Koncert rockowo-jazzowy w rumskiej bibliotece

Koncerty, Rumia

Data 16.01.2015 19:00
Miejsce Stacja Kultura
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

16 stycznia 2015 roku o godz. 19.00 w Stacji Kultura - Bibliotece Miejskiej zlokalizowanej w centrum Rumi, tj. na dworcu PKP, zabrzmią „PIRAMIDY”- zespół z rockowymi korzeniami. Budynek biblioteczny po raz pierwszy pod swym dachem ugości takie instrumenty jak perkusja, gitara elektryczna czy gitara basowa. Wydawać by się mogło, że projekt w swojej konwencji nie wpisuje się w cichą przestrzeń, w której dominować powinna książka, a jednak, co prawda już nie z piedestału, ale ze sceny artystycznej, przemówią do nas wieszcze narodowi, tj. Mickiewicz, Słowacki czy Norwid.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy ich pierwszej płyty „Rozmowa z piramidami”- był to program muzyczny w aranżacjach do tekstów polskich romantyków. Jak sam żartobliwie mówi lider zespołu - Piotr Kajetan Matczuk- „postawiliśmy na dobrych tekściarzy. Teksty romantyków są profetyczne i stanowią znakomity komentarz do czasów współczesnych”.

Historia zespołu pisała się dość szybko. W 2010 roku Piotr Kajetan Matczuk zaczął kompletować teksty. W tym samym roku zespół zagrał swój pierwszy koncert w Kościerzynie, który został entuzjastycznie przyjęty przez publikę. Ważnym i kluczowym akcentem okazało się spotkanie z Mirkiem Czyżykiewiczem. Jak mówi Piotr Kajetan Matczuk: „Marek odwiedził mnie we wspomnianej Kościerzynie w trakcie prowadzenia warsztatów muzycznych, posłuchał roboczych jeszcze wersji i podjął współpracę. Chcieliśmy zrobić płytę live – i ostatecznie zarejestrowaliśmy ją w Studio Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk, w ramach kultowego cyklu Muzycznych Wędrówek Łosia i Basiora. Koncert poprowadzili Włodek Machnikowski i Darek Podbereski. Później trwały prace postprodukcyjne”. Okres między nagraniem a wydaniem płyty trwał prawie rok. Oficjalnym wydawcą i partnerem Rozmowy z piramidami stała się Agencja Artystyczna MTJ z Warszawy. W międzyczasie zespół zagrał kilka dobrych koncertów, które wyprofilowały skład i gatunek.

W styczniu 2014 roku zespół zmienił nazwę na PIRAMIDY, zagrał występy na żywo w programach TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Regionalna oraz TVP Polonia. Sporo koncertów odbyło się za granicą, m.in. w Vianden w Luksemburgu, Hadze w Holandii, Brunssum, Kolonii, Monachium, Frankfurcie czy w Berlinie. Zespół Piramidy wystąpił też w filmie pt. "Bard" w reżyserii Katarzyny Kościelak, oraz dokonał oprawy muzycznej tego filmu (produkcja: Media Kontakt/TVP2).

W Stacji Kultura, w piątek 16 stycznia o godz. 19.00 muzycy wystąpią w składzie:

  • Piotr Kajetan Matczuk: instrumenty klawiszowe, śpiew (lider)
  • Piotr Augustynowicz – gitara elektryczna
  • Tomasz Imienowski – gitara basowa
  • Tomasz Paszko – perkusja

  • Biblioteka to miejsce dostępne dla wszystkich, imprezy, które organizujemy sa bezpłatne. Tym bardziej zachęcamy do korzystania z naszej oferty- mówi Anna Chlewicka, pracownik Stacji Kultura.