Lipiec 2014
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zobacz również

Ostatnie dni Festiwalu Kultur Świata

Koncerty, Gdynia

Data 23.07.2014 00:00-27.07.2014 00:00
Miejsce Park Kolibki
Miejscowość Gdynia
Bilety 26-41 zł

Kolejny raz w Gdyni odbędziemy podróż dookoła świata, w tym roku potrwa ona cztery dni. To już 10 lat gdyńskiego Festiwalu Kultur Świata. Globaltica 2014 startuje już 23 lipca.

Pierwsi ogłoszeni artyści Globaltiki to SIERRA LEONE’S REFUGEE ALL STARS. Historia zespołu jest niesamowita – jak opowiadają sami muzycy, z obozu dla uchodźców trafili na największe sceny świata. Za ich sprawą na festiwalu zabrzmi tradycyjna muzyka Afryki Zachodniej, roots reggae i rytmiczny folk. Rodzime podwórko reprezentować będzie zespół MOSAIK, łączący w swej twórczości dawny porządek świata ze współczesnym eklektyzmem – to słowiańska dzikość i melancholia, orientalna tajemniczość, dźwięki natury i miejski chaos. W Gdyni wystąpi też utytułowana mistrzyni nyckelharpy Szwedka EMILIA AMPER, a Nigerczycy z MAMAR KASSEY odkryją przed nami tajemnice dawnych cywilizacji – niesamowicie rozwiniętych kultur Fula, Songhai, Zarma czy Hausa. Tureccy improwizatorzy z zespołu KOLEKTIF ISTANBUL na Globaltice promować będą swoje najnowsze wydawnictwo Kerevet! i po raz pierwszy zetkną się z polską publicznością.

Również po raz pierwszy cykl filmowy Cinema Globaltica odbędzie się w Kinie Helios.

  • Obserwujemy też coraz większe zainteresowanie odległymi kulturami, Polacy więcej podróżują, szukają ciekawych inspiracji, nie tylko muzycznych. Mamy poczucie, że Globaltica miała w tym swój udział. To jeden z pierwszych i aktualnie najbardziej znaczących polskich festiwali z muzyką świata – mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu.

[IMG_R]2[/IMG_R]

SIERRA LEONE's REFUGEE ALL STARS to zespół, który powstał jak Feniks z popiołów po bratobójczej wojnie, wskrzeszony nadzieją, wiarą i radością niesioną poprzez muzykę. W latach 90-tych XX wieku leżące w Afryce Zachodniej Sierra Leone zostało zdewastowane podczas straszliwej i krwawej wojny, która zmusiła miliony mieszkańców do opuszczenia swoich domów. Wszyscy muzycy tworzący obecnie SLRAS pochodzą ze stolicy Sierra Leone – Freetown i zostali zmuszeni do opuszczenia miasta w różnych okresach wojny po bestialskich atakach rebeliantów. Większość z nich udała się do sąsiadującej Gwinei trafiając do obozu dla uchodźców lub próbując przetrwać w stolicy – Konakry.

[IMG_L]3[/IMG_L]

W 1997 roku Ruben Koroma wraz z żoną Grace opuścili Sierra Leone i znaleźli się w obozie dla uchodźców Kalia w pobliżu granicy. Kiedy stało się jasne, że nie będzie możliwości powrotu do ojczyzny przez najbliższe lata, dołączyli do gitarzysty Francisa Johna Langba (aka Franco), basisty Idrissa Bangura (aka Mallam) i innych muzyków spotkanych w obozie, a których znali jeszcze sprzed wojny, aby wspólnie muzykując umilać życie innym uchodźcom. Po otrzymaniu od jednej z kanadyjskich agencji dwóch gitar elektrycznych, mikrofonu i skromnego sprzętu nagłośnieniowego narodziła się grupa SIERRA LEONE's REFUGEE ALL STARS. Ich historia zainspirowała filmowców – kamera towarzyszyła im przez trzy lata przenosząc się z nimi z obozu do obozu i śledząc jak przynoszą poprzez swoje koncerty radość i nadzieję wszystkim uchodźcom.

[IMG_R]4[/IMG_R]

MOSAIK (wcześniej Mosaic) to polski zespół wykonujący muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Łączą polską muzykę dawną i tradycyjną z orientem. Laureaci konkursów takich jak Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i „Mikołajki Folkowe”, uczestnicy ważnych festiwali World Music, m.in. Skrzyżowanie Kultur, Ethnoport Music Festival, London International Arts Festival.

