T - LOVE na Pokładzie

Koncerty, Gdynia

Data 23.04.2014 19:00
Miejsce Pokład
Miejscowość Gdynia
Bilety 5 zł w przedsprzedaży 65 zł w dniu koncertu

T-LOVE w Gdyni już 23 kwietnia. Na koncert legendarnej formacji organizatorzy zapraszają do Klubu Pokład. Otwarcie klubu 19:00.

T.LOVE Alternative powstał zimą 1982 roku. Była to grupa kumpli z IV LO w Częstochowie. Pierwsze koncerty zagrali w rodzinnym mieście, w szkołach… – najczęściej liceach Traugutta i Dąbrowskiego... Jak mówią sami muzycy, motorem do działania był dla nich punk i nowa fala (new wave). Inspiracja: The Clash, Sex Pistols, Buzzocks Jam, Kryzys i Tilt. Jednocześnie zespół był pod wpływem rytmów reggae i ska, a także klimatów z lat 60-tych.

Pierwsza kaseta grupy nosiła tytuł "Nasz Bubelon" i wydana została w 1984 roku, zaraz po festiwalu w Jarocinie. Ponad rok później wytwórnia Tilele Records wypuściła kasetę "Chamy idą". W latach 1985-89 zespół dużo koncertował. W Jarocinie wystąpił jeszcze kilkukrotnie. Wtedy też powstały takie hity jak "Wychowanie" czy "IV Liceum Ogólnokształcące", które stały się młodzieżowymi hymnami lat 80-tych.

W 1985 roku T.LOVE zagrał na dwóch dużych festiwalach: „Rock w Opolu” i „Rock Arena”. 1990-ty to czas, w którym grupa pokazała swoje nowe, odmłodzone oblicze. Zmieniony został prawie cały skład – z dawnego pozostał tylko lider, Muniek Staszczyk.

W 1991 roku powstaje album "Pocisk miłości". Pochodząca z tej płyty "Warszawa" stała się pierwszym utworem T.LOVE, który osiągnął szczyt ogólnopolskiej radiowej listy przebojów. Rok później formacja zaprezentowała "Dzieci rewolucji 1982-1992". Kolejny album wypuszczony na rynek również w 1992, a zatytułowany "King", także cieszył się ogromną popularnością.

Dwa lata później ukazały się płyty: "I Love You" i "Prymityw". Pierwsza zawierała materiał koncertowy oraz dwa utwory studyjne, które stały się niezaprzeczalnie super-hitami: zarówno tytułowy "I love You", jak i ballada "Syn miasta". Na drugiej zaś znalazły się, między innymi, takie przeboje jak: "Potrzebuję wczoraj", "Bóg", "Wakacje".

Rok 1996 przyniósł projekt "Al Capone" - stricte "piosenkowy", bogatszy brzmieniowo, bardziej różnorodny, z elementami muzyki dance z lat 70-tych. Single "1996" i "Jak żądło" to najbardziej popularne piosenki z tej płyty. W tym też czasie, z nazwy zespołu, wypadł człon Alternative. Jednak największy sukces lat 90-tych przyniósł ekipie Muńka album "Chłopaki nie płaczą" (1997). Była to wypadkowa wszystkich dotychczasowych produkcji zespołu, połączenie inteligentnego popu, czadu i dowcipu. Tytułowy singiel "Chłopaki nie płaczą" stał się totalnym przebojem. Przyczynił się do tego z pewnością znakomity teledysk, w którym kapela objawiła się jako parodia boysbandu. Kolejnym utworem promującym CD był kawałek "Jest super", który choć w zupełnie innym klimacie, również podbił listy przebojów. W krótkim czasie album osiągnął status Złotej Płyty.

Przez kilkanaście lat działalności grupa dorobiła się wielu hitów, które zebrano i wydano na jednym krążku. W listopadzie 1998 roku, ukazuje się "BEST.LOVE" gdzie znalazły się między innymi.: "I Love You", "Jak żądło", "Chłopaki nie płaczą", "King", "Warszawa", "Stany", "1996", "Bóg", "IV Liceum", "Wychowanie" oraz dwa nowe utwory "Zero" i "Ewa". Ponieważ była to pierwszy "best" T.LOVE' u, cieszył się nie mniejszym powodzeniem, niż regularne płyty. W listopadzie 1999 ukazał się album zatytułowany "Antyidol".

