Żywiołak

Koncerty, Gdynia

Data 14.11.2014 20:00
Miejsce Klub Ucho
Adres ul. Świętego Piotra 2
Miejscowość Gdynia
Bilety 27 zł , w przedsprzedaży 20 zł

W połowie 2013 Żywiołak zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku tego roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt "Muzyka psychodelicznej Świtezianki" oraz "Nowa Ex-Tradycja". Grupa pracuje właśnie nad nowym albumem - "Obyczaje śmiertelne".

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 roku - początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach ich troLe czy Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty grupy Open Folk. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tej dwójki, do której stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z formacji Goście z Nizin i Izabela Byra z Detonacji (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych - Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut Żywiołaka można przyjąć występ w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna pod koniec 2005 roku. Już dzień później zespół wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to został bardzo gorąco przyjęty i zdobył Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymała Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej - "Nowa Tradycja" w Warszawie.

Aktualny skład zespołu:

  • Robert Jaworski
  • Michał Stawarz
  • Kamil Strzyżewski
  • Patrycja Zisch
  • Olga Rembowska

Kolejna płyta pt. "Obyczaje śmiertelne", nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie Epką "Muzyka Psychoaktywnego Stolema". Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w "Rok Kolbergowski". Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu "Pomorze" , studiowanego przez Jaworskiego "niczym Biblia". Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej, niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza i idącymi za tym, częstymi "zmianami orientacji wyznaniowych" jego mieszkańców. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60. A jeszcze dziś w powiecie żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie do XVIII wieku. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza. "Tego nie dało rady odpuścić".

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 23 zł (Eventim) / 27 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez - przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. - godz. 11:00-21:00, nd. - 11:00-20:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing - Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-18:00), Eventim - w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów - eventim.pl - u dołu strony; cena w sieci - 23 zł)

Cena "w dniu koncertu" obowiązuje przez cały dzień - niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą - w klubie.