Styczniowe wydarzenia w Stacji Kultura

Kultura, Rumia

Data 05.01.2015 00:00-23.01.2015 00:00
Miejsce Stacja Kultura (dworzec PKP)
Adres ul. Starowiejska 2
Miejscowość Rumia

Sprawdź, co przyniesie styczeń w rumskiej Stacji Kultura.


5 stycznia (poniedziałek), godz. 18.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Stacji Kultura

[img_r]2[/img_r]

Miłośników czytania raz w miesiącu zapraszamy na wspólne rozmowy o przeczytanych książkach. DKK działają w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy”, promującego czytelnictwo. Nasze spotkania nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany. Mogą być prowadzone przez moderatora lub członków klubu. Moderator nie musi znać się na literaturze, a członkowie nie muszą prowadzić poważnych dyskusji. Mogą się świetnie bawić, bo spotkania mają być okazją do zabawy i poznania nowych ludzi, sposobem spędzania czasu wolnego, a także poznania nowych autorów i książek.

Spotkania DKK odbywają się również w:

  • Filii nr 4 (ul. Górnicza 19) w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 17.00;

  • Filii nr 1 (ul. Pomorska 11) w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 15.00


8 stycznia (czwartek), godz. 18.30

Warsztaty literackie z poetą i wydawcą Sławomirem Płatkiem

Zapraszamy wszystkich amatorów, jak również wyćwiczonych ludzi pióra na warsztaty literackie, prowadzone przez poetę i wydawcę Sławomira Płatka. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (czwartek) w Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia).


9 stycznia (piątek), godz. 18.00

„Afryka – obalamy stereotypy” czyli spotkanie z rumskimi podróżnikami

[img_r]3[/img_r]

W zimowy wieczór, 9 stycznia o godz. 18.00, Stacja Kultura zaprasza na elektryzujące ciepłym, afrykańskim klimatem spotkanie z rumskimi podróżnikami pt. „Afryka – obalamy stereotypy”. O przygodach i różnych ciekawych zdarzeniach, mających miejsce w drodze wzdłuż Czarnego Lądu, opowiedzą Aldona Klebowska oraz Kuba Dąbrowski.

Bezpieczeństwo, łatwość podróżowania, pyszne jedzenie i czysta magia…to Afryka? Wszyscy, którzy uważają, że podróż do Afryki graniczy z cudem, zostaną zaskoczeni. Okazać się bowiem może, że Czarny Ląd jest bardziej otwarty niż się to nam wydaje, wystarczy tylko przyjść na spotkanie 9 stycznia, by zarazić się pasją podróżowania. A potem wydarzyć się może wszystko…

Aldona i Kuba - od wielu lat podróżują wspólnie po bliższych i dalszych rejonach świata. Zarówno z plecakiem na stopa, kajakiem, na motocyklach, samochodami terenowymi uwielbiają być w drodze. Kochają pustynie i góry, jak sami mówią: "Najważniejsze by się szwendać". I choć interesuje ich cały świat to najchętniej wracają na Czarny Ląd, o którym opowiedzą nam podczas spotkania.

Więcej informacji TUTAJ

Zapraszamy na Facebook’owy profil podróżników TUTAJ


16 stycznia (piątek), godz. 19.00

Koncert zespołu PIRAMIDY, czyli teksty Mickiewicza, Słowackiego i Norwida w jazzowo-rockowej odsłonie

[img_r]4[/img_r]

Zapraszamy 16 stycznia 2015 roku o godz. 19.00 do Stacji Kultura na wyjątkowy, jazzowo-rockowy koncert zespołu „PIRAMIDY”.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy ich pierwszej płyty „Rozmowa z piramidami”- był to program muzyczny w aranżacjach do tekstów polskich romantyków: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Adama Asnyka. Głównym muzycznym zainteresowaniem artystów jest bowiem poezja śpiewana z mocnym, gitarowym brzmieniem.

„PIRAMIDY” charakteryzują się dużą dawką charyzmy scenicznej i emocji. Tworzą go znakomici muzycy znani z różnych projektów artystycznych. Liderem, wokalistą i producentem zespołu jest Piotr Kajetan Matczuk- pianista, aranżer, laureat festiwali i przeglądów muzycznych. Zespół ma w dorobku płyty wydawane przez wytwórnie MTJ z Warszawy.

