Wrzesień 2014
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zobacz również

Soundrive Fest! Sprawdź kto zagra...

Koncerty, Gdańsk

Data 04.09.2014 00:00-06.09.2014 00:00
Miejsce B90
Adres Doki 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 30, 50, 90 zł

Tegoroczna edycja Soundrive Fest coraz bliżej. Zapowiada się równie imponująco co poprzednie edycja. Znowu przenosimy się do Gdańska na teren Stoczni Gdańskiej, do już kultowego klubu B90.

Soundrive Fest 2014 odbędzie się w dniach od 4 do 6 września. Organizatorzy podzielili festiwal na 3 dni, w których pierwszy dzień to muzyka z Polski, zaś dwa pozostałe to muzyka zagraniczna. Jak w zeszłym roku festiwal odbędzie się w gdańskim klubie B90.

Cena biletów uzależniona jest od ilości dni i rodzaju:

  • 1 dzień (polski) - 30 zł
  • 2 dzień - 50 zł
  • 3 dzień - 50 zł
  • Karnet trzydniowy - 90 zł

Podczas tegorocznej odsłony Soundrive wystąpią:

AUSTRA Kanada

  • https://www.facebook.com/austraofficial

Austra to kanadyjska grupa z pogranicza electro-popu i new wave. Na jej czele stoi wokalistka pochodzenia łotewskiego Katie Stelmanis. Stelmanis w szkole uczyła sie klasycznego śpiewu operowego, grywała też na wiolonczeli i pianinie, jednak jako nastolatka zakochała się w muzyce Nine Inch Nails, Kate Bush i Björk. Przetarcie na muzycznej scenie zdobywała poprzedzając występy CocoRosie i gościnnie wspierając grupę Fucked Up na krążku “The Chemistry Of Common Life”. Producentem debiutanckiej płyty Austry zatytułowanej “Feel It Break” jest Damian Taylor (Björk, The Prodigy, UNKLE). Krążek ukazał się w Polsce w maju 2011 nakładem Domino/Isound Labels. Płytę promuje teledysk do utworu “Beat and the Pulse” Nazwę zespołu zapożyczono od bałtyjskich mitów polarnych gdzie Austra to bogini zorzy polarnej i światła. W plebiscycie Spinner na 25 najciekawszych kobiecych artystek na muzycznej scenie, Katie Stelmanis, liderka Austry, uplasowała sie na 14 miejscu – wyżej niż Alice Glass z Crystal Castles, Janelle Monae czy Florence Welch (Florence and the Machine)

UNKNOWN MORTAL ORCHESTRA USA

  • facebook.com/unknownmortalorchestra

"II"- nowy album Unknown Mortal Orchestra - jest wynikiem połączenia z jednej strony niespotykanego hedonizmu, a z drugiej wręcz desperackiego wyobcowania. Muzyczna wizja Rubana Nielsona, który wcześniej dał się poznać jako członek Mint Chicks, swój początek znalazła jako anonimowy, domowy projekt łączący psychodelię, soul, falującą perkusję i funk. Można powiedzieć, że UMO narodziło się w piwnicach i sypialniach Portland w Oregonie, gdzie z Nowej Zelandii przeprowadził się Nielson wraz z rodziną. Po wciągnięciu do współpracy nowego perkusisty, Grega Rogova, i zawarciu umowy z wytwórnią Jagjaguwar, UMO ruszyło w trasę po Stanach, koncertując razem z Grizzly Bear i Liars.

BATHS USA

  • facebook.com/bathsmusic

Dla Willa Wiesenfelda, muzyka z Los Angeles, nadejście Baths było długo oczekiwanym wydarzeniem. Dotychczas 21-letni artysta większość czasu spędził wiodąc miłe, spokojne życie na przedmieściach doliny San Fernando. Może właśnie ten brak lokalnych inspiracji sprawił, że muzyka tworzona przez Wiesenfelda nigdy nie dawała się wtłoczyć w jakieś utarte schematy. Przez ostatnie sześć lat, pod nazwą [Post-Foetus], Wiesenfeld penetrował odległe zakamarki zarówno muzyki elektronicznej, jak i akustycznej. Wraz z Baths, jego eklektyczna muzyka zyskała niebywale na ostrości podkreślanej przez wspaniałe melodie, nieco upiorne chóry, bogatą instrumentację i dudniące bity.

