Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Gdański Festiwal Kultury Brazylijskiej SambaFEST

Kultura, Gdańsk

Data 28.08.2014 18:00-31.08.2014 14:00
Miejscowość Gdańsk
Bilety Szczegóły w opisie

6 Gdański Festiwal Kultury Brazylijskiej SambaFEST to największe w Polsce święto miłośników brazylijskich klimatów: muzyki sambowej – w wersji ulicznej i klubowej – od głośnej i żywiołowej samby batucady po łagodną, kołyszącą bossa novę, tańca brazylijskiego – od klasycznej samby do forró i zouk, brazylijskiego kina, capoeiry – niezwykłej sztuki walki łączącej w sobie także elementy tańca i muzyki, brazylijskiego ju-jitsu, i wielu innych elementów przebogatego programu festiwalowego. W dniach 28 – 31 sierpnia czeka nas brazylijski desant na Gdańsk! Będzie się działo!

[IMG_R]2[/IMG_R]

Już w czwartek, 28 sierpnia – mocne otwarcie – zapraszamy na seans publicystycznego kina brazylijskiego, a po projekcji – na debatę o sytuacji społeczno-politycznej Brazylii, z udziałem eksperta, dziennikarza i podróżnika – Artura Domosławskiego. Piątek i sobota wypełnione zostaną licznymi warsztatami (perkusyjnymi, tanecznymi i sportowymi), zaś wieczorami organizatorzy zapraszają do zabawy przy różnorodnych dźwiękach muzyki brazylijskiej – na koncertach ulicznych oraz klubowych. Punktem kulminacyjnym tegorocznego SambaFEST-u będzie zaś niedzielna Wielka Parada Karnawałowa, czyli najbardziej charakterystyczny element kultury brazylijskiej. Kolorowa, roztańczona i jak zwykle bardzo głośna parada ponad dwustu muzyków, tancerzy, szczudlarzy, mimów, kuglarzy i animatorów sztuki ulicznej opanuje ulice Śródmieścia!

[IMG_R]3[/IMG_R]

Głównym jej elementem będą jak zwykle muzycy grający sambę batucadę, czyli odmianę samby graną podczas karnawału w Rio. Oprócz muzyków w paradzie wezmą udział adepci grupy Capoeira Camangula Gdańsk, którzy zaprezentują nam sztukę Capoeira – niezwykle widowiskowe połączenie inscenizacji walki, tańca, akrobacji i muzyki. A skoro mowa o karnawale i sambie – nie zabraknie również tancerek w pięknych, kolorowych i zapewne niewiele przysłaniających kostiumach! Ich taniec wprowadzi bez wątpienia gorrrrącą atmosferę. O dobrą zabawę podczas parady zatroszczą się animatorki i animatorzy, których zadaniem będzie wciągnięcie publiki do wspólnej zabawy w stylu karnawału w Rio.

W samym sercu Gdańska szykuje się więc niezapomniane, czterodniowe wydarzenie. Ogromna dawka muzyki, wspólnej zabawy i możliwość spotkania z jakże egzotyczną kulturą brazylijską będzie z pewnością doskonałą formą pożegnania wakacji w Gdańsku. A zatem - gorąco zapraszamy na 6 Gdański Festiwal Kultury Brazylijskiej SambaFEST!!!

28 sierpnia (czwartek):

[IMG_R]4[/IMG_R]

Pokaz filmu dokumentalnego „Płacz lasów” („The Crying Forest”) oraz debata „Śmierć w Amazonii”. Kim są ofiary nowego eldorado?” z reporterem i publicystą Arturem Domosławskim. Organizatorami pokazu filmu oraz debaty są Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z 6 Gdańskim Festiwalem Kultury Brazylijskiej SambaFEST. Pokaz odbędzie się przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej. Wydarzenie jest częścią cyklu Kino Zaangażowane realizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk; Godz. 18:00, Wstęp wolny.