[IMG_L]5[/IMG_L]

Ich debiutancki album pt. Ludovava był jednym z najważniejszych folkowych wydarzeń roku 2010 w Polsce. Kolejny krążek to wydana przez Polskie Radio płyta ...a my do Betlejem – zapis koncertu w radiowym Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Pod koniec roku 2013 ukazał się trzeci album zespołu pt. Całe szczęście, zbierający pozytywne recenzje. Utwory Mosaik znalazły się też na kompilacjach brytyjskiej wytwórni World Music Network prezentujących najciekawsze zjawiska młodej muzyki świata oraz albumach promujących najlepszych polskich muzyków folkowych na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX. Zespół koncertował z artystami sceny World Music takimi jak Nidi D'Arac, Soema Montenegro, Seema Tewari, Al Andaluz Project czy Maria Pomianowska.

W tym roku w Gdyni odbędziemy też niezwykłą podróż do źródeł Skandynawii. Stanie się to za sprawą koncertu Szwedki EMILII AMPER. Artystka jest jedną z największych współczesnych wirtuozek nyckelharpy – „harfy klawiszowej”, którą można uznać za narodowy instrument Szwecji.

[IMG_R]6[/IMG_R]

Koncertowała w Europie, a także w Chinach, Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, Namibii, w Indiach i w Brazylii – zarówno solo jak i z licznymi zespołami: ODE, Skaran, Blink czy Trondheim Soloists. Współpracowała z muzykami z m.in. takich krajów jak Iran czy Turcja – zarówno na polu muzyki tradycyjnej jak i jazzowej czy rockowej (np. Jon Lord, Deep Purple). W 2010 roku zdobyła tytuł Światowego Mistrza Nyckelharpy, a rok później otrzymała nominację na artystę roku w szwedzkich nagrodach folk i world music. Od jesieni 2011 roku Emilia pracuje jako niezależny muzyk, wokalistka, kompozytorka i wykładowca. W roku 2012 ukazał się jej solowy debiut Trollfågeln zawierający utwory tradycyjne oraz nowe własne kompozycje Emilii na głos, nyckelharpę, kwintet smyczkowy i inne instrumenty.

Projekt Trollfågeln (Magiczny Ptak) prezentuje pełen kolorów, wibrujący, rytmiczny pejzaż muzyczny, gdzie główną rolę odgrywają głos i nyckelharpa. Emilia eksplorując skandynawską tradycję przemyca własną, współczesną wizję kultury, w której się wychowała. Jednocześnie prezentuje słuchaczom niesamowite możliwości i przepiękne brzmienie nyckelharpy. W jej muzyce słychać rodzaj intymnego, bardzo osobistego dialogu artystki z instrumentem – czasem hipnotycznego, pełnego melancholii i medytacji, a czasem bardzo radosnego i pełnego energii.

[IMG_R]7[/IMG_R]

Twórczość grupy KOLEKTIF ISTANBUL opiera się głównie na rozmaitych interpretacjach tradycji muzycznej Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu wykonawczo nawiązujących do tradycyjnego repertuaru tureckiego. Muzycy ten „tradycyjny repertuar” traktują bardzo subiektywnie, wybierając to, co ich zdaniem może być zrozumiane współcześnie, a także to, co w muzyce etnicznej czy tradycyjnej przejawia ewidentne oznaki wielowiekowych wymian kulturowych i międzyludzkich. Zespół koncentruje się przede wszystkim na utworach, które łączą elementy kultur z Bałkanów i Anatolii.

[IMG_L]8[/IMG_L]

Po pierwszym, wydanym w 2006 roku albumie Balkanatolia, zespół przeszedł muzyczną ewolucję, która przyniosła im w 2008 roku kolejny krążek Krivoto. Tu tradycja połączyła się z muzyką funky i jazzem w wyniku czego Kolektif Istanbul podwoił swoje tempo gry i energię wykonania. Z jednej strony mamy więc oryginalne melodie, tradycyjne inspiracje i źródła, z drugiej niezwykłą wolność interpretacji, orkiestracji i wykonania. Muzycy poradzili sobie doskonale – ich najnowsza płyta jest wyjątkowym przykładem tego, jak w bardzo wyważony i przemyślany sposób połączyć muzykę tradycyjną ze współczesnym podejściem.