KING KHAN Kanada

  • facebook.com/kingkhanandtheshrines

Wyobraźcie sobie Rocky'ego Eriksona grającego z akompaniamentem Sun Ra Arkestra, Wilsona Picketta i the Velvet Underground, albo ukochane dziecko Anubisa i Kali. King Khan & the Shrines to coś więcej, niż tylko psychodeliczna, soulowa kapela urządzająca świetne spektakle na scenie. Grupa uchodzi za kultowy muzyczny fenomen i jeden z najbardziej zabawnych i rozrywkowych zespołów na świecie od czasów Ike i Tiny Turnerów.

King Khan & the Shrines, zwykle "urzędujący" w Berlinie, koncertowali także w klubach i na festiwalach w Europie, Ameryce Północnej i Australii (SXSW, Coachella, Bestival, Pitchfork Festival, Big Day Out). Po występach zostawiali po sobie jęk zachwytu i kolorowy zawrót głowy.YUCK Zespół do tej pory wydał dwie płyty: "Yuck" i "Glow & Behold". Krytycy porównują ich twórczość do Dinosaur Jr, Pavement, My Bloody Valentine i Sonic Youth.

EAGULLS UK

  • facebook.com/eagulls

Od powstania w 2009 r. pochodzący z Leeds Eagulls stał się symbolem gniewu wywołanego niezadowoleniem i rozczarowaniem, który zmienia się w prawdziwe post-punkowe pociski wypełnione niepokojem i agresją.

Zespół na początku tworzyli perkusista Henry Rudell i gitarzysta Mark „Goldy” Goldsworthy, do których później dołączyli gitarzysta Liam Matthews i basista Tom Kelly. Po długich poszukiwaniach wokalisty, który odpowiadał by ich wizji postanowili zaangażować Georga Mitchella, chociaż go nigdy wcześniej nie słyszeli.

Ryzyko się opłaciło – debiutancki singiel, „Council Flat Blues”, udało się skomponować w tydzień od pierwszej wspólnej próby. Stanowił on swego rodzaju prezentację grupy: kipiący energią kawałek pełen zjadliwych riffów, z ostrym tekstem opowiadającym o sprawach dziejących się w pobliżu osiedli komunalnych. Krążek pokazał, że Eagulls są bezkompromisowi i energetyczni na muzycznej scenie zaśmieconej przez kapele przywiązujące wagę tylko do mody, bądź kierujące się nostalgią – trend ten został zaatakowany przez zespół w liście otwartym zamieszczonym online. Dla grup takich jak Eagulls koncertowanie jest jak oddychanie, co zresztą muzycy pokazują nieustannie występując na niezliczonych imprezach, które ubarwiły ich czteroletnią działalność. W tym czasie artyści zarobkowali też pracując w barach i supermarketach w Leeds. Grając jako suport razem z Iceage, Merchandise i Fucked Up nadszarpnęli nieco reputację ze względu na chaotyczny i konfrontacyjny styl występów na żywo.

Obecnie po kolejnych niezależnie wydanych krążkach zespół wypuścił w marcu 2014 r. swój debiutancki album. Grupa nieco odeszła od gniewu tak widocznego na wcześniejszych utworach i koncertach, tworząc cięższy, mroczniejszy, ale i bardziej ożywczy klimat, niż w poprzednich kompozycjach.

HIGHASAKITE Norwegia

  • facebook.com/highasakitemusic

Norweskie Highasakite to indie popowa grupa pełna kontrastów. Pomimo odwagi, jaką prezentuje zespół, ich muzyka jest często niedoceniana. Nie ma jednak tego złego, co by nie wyszło na dobre – skandynawską kapelę wyróżnia obłędny wokal Ingrid Helen Havik oraz świetna kombinacja syntezatorów, instrumentów dętych i perkusji. Po występach na licznych festiwalach i epce „In and Out of Weeks”, zespół zapowiada na ten rok wydanie debiutanckiego albumu ”Silent Treatment”.

BLAENAVON UK

  • facebook.com/blaenavonmusic

To trio grające muzykę indie rockową. Pochodzą z Wielkiej Brytanii i są na stałe związani z wytwórnią Transgressive. Do tej pory nagrali dwa mini albumy i wylansowali dwa single "Into the Night" i "Denim Patches". Debiutancka płyta ma ukazać się jeszcze w tym roku. Grupę wysoko oceniają brytyjskie media muzyczne takie jak: "New Musical Express", "Abeano", "Line of Best Fit", "Wonderland", "The Fly", czy "Clash".

