Na bale w karnawale

Imprezy klubowe, Gdańsk

Data 03.01.2015 00:00-14.02.2015 00:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Miejscowość Gdańsk

Karnawał to czas, w którym szczególną wagę przykłada się do radosnego spędzania wolnego czasu. Polska Filharmonia Bałtycka proponuje alternatywę dla zabaw w klubach i zachęca, by sobotnie wieczory karnawału spędzać na Ołowiance. Pierwszy Bal Gdański A.D. 2015 już 3 stycznia.Bale Gdańskie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Organizowane przez Filharmonię Bałtycką Bale Gdańskie na stałe zapisały się już w kalendarzu kulturalnym Trójmiasta. W tym roku odbędzie się już dziesiąta odsłona cyklu. Bale Gdańskie swoją formułą nawiązują do najpopularniejszych koncertów karnawałowych, odbywających się co roku w Wiedniu. Po każdym koncercie publiczność ma okazję uczestniczyć w bankiecie, podczas którego można rozkoszować się dobrą kuchnią oraz potańczyć przy muzyce granej na żywo i widokiem na przepływającą Motławę. Właśnie tę formę karnawałowych spotkań w filharmonii pokochali melomani z całej Polski.

Tuż po Nowym Roku, 3 stycznia, w ramach koncertu otwierającego cykl, w świat celtyckiej kultury zabiorą publiczność muzycy zespołu Carrantuohill oraz formacja taneczna Reelandia, składająca się z najlepszych specjalistów od tańca irlandzkiego. Specjalnie dla pomorskiej publiczności zaprezentują niezwykłe widowisko muzyczno-taneczne „Touch of Ireland – the storm”.

Podczas kolejnego balu, 10 stycznia, publiczność będzie miała okazję posłuchać Królewskiej Orkiestry Salonowej. Zarówno nazwą, jak i stylem gry grupa nawiązuje do dawnych koncertów na dworach królewskich. Orkiestrę poprowadzi Natalia Walewska, na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Na III Balu Gdańskim, 17 stycznia zaśpiewa... trzech tenorów, a dokładniej grupa Tenors Bel’ Canto. Powstały w 2007 roku zespół obejmuje profesjonalnych śpiewaków, laureatów międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych: tenorów: Vasyla Ponàya, Romana Trokhymuka, Tarasa Hlova oraz barytona Romana Antonyuka. Kwartetowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Serhiy Burko.

Kolejny koncert, 24 stycznia, dedykowany jest wszystkim wielbicielom muzyki Franka Sinatry. Na IV Balu Gdańskim usłyszymy Big Band Krzysztofa Herdzina, polskiego pianisty, kompozytora, aranżera, dyrygenta i producenta muzycznego. Znanego także na świecie jako multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina i orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka. Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory z nagranej w 2013 roku płyty „Swinging with Sinatra – Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band LIVE”. Zabrzmią też oczywiście nowe interpretacje przebojów Franka Sinatry, m.in.: „My way”, „New York New York” czy „Come fly with me”.

Natomiast 31 stycznia uroki argentyńskiego tanga odkryje przed publicznością prawdziwy wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek i jego zespół Tango Corazon.

Na przedostatnim balu, czyli 7 lutego, usłyszymy doskonałą Orkiestrę Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej, która wystąpi pod batutą Aleksandra Andreeva, zaś najpiękniejsze arie operetkowe wykona sopranistka Anait Mkrtczjan. Program tego wieczoru to prawdziwa noc karnawałowych przebojów, bo obok takich utworów, jak choćby Aria Sylvi z „Księżniczki czardasza”, publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. także uznawanego za jeden z najpiękniejszych, „Walca wiedeńskiego” Johanna Straussa, skocznej „Tarentelli Napoletana” G. Rossiniego czy słynnego, nastrojowego „Libertango” A. Piazzolli.

Tę edycję Balów Gdańskich pożegna z nami Jose Torres z zespołem. Z uwagi na fakt, że 14 lutego to także walentynki, artyści zabiorą słuchaczy w romantyczną muzyczną podróż, podczas której usłyszeć będzie można najpiękniejsze piosenki o miłości. Podczas koncertu pojawią się m.in. znane tematy miłosne, jak „Amor, amor" Julio Iglesiasa, „Como fue" czy „Lagrimas Negras". Całość uzupełni para taneczna prezentując gorącą, zmysłową kubańską salsę, wytworne son i cha-cha, mambo oraz romantyczne bolero.

Bilety na to i inne wydarzenia Filharmonii Bałtyckiej można kupić rezerwując je w kasach (tel. 58 320 62 62) lub na http://www.filharmonia.gda.pl/.

Bale Gdańskie

  • soboty: 3, 10, 17, 24, 31 stycznia oraz 7 i 14 lutego 2015 r

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

ul. Ołowianka 1

facebook.com/filharmonia

źródło: www.pomorskie.eu