[IMG_R]5[/IMG_R]

29 sierpnia (piątek):

Warsztaty Samby Pagode – warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych „klubowej” odmiany samby, prowadzone przez Krzysztofa Mianowskiego z niemiecko – brazylijskiej szkoły samby Sapucaiu No Samba z Berlina. Warsztaty dla zaawansowanych Pub LOFT, ul. Młyńska 15, Gdańsk; Godz. 16.00 - 18.00, Cena 35 zł; Udział z własnym instrumentem. Zapisy poprzez formularz na stronie www.sambafest.pl.

Samba Street Show - Występy uliczne polskich i zagranicznych zespołów samby karnawałowej (duże, widowiskowe i głośne grupy perkusyjne). Gdańsk, ul. Długi Targ. Godzina: 18.00 - 21.00, Wstęp wolny.

[IMG_R]6[/IMG_R]

30 sierpnia (sobota):

Warsztaty perkusyjne przygotowujące do parady, prowadzone przez Krzysztofa Mianowskiego wraz ze szkołą samby Sapucaiu No Samba z Berlina. Poziom zaawansowany. Udział z własnym instrumentem, tylko dla zaproszonych zespołów. Zapisy poprzez formularz na stronie www.sambafest.pl,

Warsztaty tańca brazylijskiego dla par - zouk i forró, prowadzone przez brazylijskiego tancerza i muzyka Júniora Arto. Poziom dla początkujących. Szkoła Tańca Dance Avenue, ul. Leczkowa 1, Gdańsk. Godz. 12:00 - 16:00, Cena 60 zł/para. Zapisy tel. 586 709 028, [email protected]

Warsztaty brazylijskiego ju-jitsu dla początkujących. Prowadzenie: Daniel Wrześniewski i Rafał Gwoździński z Klubu Sportowego Złomiarz Team. Centrum Sportowe Armada, ul. Grunwaldzka 345, Gdańsk Godz. 12:00 - 13:30, Cena 10 zł. Zapisy – Adam Górny, tel. 691 839 697, [email protected]

Warsztaty Capoeira dla początkujących. Prowadzenie: Est.Instrutor Alemão (Kamil Niemiec) – Grupa Capoeira Camangula. Centrum Sportowe Armada, ul. Grunwaldzka 345, Gdańsk. Godz. 14:00 - 16:00, Cena 10 zł. Zapisy – 504 187 686 (Izabela), [email protected]

Koncert plus impreza z Dj-em do białego rana! Wystąpią: niemiecko – brazylijska szkoła samby Sapucaiu No Samba z Berlina, brazylijsko – hiszpańsko – holenderski zespół Quilombo (samba, bossa nova), Dj Bugi (latino, world music). Klub Buffet, ul. Doki 1/145B, Gdańsk. Godz. 21.00, Wstęp wolny.

  31 sierpnia (niedziela):

Wielka Parada Karnawałowa z udziałem ok. dwustu muzyków, tancerzy, szczudlarzy, mimów, kuglarzy i animatorów sztuki ulicznej! Wystąpią m.in.: muzycy szkół samby i zespołów sambowych z Berlina, Lublina, Warszawy, Błoni, Trójmiasta, Szczecina; tancerze z trójmiejskich i warszawskich szkół tańca: Samba Fever, Salsa Kings, taneczne grupy warsztatowe, grupy sztukmistrzów ulicznych i kuglarzy. Start: plac przy Kinie Krewetka, ul. Karmelicka, ul. Rajska, ul. Tkacka, ul. Długa, ul. Długi Targ. Na Długim Targu Wielkie Zakończenie Parady. Godz. 13.00, Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje o programie, artystach i grupach występujących w ramach 6 Festiwalu Kultury Brazylijskiej SambaFEST:

Kino Brazylijskie i spotkanie z Arturem Domosławskim

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Płacz lasów” („The Crying Forest”) autorstwa Gabriela Elizondo, brazylijskiego korespondenta telewizji Al Jazeera. Film dotyka problematyki niszczenia środowiska naturalnego w Ameryce Południowej i związanej z tym nieustannej walki lokalnej ludności. "Będę chronić las za wszelką cenę. Dlatego mogę dostać kulę w głowę w każdej chwili", powiedział Ze Claudio Ribeiro da Silva, działacz Amazon Rainforest, na konferencji ochrony środowiska w Manaus w Brazylii. Sześć miesięcy później, 24 maja 2011 r. Ze Claudio został zastrzelony wraz z żoną Marią w odległym zakątku brazylijskiej Amazonii…

