Coma w gdyńskim Uchu

Koncerty, Gdynia

Data 13.11.2014 19:30
Miejsce Klub Muzyczny Ucho
Adres ul. Świętego Piotra 2
Miejscowość Gdynia
Bilety 57 zł , 53 zł Eventim, w przedsprzedaży 50 zł

Tej jesieni zespół Coma wybiera się na trasę promującą 10-lecie wydania jego debiutanckiego albumu "PWZM". Trasa obejmuje 22 koncerty w Polsce i - nowość! - w Anglii. Przedsmak tego wydarzenia zespół udostępnił już na tegorocznym festiwalu w Jarocinie, gdzie pośród specjalnie zbudowanej oprawy scenicznej zagrał cały debiutancki album... i nie tylko.

Coma powstaje w czerwcu w 1998 roku z inicjatywy Dominika Witczaka. Po wielu miesiącach poszukiwań ustala się stały skład zespołu - Piotr Rogucki - wokal, Marcin Kobza - gitara, Dominik Witczak - gitara, Rafał Matuszak - gitara i Tomasz Stasiak - perkusja. Grupa podpisuje kontrakt fonograficzny i jesienią 2003 roku przystępuje do nagrania debiutanckiego albumu - "Pierwsze wyjście z mroku". Płyta przynosi muzykom wiele nagród. Coma zostaje laureatem 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i wygrywa Festiwal Rockowy Węgorzewo 2004. Ponadto otrzymuje nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności. Debiutancki album zostaje także nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album Roku - rock. Druga płyta wychodzi w maju 2006 pod tytułem "Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków" i już po tygodniu zajmuje I miejsce na oficjalnej liście sprzedaży. Jesienią 2006 roku zespół rusza w pierwszą dużą trasę promocyjną, podczas której otrzymuje Złotą Płytę. Album przynosi dwa kolejne Fryderyki - w kategoriach Grupa Roku oraz Album Roku rock/metal. Poza tym rok 2007 wiąże się dla zespołu z kilkoma innymi ważnymi wydarzeniami koncertowymi - Coma supportuje Pearl Jam na koncercie w Chorzowie, a także występuje na Metal Hammer Festival w Spodku razem z grupą Tool.

Przed nagraniem "Hipertrofii" Comę opuszcza wieloletni współpracownik - perkusista Tomek Stasiak. Miejsce za bębnami zajmuje Adam Marszałkowski. Obszerny, dwupłytowy album rodzi się podczas dwutygodniowego jesiennego wyjazdu do Jaworek. Produkcją płyty zajął się Tomek ZED Zalewski - na co dzień realizator dźwięku tras koncertowych Comy. Płyta jest przykładem rzadko obecnie uprawianego gatunku koncept-albumu, gdzie cały materiał podporządkowany został zgłębianiu jednego zagadnienia, którym w tym wypadku jest życie ludzkie jako szeroko pojęta wola istnienia - od poczęcia aż do śmierci. W listopadzie Coma wyrusza w trasę koncertową promującą nowy album. Grupa odwiedza największe ośrodki kulturalne w Polsce. Płyta, która w dniu premiery pokryła się platyną, osiąga status Podwójnej Platyny. Album przynosi grupie dodatkowo prestiżowe nagrody, m.in. trzy Fryderyki 2009.

Po letniej trasie koncertowej 2010 Coma powraca jesienią z dużymi projektami: Coma EXCESS - anglojęzyczna płyta zespołu z premierą 20 września 2010 na rynku europejskim, COMA SYMFONICZNIE - w wersji koncertowej z Orkiestrą Filharmoników Gdańskich oraz jako oddzielne wydawnictwo, które promuje wrześniowy koncert w Parku Sowińskiego. Zespół nagrywa też muzykę do filmu "Skrzydlate Świnie" Anny Kazejak, w którym lider grupy - Piotr Rogucki, gra jedną z głównych ról obok Pawła Małaszyńskiego. Film, podobnie jak płytę "Excess", promuje klip i piosenka "F.T.M.O.". Pracowity rok 2010 kończy się sukcesem akustycznej trasy POWER OFF COMA.

