MM Modernizm

Inne, Gdynia

Data 01.09.2014 10:00-30.09.2014 17:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdyni
Adres Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety 7 zł , ulgowy 4 zł

Projekt MM Modernizm w nowatorski sposób łączy muzykę i fotografię tworząc ciekawe narzędzie dydaktyczne. Jest propozycją o charakterze kulturalno-edukacyjnym, która przy pomocy potencjału innowacyjnej technologii stwarza możliwość nawiązania nowych relacji między artystami a publicznością na bazie eksperymentu artystycznego. Działania projektu obejmują:

  • instalację/wystawę foto - video,
  • podkład muzyczny,
  • działanie interaktywne w przestrzeni galerii,
  • publikacje edukacyjne,
  • warsztaty,

Bazę Projektu MM stanowi instalacja złożona z wielkoformatowych monitorów, rozmieszczonych w sali wystawowej tak, by tworzyły wydzieloną, zamkniętą w środku przestrzeń.

To, co odróżnia tę instalację od wszystkich innych, jakie odbiorcy mogli do tej pory napotkać w galeriach jest fakt, iż widzowie stają się automatycznie elementem całości, ponieważ ich obecność uruchamia system wywołując ruch na ekranie.

Projekt MM nie jest więc statycznym dziełem do podziwiania, lecz zaskakującą, interaktywną grą, w której człowiek - klient instytucji kultury jest podmiotem a nie jedynie biernym odbiorcą przekazu. Stojąc pomiędzy ekranami odniesie on wrażenie przebywania wewnątrz utworu muzycznego. Jednocześnie otaczające obrazy będą stanowiły spójną całość z muzyką, odnosząc się swoją stylizacją do epoki, która w danym module będzie głównym tematem wystawy.

W pierwszym etapie zaprezentowany zostanie publiczności okres Modernizmu. Rozpoczynamy od tej tematyki, gdyż związana jest z powstawaniem Gdyni, a przez to z nadmorskim pochodzeniem twórców projektu MM Modernizm. Cały zespół twórców MM pochodzi z Trójmiasta lub w nim mieszka, a projekt powstaje w Gdyni, która sama w sobie stanowi inspirację ze względu na bogactwo tematów artystycznych jakie można dzięki niej poruszyć. Będzie to więc MODERNIZM GDYŃSKI. W odsłonie tej chcemy pokazać muzykę z lat 20. i 30. nawiązując do barwnego czasu powstania miasta Gdyni, gdzie co roku gości Festiwal Filmowy i dlatego prezentowana muzyka będzie nawiązywać również do historii filmu. Wszystko to ujęte będzie w fotograficznej formie imitującej stary film na tle gdyńskich pejzaży i architektury modernistycznej, która ma unikalną wartość w skali światowej i jest tak samo fascynująca dla starszych pokoleń jak i młodzieży.

Odsłona modernistyczna skupia się na pokazaniu przede wszystkim gdyńskiej architektury. Statyczne fotografie ożyją za sprawą gości galerii przeistaczając się w przedwojenny film - zapis życia ówczesnego miasta. Na każdym ekranie zobaczymy wybrane ujęcie ze spacerującymi w tle mieszkańcami, jeżdżącymi pojazdami z tamtych czasów, ożywioną naturą. Wszystko to dzięki wykonanym wcześniej trójwymiarowym wizualizacjom odwzorowującym miejsca ze strych fotografii ze zbioru Muzeum Miasta Gdyni, które stają się bazą do zaaranżowania scen z życia miasta.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.