FICTION UK

  • facebook.com/FictionLondon

Kapela pochodzi z Wielkiej Brytanii i umiejętnie łączy muzykę indie rockową z elektroniką. Jeszcze w marcu pojawi się ich debiutancki album pt. "The Big Other". Płyta ukaże się nakładem wydawnictwa Moshi Moshi. Fiction mają na koncie koncerty z Warpaint, Metronomy i Everything Everything.

SLAVES UK

  • facebook.com/slaves

Slaves to punkowa niezależna kapela pochodząca z najciemniejszego zakątka hrabstwa Kent. Uwielbiają grać koncerty, pić sok żurawinowy i słuchać Robbiego Williamsa. Ale co najważniejsze, chłopaki mają nadzieję, że ludzie czytają biogramy zespołów.

ISLET UK

  • facebook.com/IsletWales

To walijski kwartet grający muzykę eksperymentalną, który do tej pory wydał dwie płyty: "Illuminated People" i "Released By The Movement". Ten najnowszy album, z jesieni zeszłego roku, nagrano w w Shape Records - studiu należącym do członka grupy, Marka Damana Thomasa.

JAAKKO EINE KALEVI Finlandia

  • https://www.facebook.com/pages/Jaakko-Eino-Kalevi/77000410522

Fiński Jakko, po występie na holenderskim festiwalu Best-Kept Secret, udał się do Londynu, aby darmowym koncertem w Servant Jazz Quarters świętować wydanie swojej Epki „Dreamzone”, która ukazała się nakładem wytwórni Weird World. Jakko, pierwszy skandynawski artysta, który dołączył do grupy Domino Records, świetnie się czuje w międzynarodowym kodzie muzyki pop, co pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego artysta jest postrzegany jako kultowa postać na rodzimym podwórku muzycznym. Krążek, łączący wręcz kosmiczne perełki z podskórnym dzikim funkiem, jest dziełem wysoko ocenianego „zdobywcy” Helsinek (pracującego czasem także jako kierowca tramwaju), którego psychodeliczne imprezy przynoszą odpowiedzi na pytania, o jakich nigdy nawet nie pomyślałeś.

FEAR OF MAN UK

  • https://www.facebook.com/fearofmen

Zespół powstał, kiedy krótki ambientowy soundtrack zrealizowany przez Weiss, i pokazywany na jej wystawie, przyciągnął uwagę Daniela Falveya. Dwoje studentów sztuki znalazło wspólne muzyczne korzenie, wymieniając się płytami i współpracując pod nazwą Fear of Men, gdzie swoje zainteresowania skierowali w stronę bardziej popowych brzmień.

Pierwsze dema, powstałe w wyniku współpracy artystów, krążyły na znanych blogach i muzycznych portalach, aż w końcu grupa wydała zbiór tych edycji i singiel zebrane przez wytwórnię Kanine, która za sprawą cieszącej się uznaniem kompilacji „Early Fragments” chciała przybliżyć zespół publice za oceanem. Dzięki temu muzycy trafili na „ramówkę” amerykańskiego South by Southwest, w ramach której wystąpili dla Fader Fort i Gorilla Vs.Bear, festiwalu NRML w Meksyku i FYF Fest w Los Angeles. Na „Loom” - długo oczekiwanym debiutanckim albumie – Fear of Men mocno eksperymentują, zestawiając wysoką jakość nagrań z gęstą fakturą dźwięku inspirowane ich podziemnym otoczeniem studia i nocnymi sesjami. Weiss i Falvey poświęcili się bez pamięci cyzelując każdy szczegół swojego projektu; produkując swoje utwory, wykonując całą oprawę graficzną i reżyserując własne klipy, tworząc w ten sposób estetykę właściwą Fear of Men.

PLANET OF ZEUS Grecja

  • https://www.facebook.com/planetofzeus

Jak sama nazwa może wskazywać pochodząc z Aten. Zespół powstał w 2000 r. i od samego początku dużo koncertował w całej Grecji. Planet of Zeus wydał dwa albumy - w kwietniu 2008 r. "Eleven the hard way" i w maju 2011 r. "Macho Libre" Nakład obu płyt na CD i winylu został dwukrotnie wyprzedany. W listopadzie ubiegłego roku grupa zakończyła prace nad trzecią i jak dotąd najbardziej dojrzałą płytą - "Vigilante".