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie i debata z reporterem i publicystą Arturem Domosławskim, autorem książki „Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary”. W swej najnowszej publikacji Artur Domosławski „kroczy śladami tajemniczych zabójstw ludzi zaangażowanych w obronę niszczonego środowiska naturalnego i praw lokalnej ludności w Ameryce Południowej. Kto stoi za zabójstwami? Czy zwyczajni ludzie, którzy po prostu bronią swojej ziemi, mają szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i przekupionymi władzami?” (Fragment opisu książki ze strony wydawnictwa Wielka Litera)

O autorze: Artur Domosławski - reporter i publicysta „Gazety Wyborczej” (1991-2011), a następnie „Polityki”. Zajmuje się przede wszystkim tematyką Ameryki Łacińskiej, ruchu antyglobalistycznego, konfliktów społecznych w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie. Jest autorem takich książek jak: „Chrystus bez karabinu” (1999), „Świat nie na sprzedaż“ (2002), „Gorączka latynoamerykańska” (2004), „Ameryka zbuntowana” (2007), „Kapuściński non-fiction” (2010), „Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary” (2013). Domosławski został laureatem licznych nagród oraz stypendystą prestiżowych uczelni. Więcej informacji: www.domoslawski.blog.polityka.pl

Organizatorami pokazu filmu oraz debaty są Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście oraz 6 Gdański Festiwal Kultury Brazylijskiej SambaFEST. Wydarzenie jest częścią cyklu „Kino Zaangażowane” realizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Warsztaty samby pagode

Pagode to odmiana brazylijskiej samby o bardziej klubowym, kameralnym charakterze. Charakteryzuje się spokojniejszym rytmem, bardziej intymnym klimatem. W przeciwieństwie do ulicznej samby batucada, pagode jest wykonywana w mniejszym gronie, często w pomieszczeniach. Instrumenty wykorzystywane w pagode to przede wszystkim Cavaquinho, Reco reco, Pandeiro, Rebolo, Tamborim. Warsztaty pagode w ramach 6 SambaFEST-u poprowadzi Krzysztof Mianowski – na co dzień działający jako ritmista w berlińskiej szkole samby Sapucaiu No Samba. Gościnnie występuje również w formacji Bloco-X i wielu innych projektach na terenie Europy. Studia nad sambowym swingiem pogłębiał w Rio m.in. z Mestres (mistrzami – dyrektorami artystycznymi) takich szkół jak Portela, Imperio Serrano, Mocidade czy Estácio. Jego marzeniem jest zarażenie całej Polski brazylijską gorączką. W ramach warsztatów odbędzie się wprowadzanie do rytmiki charakterystycznej dla pagode i techniki gry na instrumentach takich jak: pandeiro, tan-tan, reco-reco, tamborim itp. Udział w warsztatach wyłącznie z własnym instrumentem. Warsztaty są dla osób zaawansowanych.

Samba Street Show

... czyli występy uliczne polskich i zagranicznych zespołów samby karnawałowej. Samba karnawałowa z Rio – samba batucada, to niezwykły gatunek muzyczny. Uwagę widzów i słuchaczy przyciągają duże, widowiskowe i bardzo głośne grupy perkusyjne, grane przez nie, szybkie i pełne ekspresji rytmy oraz niezapomniana atmosfera ulicznej fiesty pełnej energii. Nasze, SambaFEST-owe street show ma za zadanie zaprezentować wszystko to, co najlepsze wśród polskich grup samby batucady.