Po zakończeniu "Power off Coma" odpoczynek nie trwał długo. W tym czasie Roguc kończył nagrywać wokale do swojej pierwszej solowej płyty pt. "Loki - Wizja Dźwięku", która ukazała się 21 marca 2011 roku. Podczas gdy trwała trasa promocyjna "Lokiego", Adam "Marszałek" Marszałkowski, Rafał "Ma2sz" Matuszak, Marcin "Kobez" Kobza oraz Dominik "Witos" Witczak (kolejność nieprzypadkowa) nagrywali partie swoich instrumentów na nowy studyjny album w zaprzyjaźnionym łódzkim Toya Studios. Ostatecznie nagrania zakończyły się w lipcu nagraniem wokali Piotra oraz, co ciekawe - chórków, w których czynny udział wziął również cały zespół.

Czwarty studyjny album zespołu Coma (nie licząc anglojęzycznego "Excess"), tym razem celowo bez tytułu, miał premierę 17 października 2011. Tydzień po premierze osiągnął już status Złotej Płyty, a drugi singiel - "Los cebula i krokodyle łzy", przez wiele tygodni okupował playlisty stacji radiowych i znajdował się w czołówce list przebojów (na liście w Programie Trzecim Polskiego Radia prawie przez dziesięć tygodni w pierwszej trójce). "Czerwony" album promowany był podczas największej jak do tej pory "Czerwonej" trasy koncertowej.

Rok 2012 to czas wielu nowych aktywności artystycznych. Na początek grupa występuje na historycznym otwarciu Stadionu Narodowego w Warszawie. W tym roku Piotr Rogucki wydaje kolejny solowy album "95-2003", który jest swego rodzaju powrotem do czasów solowej aktywności sprzed powstania Comy. W czasie zespół przygotowuje drugi anglojęzyczny krążek, Piotr angażuje się również aktorsko, grając jedną z głównych ról w serialu "Misja Afganistan". Rozpoczyna się jesienna trasa koncertowa, która upływa pod szyldem liczby 15. Coma rozpoczyna bowiem świętowanie piętnastolecia działalności. Trasa o nazwie "Ulubiony Numerek" okazuje się strzałem w 10-tkę! Zespół przygotował się do wykonania praktycznie całego swojego dotychczasowego repertuaru, o setliście na każdym koncercie decyduje los. Piosenki losowane są, z puli sześćdziesięciu utworów, przy pomocy dwóch kół. Sale pękają w szwach, koncerty są wyprzedane na długo przed terminem a fani i krytycy zgodnie twierdzą, że zespół jest w świetnej formie!

W 2013 roku formacja podpisała kontrakt z niemiecką wytwórnią earMusic/ Edel, która ma pod swoją opieką takich artystów jak: Deep Purple, Skunk Anansie, Marillion czy Europe. Pierwszym efektem współpracy jest anglojęzyczna płyta "Don't set your dogs on me". Warto jednak podkreślić, że mimo iż polskim fanom materiał będzie znany z "Czerwonego Albumu", to na tę płytę Piotr Rogucki napisał nowe teksty, opowiadające zupełnie inne historie. W lutym powstaje klip do "With You" oraz "Song4boys". Drugi z utworów był wykorzystany jako ścieżka dźwiękowa do serialu "Misja Afganistan". W kwietniu zespół po raz kolejny występuje poza granicami kraju.

BILETY: 50 zł (przedsprzedaż) / 53 zł (Eventim) / 57 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez - przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. - godz. 11:00-21:00, nd. - 11:00-20:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing - Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-18:00), Eventim - w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów - eventim.pl - u dołu strony; cena w sieci - 53 zł)

Cena "w dniu koncertu" obowiązuje przez cały dzień - niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą - w klubie.