VUVUVULTURES UK

  • https://www.facebook.com/vuvuvultures

Przez ostatnie dwa lata Vuvuvultures dużo koncertowali na Wyspach Brytyjskich i w całej Europie, a także w... Brazylii. Vuvuvultures, wydając swój debiutancki album "Push/Pull", ujawnili swoje specyficzne spojrzenie na muzykę popową i rockową. A to przyniosło im uznanie opiniotwórczych mediów. Wciąż są związani ze sceną offową.Co ciekawe zespół organizował koncerty w opuszczonych fabrykach i magazynach znajdujących się w północno-wschodnim Londynie. Latem tego roku ma pojawić się nowa płyta.

SAMARIS Islandia

  • facebook.com/samarisss

Łącząc tak różne muzyczne komponenty jak muzyka elektroniczna (Kari Steinborsson), klarnet (Aslaug Run Magnusdottir) i porażający wokal Jofrioura Akadottira, islandzkie cudowne dziecko - Samaris - stworzyło zadziwiający mix składający się z lodowej elektroniki, ostrej perkusji i niesamowitego, zapadającego w pamięć wokalu - słowa piosenek pochodzą z dziewiętnastowiecznych islandzkich wierszy. Vitu Vitrast, na przykład, przywołuje islandzką ludową opowieść o osadach, które błagały bóstwo o pomoc, jednocześnie obawiając się, że nie objawi się ono na Ziemi. Rezultatem jest zadziwiający melanż nowoczesności i przeszłości - wręcz eteryczny dźwięk pełen czarnych dziur, epatujący nieziemską atmosferą.

THE SATURDAY TEA Warszawa

  • facebook.com/thesaturdaytea

Trzyosobowe combo z Warszawy, z zaciekawieniem obserwujące fale nadciągające zza oceanu. Grają brudno i garażowo, ale najwyżej stawiają melodię, co pokazali m.in. na OFF Festival 2012. W lutym 2014 r, nakładem Bad Indian Reocrdings, ukazała się ich debiutancka płyta LP zatytułowana "Shindig", stworzona przy współpracy z Michałem Kupiczem (Kristen, très.b, Ed Wood, Hokei). Mówią za cicho, kiepsko żartują i tak naprawdę nie piją herbaty.

THE FREUDERS Warszawa

  • facebook.com/pages/The-Freuders/248466835169547

Młody, minimalistyczny kolektyw muzyczny z Warszawy stawiający na solidność sekcji rytmicznej, zalany gitarowym sosem, doprawiony szczyptą charyzmatycznych wokali. Delikatny zapaszek cmentarza, albo emanacja czarnej dziury. Chłodno i bez przebaczenia. Czym dłużej grają, tym trudniej jest określić ich muzykę. The Freuders ma na swoim koncie debiutancką EPkę Hikikomori. Ostatni singiel zespołu - Uroboros - jest wydawnictwem zawierającym tytułowy utwór oraz dodatek w postaci Gamma Waves of Betelgeuse. Obie kompozycje zapowiadają ich pierwszy długogrający album, nad którym zespół aktualnie pracuje.

BOBBY THE UNICORN Warszawa

  • facebook.com/bobbytheunicorn

Bobby The Unicorn to solowy projekt Darka Dąbrowskiego. Zabiegiem celowym jest używanie sprzętu starego i niedoskonałego. "The Bravery" EP - Utwory zarejestrowane bez metronomu, nagrywane na instrumentach i urządzeniach z lat 50, 60,70 i 80. Na początku 2014 roku ukaże się debiutancka płyta pt."Utopia". Projekt Bobby The Unicorn jest nagrywany w prywatnym, domowym studiu, przez pierwszy rok działalności zagrane kilkadziesiąt koncertów, w tym 2x Open'er Festival, Halfway Festival, 2x targi CoJestGrane. EP "The Bravery" praktycznie bez żadnej promocji znalazła się w czołówce polskich odsłuchań na Bandcampie.

GONZO AND THE PREZIDENTS Warszawa

  • facebook.com/pages/Gonzo-and-The-Prezidents/122893561070415

GoNzo and The Prezidents - to undergroundowa, kontrkulturowa, warszawska grupa muzyczna tworząca na marginesie moralnej tolerancji, zwłaszcza w kwestii grania na żywo.