Forró i Zouk - warsztaty tańca brazylijskiego dla par

Warsztaty tańców forró i zouk poprowadzi dla Was brazylijski tancerz i muzyk Júnior Arto. Júnior urodził się w 1978 r. w mieście Guaxupé w Brazylii. Rozwijał swoje umiejętności uczestnicząc w ulicznych karnawałach, zajęciach w szkole tańca, licznych warsztatach i spotkaniach miłośników tańca forró. Przez dwa lata doskonalił technikę tańca towarzyskiego ze sławnymi instruktorami z Brazylii oraz Europy. Był częścią grup tanecznych jako nauczyciel tańca towarzyskiego. Od około roku zamieszkuje w Krakowie gdzie zajmuje się promocją radości i zmysłowości jaką daje brazylijski taniec. Júnior Arto posiada doświadczenie w nauce stylów takich jak forró, samba, zouk, coco i ciranda, czyli typowych, tradycyjnych tańców brazylijskich. Júnior jest także muzykiem i wokalistą zespołu Quilombo, który wystąpi na sobotnim koncercie SambaFEST-u. Forró to odmiana tańca towarzyskiego z północno – wschodniej Brazylii, ale również słowo określające muzykę różnych odmian, która towarzyszy tańcowi. Zarówno taniec jak i muzyka mają swój udział w dorocznym święcie Festa Junina (Festiwal Czerwcowy), będącym częścią tradycyjnej, brazylijskiej kultury, która celebruje wybrane, katolickie święta. Nazwa Zouk obejmuje kilka różnych rodzajów muzyki i tańca. Korzeni Zouka należy szukać na słonecznych, karaibskich wyspach Martynika i Gwadelupa, zaś samo słowo pochodzi od kreolskiego słowa oznaczającego zabawę, imprezę. Jednakże w chwili obecnej taniec ten bardzo różni się od swojej pierwotnej, karaibskiej odmiany. Zouk brazylijski wywodzi się z Lambady. Charakteryzuje się przede wszystkim bliskim prowadzeniem w podstawowych krokach, rozpoczynającym się od ruchu bioder. Sprawia to, że taniec jest bardzo zmysłowy i wymaga od partnerów wsłuchania się w rytm i ruch swoich ciał. Więcej informacji: http://danceavenue.eu/news/,203/warsztaty-dla-par-forro-zouk,536.html

Warsztaty brazylijskiego ju-jitsu dla początkujących

Warsztaty poprowadzą dla Was Daniel Wrześniewski i Rafał Gwoździński z Klubu Sportowego Złomiarz Team. Warsztaty odbędą się w Centrum Sportowym Armada w Gdańsku Przymorzu. Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to jeden z wielu stylów wyrosłych z japońskiego ju-jutsu, który zaczął się rozwijać w Brazylii na początku XX wieku. Jego twórcami są członkowie rodziny Gracie, którzy pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zdołali rozpropagować swój system na całym świecie, dzięki spektakularnym zwycięstwom odnoszonym w walkach z minimum reguł. Kluczową cechą BJJ jest ukierunkowanie na skuteczność w realnej walce, dzięki czemu jako jedyny, pojedynczy styl, BJJ mogło odnosić sukcesy w vale tudo, czy rywalizacji mieszanych sztuk walki (MMA). Efektywność BJJ wynika z głęboko przemyślanego systemu punktacji, który odzwierciedla techniki, sytuacje oraz pozycje charakterystyczne dla realnej walki. Dzięki temu stylista BJJ uczy się na treningach stosowania takich środków technicznych i takiej strategii walki, które bez większych zmian będzie mógł wykorzystać podczas każdego starcia. Klub Sportowy Złomiarz Team Gdańsk jest klubem brazylijskiego jiu-jitsu. Trenerami są znakomici zawodnicy BJJ, odnoszący sukcesy zarówno na arenie Brazylijskiego jiu-jitsu jak i tzw. Submission Fighting (rozszerzona formuła zapasów klasycznych): Łukasz Bagiński (pas czarny), Daniel Wrześniewski (pas czarny), Adam Górny (pas brązowy), Rafał Gwoździński (pas brązowy). Więcej informacji: www.zlomiarzteam.pl

