Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym

Kultura, Gdynia

Data 18.09.2014 00:00-31.12.2014 00:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdynia
Miejscowość Gdynia
Bilety 7 zł , ulgowy 4 zł

Wystawę "Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym", będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni od 18 września do 31 grudnia 2014 r.

Wernisaż odbędzie się 18 września 2014 r. o godzinie 18:00.

Godziny otwarcia:

  • Wtorek, środa, piątek: 10.00 - 18.00
  • Czwartek: 12.00 - 20.00
  • Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Głównym celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Modernistyczna architektura to bardzo ważny element dziejów Gdyni, a równocześnie jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk polskiej kultury okresu międzywojennego. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości naszych widzów w tej mierze, dzięki czemu ma przyczynić się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Gościom wystawy spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych przecież nie tylko dla społeczności lokalnej, ale w skali ogólnopolskiej.

Tak określonemu celowi służyć ma ekspozycja oparta na nowoczesnych, po części interaktywnych, ale nie zdominowanych przez elektronikę środkach wystawienniczych. Ma ona pobudzić wyobraźnię odbiorców i dać im szansę na stworzenie żywej wizji międzywojennego miasta.

Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, między innymi dr hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projektantem wystawy został zaś szkocki architekt, Gary Johnson.