Czym, gdzie i jak po ulicach przedwojennego Gdańska, Sopotu, Gdyni

Kultura, Gdańsk

Data 30.03.2014 00:00-30.04.2014 00:00
Miejsce Biblioteka Manhattan - biblioteka miejska
Adres al. Grunwaldzka 82
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Czym, gdzie i jak po ulicach przedwojennego Gdańska, Sopotu, Gdyni - spotkanie dla miłośników historii i motoryzacji w Bibliotece Manhattan.

Ile salonów samochodowych było w Wolnym Mieście Gdańsku? Jakie marki pojawiały się przed wojną na ulicach Gdańska, Sopotu i Gdyni? Czy przez przedwojenny Gdańsk można było przejechać tramwajem? Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Automobilklub Morski oraz Fundacja Kulturalne Pomorze zapraszają na niezwykłe spotkanie poświęcone historii trójmiejskiej motoryzacji "Czym, gdzie i jak po ulicach przedwojennego Gdańska, Sopotu, Gdyni".

Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia br. (sobota), o godz. 18:00 w Bibliotece Manhattan (Gdańsk-Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 82). Przewodnikami po historii motoryzacji Wolnego Miasta Gdańska i międzywojennej Gdyni będą: Bartosz Gondek, historyk i dziennikarz motoryzacyjny, Paweł Ziemniewicz, szef sekcji pojazdów zabytkowych Automobilklubu Morskiego, Tomasz Groszewski z Polskiego Związku Motorowego, Grzegorz Fey, wybitny znawca wszystkiego, co jeździ po szynach, z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych oraz Bartłomiej Chruściński, publicysta motoryzacyjny. Nasi eksperci opowiedzą o meandrach przedwojennych przepisów ruchu drogowego oraz imprezach automobilowych odbywających się w ówczesnych czasach w Trójmieście. Nie zabraknie także opowieści o tramwajach, kolejkach i trolejbusach, którymi można było przemierzać ulice Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa starych fotografii.

"Motoryzacja to część naszej lokalnej historii- mówi Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Dlatego warto ją przypominać i pokazywać. I to dosłownie. Podczas spotkania w Bibliotece Manhattan będzie można także oglądać zabytkowy motocykl."