9. Festiwal Goldbergowski

Koncerty, Gdańsk

Data 05.09.2014 00:00-14.09.2014 00:00
Miejsce Kościół Św. Trójcy
Adres Świętej Trójcy 4
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Już po raz dziewiąty na początku września zapraszamy Państwa na Festiwal Goldbergowski, któremu patronuje urodzony w Gdańsku klawesynista i kompozytor - Johann Gottlieb Goldberg.

Na koncercie inauguracyjnym (5.09) zabrzmią Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu tria smyczkowego, którego skład tworzą wybitni koncertujący soliści: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Każdy z tych młodych artystów, to wirtuoz swojego instrumentu, rozwijający solową karierę, wyjątkową jest więc sytuacja usłyszenia ich w zespole kameralnym. Aranżacja Bachowskiej Arii z Wariacjami, dokonana przez Dymitra Sitkowieckiego, jest dodatkowym atutem tego występu.

Dzień później (6.09), w sali koncertowej Akademii Muzycznej wystąpi znakomity kontratenor Andreas Scholl, przy akompaniamencie Tamar Halperin. Wieczór romantycznych pieśni w tak gwiazdorskim wykonaniu zapowiada się więc zupełnie wyjątkowo.

W niedzielę (7.09) w wykonaniu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejki zabrzmi muzyka Johanna Theodericha Römhildta, ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Kompozytor ten nie działał w Gdańsku, ale jego twórczość była w tym mieście bardzo popularna, czego dowodem są pokaźne zbiory napisanych przez niego kantat w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Drugi weekend koncertowy rozpocznie się już w czwartek (11.09) występem duńskich artystów - Bolette Roed i Poula Høxbro. Zestawienie fletu i instrumentów perkusyjnych nie było dotąd prezentowane w ramach festiwalu, tym bardziej interesująco zapowiada się występ tych renomowanych artystów.

Dzień później (12.09) wystąpi gruzińska orkiestra Georgian Sinfonietta Tblisi, pod dyrekcją Pawła Kotli. Muzycy, prócz muzyki Bacha, wykonają utwory gdańskich kompozytorów. W programie znajdzie się m.in. kantata Johanna Daniela Pucklitza Freu dich Dantzig, w wykonaniu której brał udział patron festiwalu - Johann Gottlieb Goldberg, grając na skrzypcach. Świadczy o tym notatka na manuskrypcie, która dodatkowo jest jedynym źródłem informującym potomnych, że Goldberg był nie tylko świetnym klawesynistą, ale potrafił również grać na skrzypcach.

W sobotę 13.09, zespół Ensemble 42, z tenorem Nicholasem Mulroy'em przeniosą publiczność w krąg muzyki kameralnej, prezentując m.in. kompozycje Carla Philipa Emanuela Bacha, którego trzechsetną rocznicę urodzin świętuje w tym roku muzyczny świat.

Występujący na zakończenie festiwalu (14.09) holenderski zespół The Spirit of Gambo, włączył w swój koncert utwory gdańszczanina Nathanaela Schnittelbacha, pochodzące z kolekcji Gustawa Dübena, przechowywanej w Uppsali. Tym samym ponownie udaje się zrealizować jedno z założeń Festiwalu Goldbergowskiego, jakim jest prezentacja twórczości gdańskich mistrzów i ich popularyzacja wśród uznanych zespołów muzyki dawnej.

W sobotę 13.09 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się Panel naukowy, podczas którego wygłoszone zostaną popularno-naukowe wykłady wiążące się tematycznie z życiem kulturalnym dawnego Gdańska.