Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Poznaj kulturę żydowską

Koncerty, Gdańsk

Data 11.09.2014 00:00-14.09.2014 00:00
Miejsce Nowa Synagoga, Klub Żak, Plama GAK, Villa Eva
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

W dniach 11 - 14 września 2014 r. zapraszamy do udziału w drugiej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Wydarzenie jest skierowane do osób, które kultura żydowska fascynuje i do tych, którzy jeszcze jej nie znają. Festiwal przybliża podstawowe fakty, odkopuje zapomniane tradycje, odkrywa najnowsze trendy, za główny cel stawiając sobie pokonywanie barier i zbliżanie odmiennych kultur.

W tym roku formuła festiwalu rozrosła się o dodatkowe wydarzenia. W programie m.in. wykłady i spotkania, warsztaty, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów.

ZBLIŻENIA stanowią okazję poznania wyjątkowych osobowości zajmujących się kulturą żydowską.

Rabin Stas Wojciechowicz - rabin reformowany, pierwszy rabin progresywny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, związany z tzw. postępowym judaizmem, objaśni podstawowe zasady judaizmu.

Marek Suchar - dr psychologii i autor książek o Jerozolimie zabierze nas na wyprawę po największym izraelskim mieście, poprowadzi nas w miejsca rzadko odwiedzane przez turystów, opowie o swych fascynujących spotkaniach i rozmowach z mieszkańcami i odpowie na pytania tych, którzy planują w przyszłości samodzielnie zwiedzać Święte Miasto.

Melomani także znajdą coś dla siebie. W programie festiwalu w Klubie Żak znajdą się aż trzy koncerty, w tym "Muzyka do zaginionego filmu jidysz" - koncert inspirowany żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełnienia przysiąg składanych w obliczu niebios, wykonanie: Maja Miro i Maria Ka. Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidisz.

Po zeszłorocznym sukcesie filmu "W cieniu wielkiej synagogi" - reżyser Andrzej Dudziński przygotował kolejne dwie premiery. Jedną z nich jest dokument "Żadnego prawa nie złamałem" o wzruszającej historii zakazanej miłości Marty Koss i Maksa Stroma. Film o pokonywaniu strachu i własnych słabości w imię ratowania wartości najwyższej, życia drugiego człowieka. Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.