Światowy Tydzień Kosmosu również w Gdyni

Kultura, Gdynia

Data 04.10.2014 11:00-10.10.2014 15:30
Miejsce Centrum Nauki EXPERYMENT
Miejscowość Gdynia

Centrum Nauki EXPERYMENT dołącza do wielkiego, światowego wydarzenia – Space Week 2014! Światowy Tydzień Kosmosu to międzynarodowe święto nauki i technologii, odbywające się corocznie od 1999 roku pomiędzy 4 a 10 października. Daty te upamiętniają dwa najważniejsze wydarzenia z „kosmicznej” historii - wystrzelenie pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnika 1, a także podpisanie Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej.

Akcja obejmuje wydarzenia organizowane przez agencje kosmiczne, planetaria, muzea i centra nauki na całym świecie – w zeszłym roku było to ponad 1400 wydarzeń w 80 krajach!

W tym roku, dzięki Centrum Nauki EXPERYMENT każdy ma szansę dołączyć do świętowania Tygodnia Kosmosu również w Gdyni. Weekend 4 i 5 października będzie tu stał pod znakiem prawdziwie kosmicznych aktywności, a wszystko to w cenie biletu na wystawę!

Program na sobotę i niedzielę:

  • Godz. 11:00 i 16:00 – Kosmiczne Science Show – podczas pokazu poznacie dwóch naukowców próbujących wyjaśnić zagadki Wszechświata w swoim laboratorium. Przy pomocy doświadczeń fizycznych i chemicznych opowiedzą o gwiazdach, chłodzie panującym w kosmosie i grawitacji.

  • Godz. 11:30 i 16:30 – warsztaty “W pościgu za kometą” – dzięki nim goście dowiedzą się jak powstał Układ Słoneczny, jak rozpoznawać ciała niebieskie i gwiazdozbiory, a także w jaki sposób satelity uzyskują energię niezbędną do ich funkcjonowania oraz jak przesyłają zebrane na kometach dane na Ziemię. Samodzielnie wykonają również kilka ciekawych zadań. Jednym z nich będzie rozszyfrowanie wiadomości przesłanej na Ziemię przez satelitę. Warsztaty przeznaczone są dla nieco starszych odbiorców.

  • Godz. 13:00 – 15:30 – zabawy dla najmłodszych – warsztaty plastyczno-konstruktorskie z kosmicznym tematem przewodnim!

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Spotkaj się z Rosettą”, dostępna w EXPERYMENCIE od 7 października. Dzięki niej dowiecie się, na czym polega pionierska, 10-letnia misja sondy Rosetta i lądownika Philae. Ich 10 letnia pogoń za jedną z najstarszych i najbardziej oddalonych komet w naszym Układzie Słonecznym wkracza właśnie w decydującą fazę. Pionierskie lądowanie łazika na komecie planowane jest na listopad tego roku, a zebrane podczas tej misji materiały mogą okazać się przełomowe. Jedna z teorii głosi bowiem, że to właśnie na powierzchni najstarszych komet przybyło na Ziemię życie.

Warsztaty „W pościgu za kometą” oraz wystawa „Spotkaj się z Rosettą” są częścią Europejskiej Kampanii ESA Rosetta koordynowanej przez Ecsite, wspieranej przez Europejską Agencję Kosmiczną i tworzoną przez Grupę Kosmiczną Ecsite.