Po dwuletniej pauzie, 5 listopada 2001, T.LOVE prezentuje "Model 01". Data wydania CD nie była przypadkowa, gdyż termin premiery to jednocześnie dzień urodzin lidera grupy, Muńka Staszczyka. Krążek okazał się znakomitym powrotem. Do miana wielkiego przeboju awansował pierwszy singiel, zatytułowany "Nie, nie, nie".

Płyta "T.LIVE" (2003), to zapis jubileuszowego koncertu zespołu z warszawskiej "Stodoły", z 14 listopada 2002 roku. Na dwupłytowym albumie znalazło się 21 utworów z tego występu, zorganizowanego z okazji 20-tej rocznicy istnienia T.LOVE. Trafiły tu ostatecznie piosenki zaśpiewane z Grabażem (Pidżama Porno), Robertem Brylewskim i Agą Morawską (Happy Pills), a także kawałek zagrany przez stary, częstochowski skład T.LOVE Alternative.

W marcu 2006 roku ukazał się piętnasty album w dorobku grupy, "I Hate Rock' n' Roll" – swego rodzaju podsumowanie dotychczasowych dokonań formacji. Podczas pracy, T.LOVE wsparli między innymi byli członkowie zespołu: Jan Benedek, Andrzej Zeńczewski oraz pierwszy gitarzysta T.LOVE Alternative, Janek Knorowski. Dodatkową niespodzianką na płycie są dwa kawałki napisane wspólnie z Jankiem Pęczakiem, wokalistą i gitarzystą załogi reggae The Relievers. Do wszystkich piosenek teksty napisał Muniek Staszczyk, który po raz pierwszy był także współproducentem albumu. Krążek promował singiel "Gnijący świat".

7 listopada 2008 wydana została składanka zatytułowana „Love, Love Love, The Very BesT.Love”, która zawiera utwory z przestrzeni 26 lat pracy zespołu. Znajdziemy tutaj 40 starych kawałków oraz 2 nowe. Ich tytuły to: "Love, Love, Love" (jest ona także pierwszym singlem, do którego został nakręcony teledysk, wyreżyserowany przez Krzysztofa Ostrowskiego) oraz "Prawdziwe życie" – oba zostały zarejestrowane we wrześniu 2008 w studio Polskiego Radia Studio S-4, pod okiem Leszka Kamińskiego, jako producenta.

W 2011 roku premierę miał T.Lovestory – to Box, zawierający pełną dyskografię T.LOVE z katalogu Emi Music Poland. Znalazło się w nim 14 monograficznych albumów zespołu oraz dwie płyty bonusowe. Box promowany był singlem i teledyskiem do piosenki „Polskie Mięso”. Reżyser clipu – Xawery Żuławski.

2012 rok to czas „Old Is Gold”! – udana próba pokazania słuchaczom źródeł rock’n’rolla. Jak mówi Muniek: „jesteśmy starą, zakurzoną kapelą i chcemy pokazać dzieciakom, gdzie tkwią korzenie”. Płyta oparta jest na dawnym, szorstkim, czarnym bluesie spod znaku Muddy’ ego Watersa, countrowo-folkowych klimatach w duchu Cashowsko-Dylanowskim, czy też na nucie znanej z wytwórni Tamla Motown. Nagrywano ją "po staremu", na analogową taśmę w studiach: S3 i S4 oraz w Rogalowie Analogowym, metodą z lat 50-tych, kiedy to zespoły rejestrowały swoje piosenki grając w jednym pomieszczeniu, bez jakiejkolwiek separacji instrumentów. To pomogło T.LOVE cofnąć się w czasie i wrócić do źródeł muzyki rock'n'rollowej.

W dniu 50-tych urodzin Muńka, a więc 05.11.2013 Parlophone Music Poland rozpoczął publikację nowej serii wydawnictw - wszystkie albumy T.LOVE na winylu!

Bilety w cenie 55 zł w przedsprzedaży 65 zł w dniu koncertu dostępne w Tawernie obok klubu Pokład, Salonie muzycznym Puls w Centrum Gemini oraz na stronach www.eventim.p, oraz ww.ticketpro.pl