Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Wybierz się na IV Sopot Classic Festiwal

Koncerty, Sopot

Data 03.08.2014 00:00-10.08.2014 00:00
Miejsce Opera Leśna, Kościół św. Jerzego, Kościół NMP Gwiazda Morza
Miejscowość Sopot
Bilety 40, 30, 20, 10 zł

W tym roku już po raz czwarty miasto Sopot zaprasza melomanów do udziału w koncertach czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. To artystyczne przedsięwzięcie wyróżniają przede wszystkim: niebanalny program, artyści-pasjonaci oraz kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia.

Koncert inauguracyjny Festiwalu będzie wielkim świętem twórczości największego z klasyków, a zarazem prekursora muzycznego romantyzmu - Ludwiga van Beethovena. Koncert, który odbędzie się w Operze Leśnej 3 sierpnia wypełnią kompozycje Mistrza, a na zakończenie wieczoru wraz z solistami i Polskim Chórem Kameralnym wykonany zostanie Finał słynnej IX Symfonii d-moll. Całość poprowadzi maestro Gabriel Chmura. Koncert będzie również okazją do zapoznania się z wydarzeniami z życia i źródłami inspiracji kompozytora poprzez narrację, którą przedstawi znakomity aktor Krzysztof Gosztyła.

Od początku swego istnienia, Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia nowej muzyki polskiej. Program drugiego koncertu, który odbędzie się 6 sierpnia w Sali koncertowej PFK, nawiązuje do Warszawskiej Jesieni i został zaproponowany przez radę programową tego największego z festiwali współczesnej muzyki polskiej. Wykonawcami, obok Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, będą uznani klarneciści Krzysztof Zbijowski i Andrzej Wojciechowski oraz dyrygent Rodrigo Tomillo.

Trzeci z koncertów festiwalowych to muzyczne spotkanie sopockiej orkiestry i uznanego wiolonczelisty Istvána Várdai'a, który przyjął zaproszenie Dyrektora Festiwalu, maestro Wojciecha Rajskiego. Artyści wspólnie zaprezentują Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna, a następnie zabrzmi Symfonia Praska Mozarta. Koncert poprowadzi dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Podczas Koncertu finałowego zabrzmią również dzieła klasyczne, jednak o zupełnie innym charakterze. Na zaproszenie Festiwalu w koncercie weźmie udział wybitny niemiecki klarnecista Wolfgang Meyer, który wraz z orkiestrą zagra Koncert klarnetowy A-dur W. A. Mozarta. Pod batutą Pawła Przytockiego orkiestra wykona także m.in. znaną Symfonię Włoską F. Mendelssohna.

Festiwal Sopot Classic odbędzie się w dniach 3-10 sierpnia 2014 roku będąc muzyczną propozycją nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej, ale także dla wszystkich, którzy chcą obcować z muzyką w najlepszych wykonaniach.