Warsztaty Capoeira dla początkujących

Prowadzenie: Est.Instrutor Alemão (Kamil Niemiec) – Grupa Capoeira Camangula. Warsztaty odbędą się w Centrum Sportowym Armada w Gdańsku Przymorzu. Capoeira to przede wszystkim sztuka walki, korzeniami sięgająca jeszcze czasów niewolnictwa. Ma swoją odrębną filozofię, skupiającą się wokół malicia (portug. spryt), czyli przewagi umysłu nad siłą fizyczną. Esencją capoeira jest jednak Roda (portug. koło), gdzie gracze współzawodniczą ze sobą w rytmie berimbau, atabaque i innych instrumentów brazylijskich. Dzisiaj Capoeira funkcjonuje na całym świecie jako forma sportowa z bogatym zapleczem kulturowym. Hołdując tradycji, muzyka i śpiew stały się nieodłącznym elementem każdego treningu. Capoeira nie uznaje granic wiekowych, wagowych czy rodzaju płci. Zajęcia zawierają typowe elementy treningu jak rozgrzewka, rozciąganie czy ćwiczenia w parach. Jest to sport rozwijający wszystkie cechy motoryczne. Pozwala uzyskać większą gibkość, siłę czy koordynację ruchową. Prowadzący: Est.Instrutor Alemão (Kamil Niemiec). Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego. Treningi Capoeira rozpoczął na początku 2001 roku w Gdyni. W 2007 roku wyjeżdża do Brazylii, gdzie przez 1,5 miesiąca ćwiczy i zgłębia wiedzę o Capoeira oraz o kulturze brazylijskiej. W 2009 roku, podczas Festival de Primavera odbywającego się w Gdyni otrzymuje stopień Graduado. W 2011 roku otwiera pierwszą na Pomorzu akademię Capoeira – "Centrum Sportowe Armada" (www.centrum-armada.pl) obejmując stanowisko prezesa klubu Capoeira Camangula w Gdańsku. W roku 2013, podczas międzynarodowego spotkania capoeira w Hamburgu otrzymuje stopień "Estagiario Instrutor". Organizator warsztatów, lekcji oraz eventów capoeira na terenie Trójmiasta oraz obozów sportowych capoeira Więcej informacji: www.capoeiragdansk.pl

Sobotni koncert plus impreza z Dj-em do białego rana

Gorączka sobotniej nocy oraz zmysłowe, afrobrazylijskie rytmy w znakomitym wykonaniu – na żywo, oraz z płyt Dj-a! - czy można wyobrazić sobie lepsze połączenie? A wszystko to w klimatycznym klubie Buffet, położonym na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Specjalnie dla was, w sobotę, 30 sierpnia zagrają:

Sapucaiu no Samba – niemiecko-brazylijski projekt, który powstał w 1998 r. z inicjatywy berlińczyka Dietricha Kollöffela. Każdego roku zespół prezentuje się podczas Karnawału Kultur w Berlinie, i ze swymi ponad stu bębnami i prawie setką tancerzy i tancerek należy do największych i najbardziej kolorowych formacji tej gigantycznej parady. Sapucaiu no Samba już czterokrotnie (w latach: 2001, 2003, 2005 i 2007) zdobyła pierwszą nagrodę Karnawału Kultur. Program artystyczny prezentowny przez Sapucaiu no Samba jest niezwykle różnorodny. Grupa występuje zarówno w małym, kilkuosobowym składzie jak również jak ogromny projekt, gdzie obok sambowych bębniarzy zobaczyć można innych muzyków, piosenkarzy oraz tancerzy. Szkoła samby Sapucaiu no Samba stała się ostatnimi laty jedną z najbardziej znaczących formacji sambowych nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie. Nazwa zespołu Sapucaiu no Samba ma w Brazylii dwa znaczenia. Z jednej strony jest to nazwa ulicy, którą odbywa się parada podczas karnawału w Rio de Janeiro, z drugiej strony znaczy to tyle co „Żaba wpadła w sambę”. Z Sapucaiu no Samba wpadniemy w nią i my! Więcej informacji: https://www.sapucaiu.de/, https://www.facebook.com/sapucaiu

