Mistrzostwa Świata w Armwrestlingu

Sport, Puck

Data 10.10.2014 16:00-11.10.2014 00:00
Miejsce Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Adres Lipowa 3
Miejscowość Puck

W Pucku w dniach od 10 do 11 października w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbędą się Mistrzostwa Świata Armwrestlingu osób niepełnosprawnych.

Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.

Armwrestling to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu uprawiana praktycznie na każdym kontynencie. Rozwój i widowiskowość siłowania na ręce dostrzegł Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Aktualnie trwają starania, aby armwrestling stał się dyscypliną pokazową podczas Igrzysk Olimpijskich, a w niedługim czasie pełnoprawnym członkiem olimpijskiej rodziny.

Osobne zawody dla niepełnosprawnych to absolutna nowość w świecie armwrestlingu, która już na etapie planowania wzbudziła trochę kontrowersji. Niektórzy niepełnosprawni niechętnie zareagowali na propozycję International Armsport Federation for Persons with Psyhical Disabilities, która w ubiegłym roku, podczas spotkania WAF wystąpiła o zgodę na usamodzielnienie się i odłączenie od dotychczasowych mistrzostw. To wtedy Zarząd WAF na czele z Assenem Hadjitodorovem, prezydentem światowej federacji wyraził zgodę, aby niepełnosprawnymi zajęła się nowo powstała organizacja, w której zarząd wejdzie WAF.