Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Kosmopolityczne tradycje Pomorza - Chodowiecki, Grass, Świeszewski, Targońska

Kultura, Sopot

Data 02.10.2014 11:00-16.11.2014 19:00
Miejsce Państwowa Galeria Sztuki
Adres pl. Zdrojowy 2
Miejscowość Sopot
Bilety 10 zł , ulgowy 7 zł

Zapraszamy na wystawę "Kosmopolityczne tradycje Pomorza - Chodowiecki, Grass, Świeszewski, Targońska" do Państwowej Galerii Sztuki.

Wystawa czynna w dniach: 2 października - 16 listopada 2014, od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 19.00.

Daniel Chodowiecki - urodził się w 1726 roku, a zmarł 1801 roku w Berlinie. Jego matką była Marie Henriette- pochodząca ze Szwajcarii kalwinka, a ojcem Godfryd Chodowiecki, który był kupcem polskim. Artysta prawie całe dorosłe życie spędził w Berlinie, gdzie pełnił funkcję dyrektora Pruskiej Akademii Sztuki. Chętnie przyznawał się do ojcowskich korzeni. Tworzył dzieła malarskie, był wziętym ilustratorem książkowym operującym techniką akwaforty. Otrzymywał wiele zleceń, m.in. od berlińskiej Akademii Umiejętności. Stworzył ponad 2 tysiące sztychów, wiele scen rodzajowych z życia mieszczaństwa, posługując się zwykle techniką tuszu i piórka, czasami tworzył obrazy olejne. Günter Grass, który w 1992 roku założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego, pisał o artyście następująco: "Był Polakiem i jednocześnie Prusakiem. W jego szkicach zobaczyć można luterańskiego pastora stojącego obok polskiego flisaka. Był zwolennikiem europejskiego oświecenia. Niemcy i Polacy ochoczo zapewniają, że są Europejczykami. Chodowiecki nim był".

Günter Grass - urodził się 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego matka Helena z.d. Knoff była Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii, a ojciec Wilhelm kupcem niemieckim. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1956 roku ukończył studia rzeźbiarskie w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Berlinie Zachodnim. Światowy rozgłos przyniosła mu tzw. trylogia gdańska (złożona z prac: Kot i mysz, Blaszany bębenek, Psie lata ) opowiadająca o rozwoju faszyzmu i epizodach wojennych, mających miejsce w Gdańsku- mieście na pograniczu kulturowym. W 1999 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury z następującym uzasadnieniem: "Za odmalowanie zapomnianego oblicza historii w bajkach przepojonych czarnym humorem".W 1992 roku artysta założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego z siedzibą w Akademii Sztuk w Berlinie, której celem jest współpraca między artystami niemieckimi i polskimi. Od 1993 roku organizuje Konkurs o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego na polski rysunek i grafikę.

Maciej Świeszewski - urodził się w 1950 roku w Sopocie. Artysta studiował w PWSSP na Wydziale Malarstwa w pracowni Profesora Jacka Żuławskiego, w latach 1990-1993 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, tytuł profesora otrzymał w 1994 roku, od 1997-1998 pracował jako zastępca redaktora naczelnego ,,Projekt", od 2003 do 2004 roku był prezesem towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęta. Jest Przewodniczącym Fundacji Daniela Chodowieckiego przy Akademie der Knste w Berlinie.

Od roku 1976 dzieła artysty pokazywane były na wielu wystawach, m.in. Biennale Sztuki Gdańskiej w Gdańsku (1977, 1979), Ogólnopolskie Biennale Młodych w Sopocie (1979), Artyści Polscy w Paryżu w Paryżu (1985), Inter ar t'90 w Poznaniu (1991), Pro Arte Sacra w Brukseli (1992), XIV Chicago International Art Exposition (1993), wystawy indywidualne w Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej w Odessie i Lwowskiej Galerii Sztuki (2010). Artysta tworzy liczne obrazy olejne, rysunki, grafiki i akwarele. W sztuce odwołuje się do korzeni sztuki europejskiej, poszukuje osobistej drogi twórczej we współczesnej sztuce, opartej na tradycji skonfrontowanej z osiągnięciami sztuki współczesnej, inspiruje się podróżami, muzyką klasyczną i książkami.

Maria Targońska - urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. W roku 1980 uzyskała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni Kazimierza Śramkiewicza. Od 1981 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie na stanowisku profesora. Od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie rysunku, m.in.: w 1983 roku na V Biennale Sztuki Gdańskiej ; BWA Sopot (wyróżnienie); 1986 r. "Papier 86", Galeria 85, Gdańsk (nagroda); 1990 r. Triennale Sztuki Gdańskiej, BWA Sopot (nagroda). Jest autorką 30 wystaw indywidualnych i uczestniczką 250 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz zagranicznych, m.in.: w USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Niemczech, Izraelu, Gruzji i Litwie.

Artystka w swoich rysunkowych kompozycjach operuje starannie opracowanym rysunkiem światłocieniowym, formy kształtując przez drobny bądź delikatny modelunek.

Wystawa Fundacji Daniela Chodowieckiego i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie we współpracy z Akademią der Künste w Berlinie.