To prawdopodobnie najdzikszy live band w Polsce. Swoją nazwę zaczerpnęli od niekonwencjonalnego stylu subiektywnej narracji Huntera S. Thompsona (autora niezapomnianego Fear and Loathing in Las Vegas). GoNzo to przeciwstawianie się konwenansom, przekraczanie granic rzeczywistości i samego siebie, a przede wszystkim uwalnianie nieposkromionego indywidualizmu od zwierciadła społecznych imperatywów i przymusów. Takie też jest szoł i muzyka Gonzo and The Prezidents pełna obłędu, furii i prowokacji, pogardy dla autorytetów, bigoterii oraz fałszywych wartości. Gonzo to nie muzyka to stan umysłu albo - jednostka chorobowa - jak mówią sami prezydenci.

TRUPA TRUPA Gdańsk

  • facebook.com/trupatrupa

Trójmiejski zespół Trupa Trupa tworzy Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Zespół ma na swoim koncie epkę z 2010 roku, longplay wydany w czerwcu 2011 roku oraz drugi longplay wydany 27 kwietnia 2013 roku. W ostatnim czasie zespół gościł na OFF Festivalu (2013), Festiwalu Ars Cameralis (2013) oraz na Heineken Open'er Festival (2012).

Od pewnego czasu Trupa Trupa gości również na antenie TVP Kultura - do tej pory telewizja wyemitowała sześciokrotnie koncert z foyer Teatru im. Gombrowicza, a od maja rozpocznie emisję koncertu z Cafe Fikcja. Zespół jest dwukrotnym laureatem nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej SZTORM ROKU za album LP i album ++. Trupa Trupa została również nominowana do Nagrody Aktivista w kategorii Artysta Roku za album ++. Utwór "Take my hand" z pierwszej długogrającej płyty zespołu trafił na wydawnictwo Trzeciego Programu Polskiego Radia Offensywa. Obecnie zespół pracuje nad trzecią płytą, której premiera planowana jest na 2015 rok.

WILD BOOKS Warszawa

  • facebook.com/wildbookswarsaw

Wild Books grają Lo-Fi/Garage (ich kolega mówi, że trash dream pop) i stacjonują w Warszawie. Karol grał wcześniej na bębnach w zespole Teenagers, a Grzegorz grał na gitarze i śpiewał w The Phantoms. Niedawno, nakładem wytwórni Instant Classic wyszła ich pierwsza płyta. Wild Books brzmią jak coś pomiędzy psychedelicznym punkiem, a rozjechanym brzmieniem lat 90′.

THE SUNLIT EARTH Trójmiasto

  • facebook.com/thesunlitearth

The Sunlit Earth obecnie kojarzone jest z trójmiejską sceną muzyczną, ale pochodzi z najzimniejszego miasta w Polsce - Giżycka.

The Sunlit Earth grają alternatywny rock - w ich muzyce słychać drapieżne, nowojorskie brzmienie przywołujące skojarzenia z wczesnym The Strokes, połączone z melodyjnością i młodzieńczą energią charakterystyczną dla niezależnej sceny brytyjskiej.

Mimo, że działa od niedawna, zespół może pochwalić się m.in. wyróżnieniem na Festiwalu Fama, pierwszym miejscem w przeglądzie festiwalu Metropolia Jest Okey 2012 oraz zaproszeniem do zeszłorocznej edycji Męskiego Grania (koncert finałowy w Żywcu, sierpień 2013) i zagrania supportu przed grupą The Raveonettes w Gdańsku w klubie B90 również w 2013 roku.

Na początku 2013 roku wydali pierwszą EPkę There's Something in the Air nakładem trójmiejskiej wytwórni Nasiono Records. Ich debiutancka płyta długogrająca, Between The Lines miała swoją premierę 23 lutego 2014 i była połączona z koncertem w studiu Radia Gdańsk w ramach cyklu Metropolia Jest Okey. Z kolei 21 marca 2014 zespół zagrał Offsesję - koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej w "Trójce" w ramach audycji Offensywa Piotra Stelmacha.

MISS GOD Białystok

  • facebook.com/missgodmusic

Miss God to wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna. Jej twórczość wymyka się oczywistej klasyfikacji, a kierunek, w którym podąża łączy w sobie elementy etno i nowych brzmień. Artystka jest finalistką konkursu Skody i Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz konkursu T-Mobile Music "Zrób głośniej". Jej twórczością zafascynowała się Agnieszka Szydłowska, jedna z jurorek konkursu. Dziennikarka Trójki w wywiadzie dla Skody wyznała: "...znalazłam coś, co mnie rozedrgało, znalazłam w końcu taką muzykę, która sprawiła, że oszalałam...". Muzyka Miss God zrobiła również wrażenie na Piotrze Stelmachu, który zaprosił artystkę do występu na żywo w programie "Offensywa". Co więcej, Miss God wspiera wokalnie grupę VSHOOD. Jako jedyni polscy artyści wystąpili na Electronic Beats Festival 2013 w Poznaniu, grając jako support Modeselektora i Dizzy Rascala.

