Żołnierska dola - wystawa

Kultura, Gdynia

Data 03.10.2014 00:00-15.06.2015 00:00
Miejsce Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Miejscowość Gdynia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapraszają na otwarcie wystawy „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej." przedstawiającej prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa czasowa w atrakcyjny sposób, łącząc nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, zaprezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ukazujemy mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Zatem, poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem oddziałów polskich, niemieckich, sowieckich, japońskich i amerykańskich, na wystawie będzie można także zobaczyć należące do żołnierzy przedmioty osobiste oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu. Ekspozycja opowiada o tym, czym ludzie w mundurach zajmowali się w wolnych chwilach, jak wypoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę.

Wystawa przedstawia różne postawy wojskowych, zarówno te, które prowadziły do popełniania zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i te wynikające z bohaterstwa i szlachetności.

Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca 2015 r.

Wernisaż 3 października 2014 r. (piątek) o godz. 14.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1B.