Sylwia Grzeszczak na gdyńskiej scenie

Koncerty, Gdynia

Data 05.10.2014 19:00
Miejsce Klub Atlantic
Miejscowość Gdynia
Bilety 5pln przedsprzedaż/55pln w dniu koncertu do nabycia w kasie kubu

Sylwia Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – wokalistka, pianistka, kompozytor, autorka tekstów… jednym słowem człowiek-orkiestra.

Sylwia ukończyła dwie szkoły muzyczne w Poznaniu i chociaż była wyróżniającą się pianistką, dobrze wiedziała że musi połączyć w sobie dwie miłości: grę i śpiew. Uczestniczyła w IV edycji programu Idol, gdzie jako 15-latka doszła do etapu klubowego i o mały włos nie znalazłaby się w finale.

W roku 2008 Sylwia podjęła współpracę z Liberem, który jako raper i autor tekstów szukał młodej, utalentowanej wokalistki do nowego projektu. I chyba lepiej nie mógł trafić. Wspólnie szybko zdobyli polską publiczność. Single „Co z nami będzie”, „Nowe szanse”, czy „Mijamy się” stały się megaprzebojami, długo utrzymując się na szczytach największych polskich rozgłośni radiowych, takich jak: RMF-FM, Radio Zet, czy Radio Eska. Ta ostatnia doceniła ich twórczość podczas gali rozdania nagród w 2009 roku, gdzie Sylwia wraz z Liberem odebrali osobne statuetki jako Artystka i Artysta Roku oraz wspólną za Album Roku (pt. „Ona i On”).

Sukces Sylwii i Libera natychmiast przełożył się na liczne koncerty w kraju i za granicą. Już blisko 200 razy zaczarowali fanów swoimi występami, które łączą świeżość nowoczesnych brzmień z magią klasycznych instrumentów. Sylwia to jedyna popowa wokalistka, która oprócz tego że ma ponadprzeciętny głos, potrafi również doskonale grać na fortepianie (jest zawodową pianistką). Liber natomiast od ponad 10 lat elektryzuje fanów swoim oryginalnym rapem oraz tekstami, które zawsze niosą głęboki przekaz.

Dla Sylwii ważną datą roku 2011 stał się 11 października – dzień premiery jej pierwszej solowej płyty pt. „Sen O Przyszłości”. Album ten jeszcze przed premierą uzyskał status złotej, a niecałe dwa tygodnie później pokrył się platyną. Niewiele więcej czasu potrzebował, by uzyskać status podwójnej platyny. Pierwszy solowy krążek Sylwii sprzedał się w nakładzie przeszło 65 tys. egzemplarzy.

Promocję rozpoczął singiel pt. „Małe rzeczy”, który stał się niekwestionowanym hitem lata 2011. Piosenka ta była przez osiem tygodni z rzędu najczęściej granym utworem w polskich stacjach radiowych. W plebiscycie Plotek.pl stała się Polskim Hitem Lata, a w plebiscycie Hit Lata 2011 Vivy pierwszą polską piosenką listy.

Teledysk do utworu w krótkim czasie pobił wszelkie rekordy oglądalności. Zainteresowanie Sylwią stało się tak duże, że w lipcu była na pierwszym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych osób w Internecie.

Wykonaniem utworu „Małe rzeczy” Sylwia zwyciężyła konkurs na najlepszą piosenkę wieczoru w opolskiej odsłonie koncertu Lata Zet i Dwójki, a na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej zdobyła Brązowy Samowar za występ z piosenką „Za toboy”.

Drugi singiel pt. „Sen o przyszłości” szybko znalazł się na pierwszych miejscach notowań. Dzięki teledyskowi do tej piosenki Polska po raz pierwszy wygrała 36. edycję międzynarodowego konkursu World Music Trophy, ustanawiając przy tym historyczne rekordy.

Pod koniec roku 2011 Sylwia wzięła udział wraz z innymi gwiazdami w charytatywnym projekcie Marka Kościkiewicza dla Fundacji Anny Dymnej. Tak powstała wspólna, świąteczna piosenka pt. „Naucz się kochać”.

Początek roku 2012 przyniósł wiele pozytywnych dla Sylwii podsumowań. Album „Sen O Przyszłości” stał się Albumem Roku 2011 w otwartym plebiscycie RMFon.pl, wygrywając m.in. z „21” Adele. Klip „Sen o przyszłości” ogłoszono polskim Teledyskiem Roku 2011 w plebiscycie Interia.pl, gdzie zdecydowanie zwyciężył z 19. produkcjami innych rodzimych artystów.

Pierwszą polską piosenką w plebiscycie na Przebój Roku 2011 RMF-FM okazały się „Małe rzeczy”. „Sen o przyszłości” uplasował się na podium plebiscytu Złoty Przebój Roku 2011. Oba solowe hity Sylwii ukazały się w pierwszej dziesiątce Plebiscytu na Przebój Roku Radia ZET oraz uzyskały bardzo wysokie wyniki w rocznym plebiscycie Gorąca 100 Radia ESKA. Należy podkreślić, że na liście przebojów 2011 roku Radia ESKA oba single Sylwii jednocześnie i jako jedyne stały się pierwszymi polskimi utworami całego plebiscytu.

„Małe rzeczy” uzyskały ponad 18 mln wyświetleń i uplasowały się na trzecim miejscu najczęściej słuchanych polskich piosenek na YouTube.

Kolejny singiel pt. „Karuzela” trafił do rozgłośni w styczniu 2012 roku. Szybko zawitał i utrzymuje się na szczytach list przebojów takich rozgłośni radiowych jak: RMF-FM, ESKA, RMF-MAXXX, Radio ZET, Radio Złote Przeboje, Polskie Radio Londyn.

Podczas gali Viva Comet 2012 Sylwię uhonorowano prestiżową statuetką za zwycięstwo w kategorii Przebój Roku. Spośród czterech nominowanych piosenek wygrały „Małe rzeczy” – pierwszy solowy utwór Sylwii.

Kolejną statuetkę Sylwia odebrała podczas gali Fryderyki 2012. Była nią nagroda Nielsena za „Małe rzeczy” – nagroda specjalna za najczęściej grany utwór w stacjach radiowych.