Artystka wystąpiła na Heineken Opener Festival 2013, filmPolska Festival w Berlinie, ShortWaves w Poznaniu czy Festiwalu Kultury Niezależnej Underground/Independent w Białymstoku. Jej muzykę można również usłyszeć w spektaklach teatralnych i innych projektach tj. Południce/Elektronice. Laureatka plebiscytu "Przystanek Młodzi 2013" Gazety Wyborczej, nazwana przez serwis Interia.pl jednym z najbardziej obiecujących debiutów muzycznych 2013 roku.

14 lutego 2013 roku, dzięki stypendium "Młodzi Twórcy" Prezydenta Miasta Białegostoku ukazała się debiutancka EPka pt. "Widzę cię". Promował ją teledysk "Far away", którego premiera odbyła się na antenie Czwórki - pierwszego polskiego radia z wizją. Obecnie trwają prace nad wydaniem drugiego albumu pt. "Woda" , na który artystka zebrała granty przez serwis PolakPotrafi.pl Znajdą się na nim cztery utwory z polskimi tekstami. Materiał jest realizowany w jednym z najlepszych w Europie studiów nagraniowych - Hertz w Białymstoku. Album będzie zapowiadał teledysk do utworu "Kosmiczna matka" wykonany metodą astrofotografii.

SZEZLONG Poznań

  • facebook.com/szezlongpl

Szezlong to 4-osobowy zespół z Poznania, który wydał ostatnio debiutancką płytę p.t. "Learned helplessness". Debiut spotkał się z pozytywnym przyjęciem słuchaczy oraz recenzentów i został określony mianem "udanej i samoświadomej odpowiedzi na amerykańskiego indie rocka", zdobywając tytuł płyty roku 2013 na blogu WAFP!

Mimo licznych odniesień do sceny niezależnej lat '90 i fascynacji lo-fi, zespół nie poprzestaje na wpływach, tworząc własny, bardzo charakterystyczny styl, będący mieszanką prawilnego indie rocka z post-punkiem. Jeśli lubisz Sonic Youth, Pixies, Dinosaur Jr., Modest Mouse lub Fugazi, to bardzo możliwe, że polubisz też Szezlong.

STRAIGHT JACK CAT Kraków

  • facebook.com/straightjackcat

Straight Jack Cat grają niehigieniczny rock'n'roll. Robią hałas. Są nieprzewidywalni. Kompulsywnie kolekcjonują surowe analogowe brzmienia sprzed lat. Ich dzikie koncerty pozostają na długo w pamięci, także w postaci szumów usznych nazajutrz...

Istnieją, bo wciąż wierzą, że muzyka to sposób na to, by się uwolnić.

  • DANIEL SPALENIAK Łódź

  • facebook.com/danielspaleniakmusic

Daniel Spaleniak to objawienie początku roku 2014 w muzyce alternatywnej. Jest kolejnym muzykiem z Łodzi, który zdobywa popularność i uznanie na ogólnopolskiej scenie. 3 marca ukazał się jego debiutancki album - "Dreamers" - nakładem zasłużonej wytwórni płytowej - Anteny Krzyku (wydawca albumów m.in.: Hey, Lao Che, Mikrokolektyw, Pustki, IndigoTree).

Daniel tworzy od 16 roku życia i do tej pory wydał dwie epki. Choć mówi skromnie o sobie, że jest muzykiem z Łodzi i po prostu gra piosenki, szybko udało mu się zostać dostrzeżonym i zdobyć spory rozgłos w branżowych serwisach internetowych. Ledwie parę dni po premierze pierwszego singla "My name is wind" - serwis Brand New Anthem wywróżył Danielowi pewne miejsce w zestawieniach najlepszych płyt 2014 roku.

Jego muzyka to trzymające w napięciu, nastrojowe i niepokojące kompozycje z pogranicza alternatywnego folku i americany, które idą w parze z głębokim, niskim i szorstkim wokalem Daniela, na długo zostającym w pamięci. Album "Dreamers" promują dwie kompozycje - "Full Package of Cigarettes" (utwór często określany jako muzyka drogi) oraz utrzymany w niepokojącym, melancholijnym klimacie "My name is wind", do której powstał wideoklip autorstwa Weroniki Izdebskiej.