W ostatnich latach „PIRAMIDY” koncertowały w Polsce i za granicą, m.in. w Hadze, w Brunssum na terenie Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO, w Kolonii, Berlinie (koncert na 25-lecie zburzenia Muru Berlińskiego), Monachium i Frankfurcie, czy Vianden w Luxemburgu.

29 kwietnia 2014 TVP2 wyemitowała długometrażowy film dokumentalny o Jacku Kaczmarskim pt. "Bard", do którego zespół zrobił transkrypcje muzyczne i nagrał oficjalny teledysk pt. "Obława II". ​ W Stacji Kultura, w piątek 16 stycznia o godz. 19.00 muzycy wystąpią w składzie:

Piotr Kajetan Matczuk: instrumenty klawiszowe, śpiew (lider)

Piotr Augustynowicz – gitara elektryczna

Tomasz Imienowski – gitara basowa

Tomasz Paszko – perkusja

Oficjalna strona zespołu TUTAJ

Linki do nagrań:


23 stycznia (piątek), godz. 18.00

Wernisaż wystawy malarstwa Bożeny Kręcisz „Moje Kaszuby”

W piątek, 23 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 (Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP) Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa „ Moje Kaszuby” Bożeny Kręcisz.

O autorce:

Bożena Kręcisz- urodziła się w Gdyni w 1960 roku. W 1980 r. skończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie. Po nieudanych próbach dostania się na studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu podejmowała różne prace, miedzy innymi jako dekoratorka, nauczycielka plastyki, uczennica w zakładzie garncarskim i ceramicznym, malarka porcelany. Zawsze była to praca o kierunku plastycznym.

Życiem Bożeny Kręcisz często rządziły przypadki i tak w zasadzie przypadek spowodował, że w 1988 r. wyjechała ona do Niemiec, gdzie „zabawiła“ trochę dłużej niż planowała, bo aż 23 lata. Tam założyła rodzinę, mieszkała i pracowała. Początkowo przy produkcji lalek porcelanowych w małej manufakturze Anetty Himstedt, później w marketingu jako organizator wystaw i targów. Cały czas ucząc się i malując. Praca twórcza, tak ogólnie można nazwać jej poczynania na polu sztuki, nie zamykała się i nie zamyka w jednym nurcie. Są to poszukiwania indywidualnego środka wyrazu. Otoczenie, rodzina, a przede wszystkim natura mają duży wpływ na jej twórczość.

W 2011 r. Bożena Kręcisz wróciła do Polski. Tym razem los „zawiał“ ją w rodzinne strony ojca, czyli na Kaszuby, w okolice Chmielna, przepiękną część tego regionu. Usiane polodowcowymi jeziorami „szerokie“ pejzaże zupełnie ją zauroczyły i tak powstała seria „Kaszuby”.

Bożena Kręcisz brała udział w licznych konkursach plastycznych i wystawach w Niemczech. W Polsce wystawiała swoje prace miedzy innymi w Galerii Świętojańskiej w Gdańsku. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Niemczech, Austrii, Anglii i Polsce.

Wystawa malarstwa Bożeny Kręcisz

od 23 stycznia– 28 lutego

Czynna w godzinach otwarcia placówki.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Bożeny Kręcisz TUTAJ


Antologia pokonkursowa „Limeryk dla Rumi”

[img_r]5[/img_r]

Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy z okazji 60-lecia nadania praw miejskich Rumi zorganizowała konkurs na „Limeryk dla Rumi ”. Pokłosiem projektu jest antologia pokonkursowa , czyli zbiór humorystycznych, krótkich form lirycznych, których tłem jest miasto Rumia. Spośród wielu nadesłanych wierszy, jury z przewodniczącym Sławomirem Płatkiem, wybrało 10 utworów do publikacji.

Poniżej przedstawiamy zwycięski limeryk:

Artur Ząbkowski

(Ząbkowice Śląskie, I miejsce)

O mowie kaszubskiej

Szyld sporządził sklepikarz z Zagórza

„Dziś cëynowä obniżkä jest dużä!”

Jęknął Florian z niebytu

„Tyle lat, a ten mi tu

kaszubszczyznę tak wynaturza!”

Antologia jest doskonałym przykładem na to, że każdy może spróbować swoich sił pisarskich, „twórczość” powinna bowiem dostać szanse na to, by ujrzeć światło dzienne, wydostać się z ciemnej, przysłowiowej szuflady.

Zapraszamy do lektury.