[IMG_R]9[/IMG_R]

Świetnie radzą sobie z tym także muzycy pochodzącej z Nigru grupy MAMAR KASSEY. Ich twórczość to wspaniałe połączenie tradycyjnych i nowoczesnych dźwięków. Wykonywane przez zespół utwory zabierają słuchaczy do granic Sahelu, gdzie tradycje dawnych osiadłych i koczowniczych ludów charakteryzują się niezliczoną ilością rytmów, tańców i instrumentów, które w wirtuozerskich dłoniach muzyków ujawniają swoje piękno i różnorodność. Tradycyjne instrumentarium – flet, molo i komsa, kalangu czy calabash uzupełniają instrumenty współczesne – gitara elektryczna i basowa. Brzmienie zespołu dopełnia niesamowity, silny głos charyzmatycznego frontmana Yacouba Moumouni, będącego jednocześnie założycielem grupy.

[IMG_R]10[/IMG_R]

Zespół w krótkim czasie zdobył ogromną popularność w swoim kraju i stał się najbardziej znaczącym ambasadorem kultury muzycznej Nigru. Różnorodność brzmienia ich muzyki związana jest zarówno z kulturą, w której wychowali się muzycy, jak i z charakterystycznymi elementami tradycji krajów sąsiednich – słychać tu np. rytmy i harmonie typowe dla Juju z Nigerii, czy charakterystyczne zaśpiewy spotykane w Mali. Ich debiutancka płyta Denke Denke spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a prestiżowy serwis Afropop Worldwide – uważany przez wielu za wyrocznię w sprawach związanych z muzyką afrykańską – zrecenzował ją jednym słowem: „Rewelacja!”. Ich tegoroczna trasa koncertowa wiedzie szlakiem cenionych festiwali: Music Meeting – Nijmegen, Musiques Métisses – Angouleme, Respect – Praga, Amsterdam Roots Festival, Roskilde Festival wprost na Globaltikę!

[IMG_R]11[/IMG_R]

Festiwal to nie tylko trzy dni niebanalnej muzyki, ale także cykl filmowy Cinema Globaltica. Odbędzie się on w nowej dla festiwalu przestrzeni – Kinie Helios w Centrum Riviera. Pierwszy z nich przedstawia historię zespołu, który wystąpi na scenie w ramach festiwalu – Sierra Leone’s Refugee All Stars. Filmowcy Zach Niles i Banker White spotkali muzyków w obozie Sembakounya – byli tak zainspirowani ich historią, że podążali za nimi z kamerą przez kolejne 3 lata, śledząc jak poprzez swoje koncerty przynoszą radość i nadzieję uchodźcom. Cinema Globaltica zaprezentuje nie tylko filmy dokumentalne. Obejrzymy też „Półksiężyc” Bahmana Ghobadiego, jednego z najbardziej interesujących współczesnych reżyserów irańskich, znanego polskiej publiczności z obrazów takich jak Czas pijanych koni i Gdyby żółwie mogły latać. Na wieczór filmowy organizatorzy przygotowują też niespodziankę dla fanów festiwalu – szczegóły wkrótce.

Także w środę, w Galerii Debiut przy Liceum Plastycznym w Gdyni-Orłowie odbędzie się wernisaż wystawy EMFA Andrzeja Łączyńskiego. Artysta utrwala muzyczny folklor na płótnie, tworząc zagadkowe wzory. Tym samym zaprasza do wspólnego przeżywania iluzji estetycznej, gdzie muzyka zaznacza swoją symetryczność pociągnięciami pędzla.

Od 4 lipca potrwa wystawa fotografii Iwony Wojdowskiej w kameralnych i akustycznych wnętrzach Cafeart U Muzyk’uff. Trójmiejska fotografka ma na swoim koncie udział w wielu wystawach zbiorowych oraz własne wystawy indywidualne. Absolwentka Studium Fotografii Artystycznej w Sopocie FOTOMEDIA i Trójmiejskiej Szkoły Fotografii TSF. Jest autorką sesji zdjęciowych do książek Agnieszki Zydroń. Jej motto brzmi: "I don't want realism. I want magic".

Ruszyła przedsprzedaż biletów. Za karnet na dwa dni festiwalu (piątek i sobota) zapłacimy w przedsprzedaży 36 zł (od 18 lipca - 41 zł), za jeden dzień (piątek lub sobota) 26 zł (po 18 lipca - 31zł). Za koncerty w Starej Wozowni zapłacimy 15 zł. Bilety dostępne w sieci www.ticketpro.pl oraz www.interticket.pl, a także w Salonach Empik, Gdynia InfoBox. Bilety można też kupić bezpośrednio na stronie organizatora: www.globaltica.pl/bilety