Sienkiewicz także po kaszubsku! Zaproszenie - Muzeum w Wejherowie

Kultura, Wejherowo, ul. Zamkowa 2A

Data 06.09.2014 10:00
Miejsce Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Miejscowość Wejherowo, ul. Zamkowa 2A

W najbliższą sobotę, 6 września, o godz. 10.00, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie będzie można wysłuchać interpretacji fragmentów Trylogii Henryka Sienkiewicza - w ramach narodowej akcji pod patronatem Prezydenta RP także w języku kaszubskim - tłumaczył Roman Drzeżdżon.

Polecamy wprowadzenie do spotkania, autorstwa Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej - głównej organizatorki przedsięwzięcia.

„Hej, szable w dłoń” - będą mogli za A. Waligórskim krzyknąć uczestnicy 3 już „Narodowego czytania”, jakie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w gościnnych murach (jak i poza nimi) współorganizatora, czyli Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. To właśnie tu zostaną odczytane i zainscenizowane mniej lub bardziej znane dialogi/monologi Sienkiewiczowskich bohaterów, które na trwałe wpisały się w naszą narodową świadomość, kulturę, język. Poprzez taką formę chcielibyśmy nie tylko zachęcić młode pokolenie do czytania lektury szkolnej, ale i przybliżyć mu sarmackie obyczaje, sprowokować do dyskusji na temat dawnego i obecnego rozumienia patriotyzmu oraz ukazać piękno dawnej polszczyzny. Starszemu pokoleniu zamierzamy przypomnieć uwielbiane dzieła polskiego noblisty. Innowacją w tym roku będzie prezentacja wybranych fragmentów powieści „Ogniem i mieczem” w języku kaszubskim.

Teksty czytać będą pracownicy Muzeum, nauczyciele i uczniowie liceum Sobieskiego”. Inscenizacje wybranych scen, budowanie słuchowiska radiowego na bazie lektury zaprezentują członkowie Teatru „Prawie Lucki” i studenci krakowskiej PWST. Oprawę muzyczną (muzyka baroku i filmowa, pochodząca z ekranizacji „Trylogii”) zapewnią uczniowie naszego liceum. Występom towarzyszyć będzie prezentacja mini wykładów na temat bogatej biografii H. Sienkiewicza i źródeł twórczej inspiracji. Uczestników spotkania zachęcimy do wzięcia udziału w konkursie pięknego czytania wybranych fragmentów „Potopu”.

Mamy nadzieję, że to spotkanie z literaturą zrealizuje cel, jaki stawia uczestnikom tegorocznego „Narodowego czytania” Prezydent RP - B. Komorowski, który wierzy, że „najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę”.