Quilombo – Zespół to wybuchowa mieszanka narodowości, dzięki której możemy posłuchać oryginalnych, brazylijskich hitów w nowych aranżacjach. Junior Arto i Daniel Gady z Brazylii, Andy z Anglii, Andreas z Holandii i Viktor Cordoba z Hiszpanii połączyli swoje muzyczne doświadczenia. W ten sposób powstało zaskakujące i nowoczesne brzmienie, w którym możemy odkryć jednak tak dobrze znane nam gatunki jak samba, bossa nova, forro, frevo czy coco. Więcej informacji: https://www.facebook.com/pages/Quilombo/548778968564690

Dj Bugi (latino, world music) – zaprasza na muzyczną podróż dookoła globu okraszoną klubowym basem! Brazylijska samba, jamajski dub, indyjska bhangra, nigeryjski afrobeat, bałkański cocek, kolumbijska cumbia to tylko niektóre z gatunków muzycznych jakie prezentuje. Jego imprezy były pierwszymi, cyklicznymi wydarzeniami, na których wrocławscy klubowicze byli raczeni dźwiękami World Music. Dj Bugi obecnie na stałe gra w klubie Salvador, a do tej pory swoimi setami raczył bywalców klubów takich jak: Łykend, Szepty, Madness, Kamfora, Kalaczakra, Lulu Belle, Włodkowica 21, Kropka, Absynt, Pracoffnia, Beton, Szajba we Wrocławiu, Pod Muzami w Kaliszu, Comedy w Brighton. Występował na festiwalach: Wrocławski Festiwal Capoeira i Kultury Brazylijskiej “CAPOWROCEK 2007″, Nonstop Samba 2007, Brave Festival 2008, Punx Piknik, Świat Miejscem Prawdy, Muzyka Skądinąd. Supportował takie zespoły jak: Bakteria, Barulho, Katar, Monobloco, Nassara, Foliba, Papadram, Yankadi, Nietonie, Transkapela.

Więcej informacji: www.mixcloud.com/bohdan-imiela, www.bohdan.wordpress.com.

Wielka Parada Karnawałowa

...z udziałem ok. dwustu muzyków, tancerek i tancerzy, szczudlarzy, mimów, kuglarzy i animatorów sztuki ulicznej! Wystąpią m.in.: muzycy szkół samby i zespołów sambowych z Berlina, Lublina, Warszawy, Błoni, Trójmiasta, Szczecina; tancerze z trójmiejskich i warszawskich szkół tańca: Samba Fever, Salsa Kings oraz taneczne grupy warsztatowe. Parada uliczna z udziałem szkół samby to najbardziej charakterystyczny element kultury brazylijskiej. Tego elementu nie mogło zatem zabraknąć na finiszu tegorocznego SambaFESTu! Głównym jej elementem będą jak zwykle muzycy grający sambę batucadę, czyli odmianę samby graną podczas karnawału w Rio. Oprócz muzyków w paradzie wezmą udział adepci grupy Capoeira Camangula Gdańsk, którzy zaprezentują nam sztukę Capoeira – niezwykle widowiskowe połączenie inscenizacji walki, tańca, akrobacji i muzyki. A skoro mowa o karnawale i sambie – nie zabraknie również tancerek w pięknych, kolorowych i zapewne niewiele przysłaniających kostiumach! Ich taniec wprowadzi bez wątpienia gorrrrącą atmosferę. O dobrą zabawę podczas parady zatroszczą się animatorki i animatorzy, których zadaniem będzie wciągnięcie publiki do wspólnej zabawy w stylu karnawału w Rio. W samym sercu Gdańska szykuje się więc niezapomniana impreza, na którą zapraszamy wszystkich kochających muzykę i taniec. Parada rozpocznie się o godz. 13 na placu przy Krewetce, naprzeciwko dworca głównego w Gdańsku. Stamtąd uczestnicy parady ruszą w kierunku ul. Długiej, by ostatecznie sfinalizować imprezę około godz. 15 na Długim Targu, pod fontanna Neptuna. Ogromna dawka muzyki i wspólnej zabawy będzie z pewnością doskonałą formą pożegnania wakacji w Gdańsku. Nie powinno tam Ciebie zabraknąć!

Więcej na temat festiwalu na stronie:

www.sambafest.pl