Symbiotyczność tworzenia | Jarosław Czarnecki aka Elvin Flamingo

Kultura, Gdańsk

Data 26.09.2014 18:30-16.11.2014 18:30
Miejsce Gdańska Galeria Miejska
Adres Piwna 27/29
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Symbiotyczność to słowo pochodzące od zjawiska symbiozy, czyli występującego w przyrodzie ścisłego współżycia dwóch organizmów, z których przynajmniej jeden czerpie korzyści. Symbiotyczność w psychologii to związek opierający się na uzależnieniu. Tworzenie, rozumiane jako sztuka, to pojęcie związane z działalnością człowieka, często również mające znamiona uzależnienia.

Praca Jarosława Czarneckiego (Elvin Flamingo) nie od początku nosiła tytuł "Symbiotyczność tworzenia". Odejście od pierwotnej nazwy zawierającej słowo laboratorium, w którym centralną postacią jest laborant, było wynikiem nie tylko nieoczekiwanego rozwoju projektu, ale przede wszystkim przemianą w myśleniu samego artysty o nim. Wprawdzie zakładając hodowlę egzotycznych mrówek, zamierzeniem Czarneckiego było stworzenie "filmu żyjącego własnym życiem", natomiast nie do końca było dla niego oczywiste, że to właśnie on - artysta, stanie się częścią mrowiska. Codzienna wielogodzinna pielęgnacja formikariów, zdobywanie wiedzy potrzebnej do realizacji projektu, przekraczanie granic dyscyplinarnych, konsultacje z entomologami, hodowcami owadów oraz artystami i teoretykami sztuki działającymi w obszarze bioartu, stały się i są częścią tego ciągle trwającego projektu.

To, co widzimy w Gdańskiej Galerii Miejskiej i Instytucie Sztuki Wyspa, to tylko jeden z etapów realizacji projektu. W GGM1 prezentowane są dwie części: "Królestwo współcodzienności" - jeden inkubator zamieszkiwany przez mrówki z gatunku Oecophylla smaragdina (potocznie: tkaczki) oraz "Walka podziemna" - przykłady nieudanych prób założenia hodowli. Natomiast w ISW pokazywana jest najbardziej rozbudowana cześć projektu "Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury" składająca się z czterech połączonych inkubatorów zamieszkiwanych przez jedną kolonię mrówek z gatunku Atta sexdens (potocznie: farmerki).

Mimo różnych lokalizacji projekt prezentowany jest w całości za pomocą użycia streamingu internetowego. Zwiedzając Galerię, jest się również w Instytucie i vice versa. Całość przekazu cyfrowego można zobaczyć na stronie projektu pod adresem: www.elvinflamingo.com.

A skomplikowaną wielowarstwowość tego projektu najtrafniej oddaje sam artysta, pisząc w swojej pracy doktorskiej "Symbiotyczność tworzenia":

W procesie Symbiotyczności tworzenia nie ma zatem jednego autora. W tej pracy, we wszystkich jej częściach, mimo że gros wysiłku wkładanego w budowę i rozbudowę moich obiektów-inkubatorów leżało i nadal leży po mojej stronie, to już w początkowym etapie pracy byłem zmuszony odejść na pozycję współtwórcy lub wręcz tylko jednego z tysięcy "robotników" tworzonych instalacji, a to odejście nie było bynajmniej moją autorską decyzją. Mój styl życia, postrzeganie świata, ludzkiej odpowiedzialności, postrzeganie analogii pomiędzy ludźmi i nie-ludźmi oraz moja zwykła codzienność uległy diametralnej przemianie. Odnalazłem współcodzienność.

Indywidualna wystawa Jarosława Czarneckiego aka Elvin Flamingo jest nagrodą za wygranie Gdańskiego Biennale Sztuki 2012, zainicjowanego i organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską.

Symbiotyczność tworzenia|Jarosław Czarnecki aka Elvin Flamingo Kuratorzy: Iwona Bigos, Grzegorz Klaman

Gdańska Galeria Miejska 1, Piwna 27/29 Wernisaż: 26 września, godz. 18:30 Wystawa: 27.09 - 16.11.2014

Instytut Sztuki Wyspa, Doki 1/145b Wernisaż: 26 września, godz. 20:00 Wystawa: 27.09 - 12.10.2014