Idzie, naszym czarnym koniu w walce o tegoroczne Oskary, w kategorii film nieanglojęzyczny. Dlatego każdy kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć Idy na dużym ekranie, może to zrobić odwiedzając Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, gdzie znajduje się klub.

Czarny węgiel, kruchy lód, śmiało można nazywać chińskim Sokołem maltańskim. Film nawiązuje zarówno do tej klasyki gatunku, jak i gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, położonych w różnych częściach prowincji, w transportach węgla zostają odnalezione fragmenty ludzkiego ciała. Jako pierwsi podejrzani zostają pracownicy firmy przewozowej. Podczas aresztowania dochodzi do strzelaniny, w której oprócz podejrzanych, ginie dwójka policjantów, a funkcjonariusz prowadzący akcję zostaje odsunięty od obowiązków. Po kilku latach, okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów. Czarny węgiel, kruchy lód został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu w Berlinie, a odtwórca głównej roli Liao Fan Srebrnym Niedźwiedziem.

Lewiatan, 9-11 stycznia, godz. 20.00

Dziewczynka z kotem, 9-15 stycznia, godz. 18.00

Dzikie historie, 12-15 stycznia, godz. 20.00

Droga krzyżowa, 16-22 stycznia, godz. 20.00

Ida, 16-22 stycznia, godz. 18.00

Czarny węgiel, kruchy lód, 28-31 stycznia, godz. 18.00 i 20.00

Klub Filmowy - Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

al. Zwycięstwa 96/98

bilety: 10 zł