Maj 2014
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Zobacz również

Pomorscy lekarze uczą się diagnozować HIV

Inne, Gdańsk

Data 15.05.2014 10:00-22.05.2014 00:00
Miejsce Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

W walce z cichą epidemią HIV na Pomorzu, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Gdańsku organizuje bezpłatną konferencję szkoleniową dla lekarzy pierwszego kontaktu z całego województwa. Jej tytuł to „Diagnostyka HIV oraz relacja lekarz-pacjent: doświadczenia, problemy, wyzwania”. Głównym celem spotkania organizowanego przez PTOZ Gdańsk, jest poszerzenie wiedzy lekarzy z zakresu diagnozowania i postępowania z osobami zakażonymi HIV.

Według statystyk PZH NIZP, w roku 2013 r. na Pomorzu wirusa rozpoznano u 52 osób. Na AIDS zachorowało 17. Dane te stawiają województwo na szóstym miejscu w Polsce pod względem zagrożenia HIV. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, wśród których niebagatelną rolę odgrywa portowy oraz turystyczny charakter Trójmiasta i okolic. Kluczem do walki z epidemią są lekarze, którzy powinni umieć rozpoznawać objawy HIV i kierować pacjentów na testy. Konferencja szkoleniowa dla nich będzie sfinansowana z ufundowanego przez Gilead Sciences grantu przyznanego w 2013 roku gdańskiemu PTOZ przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci.

Podczas konferencji, poza kwestią roli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w diagnozowaniu HIV, będą omówione m.in. takie tematy, jak sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS na świecie i w Polsce oraz psychologiczne aspekty zakażenia wirusem. Uczestnicy konferencji dowiedzą się również o poradnictwie okołotestowym w punktach konsultacyjno-diagnostycznych oraz o leczeniu HIV/AIDS u dzieci i dorosłych. Na koniec otrzymają certyfikat dający prawo do uzyskania punktów edukacyjnych.

Wśród prelegentów spotkania znajdą się osoby o dużym dorobku naukowym, bogatym doświadczeniu oraz uznanym autorytecie z dziedziny profilaktyki, diagnozowania i leczenia HIV/AIDS. O HIV i problemach związanych z leczeniem osób zakażonych opowiedzą specjaliści z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – lek. med. Marta Gesing, dr med. Maria Jankowska i dr med. Małgorzata Lemańska, a także Jolanta Anuszewska z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Słupsku, Małgorzata Paliwoda z Fundacji Pomorski Dom Nadziei oraz Zbigniew Zawadzki z Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Gdańsku.

„Priorytetowym działaniem służącym poprawie obecnej sytuacji w obszarze HIV powinna być, obok szerokiej profilaktyki, skutecznie prowadzona diagnostyka. Zeszłoroczna konferencja na ten temat, jaką zorganizowaliśmy dla ludzi pracujących w ochronie zdrowia, cieszyła się dużą popularnością. Wierzę, że kolejne już takie wydarzenie powinno walnie przyczynić się do zwiększenia w tym środowisku świadomości konieczności zlecania badań w kierunku HIV, a także do podniesienia wiedzy w zakresie postępowania z osobami zakażonym” – powiedział Zbigniew Zawadzki z Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Gdańsku.

„W Polsce leczenie HIV jest bezpłatne, a dzięki nowoczesnym terapiom z wirusem można normalnie żyć i pracować. Ważne, aby odpowiednio szybko zdiagnozować chorobę, a następnie poddać się terapii. Wpływ lekarzy pierwszego kontaktu na zmianę sytuacji epidemiologicznej jest ogromny. To oni powinni reagować na niepokojące objawy (np. nawracające zapalenie płuc), kierując pacjenta na bezpłatne i anonimowe badanie w kierunku HIV. Cieszę się, że lekarze z województwa pomorskiego mogli wymienić się swoimi doświadczeniami w pracy z pacjentami, ale przede wszystkim pogłębić swoją wiedzę w zakresie HIV/AIDS” - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2013 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad pół miliona złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

„Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Gdańsku ma wieloletnie doświadczenie w zakresie profilaktyki HIV/AIDS na terenie województwa pomorskiego. Dysponuje szerokimi kontaktami w środowisku medycznym, stale współpracuje z lokalnymi instytucjami i podmiotami zajmującymi się problematyką HIV/AIDS, ze szczególnym uwzględnieniem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Przygotowanie konferencji szkoleniowej dla lekarzy pierwszego kontaktu właśnie przez nich jest gwarancją wysokiego poziomu. Cieszę się, że już po raz drugi możemy przyczynić się do organizacji w Trójmieście tego wydarzenia” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.