Mietek Blues Band

Koncerty, Gdynia

Data 10.04.2014 19:30
Miejsce Blues Club
Adres Portowa 9
Miejscowość Gdynia
Bilety 20 zł , ulgowy 10 zł

Zespół powstał w 1976 w Gdańsku przy klubie studenckim "Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy - "Blues Band" - za namową Marcina Jacobsona zmieniona została na "Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej "Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to: Zbigniew "Oliver" Łaski, Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas). Po powołaniu basisty do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski - wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni Degutis.

W tym składzie zespól wystąpił w 1981 roku na pierwszym pop session w Operze Leśnej w Sopocie, stając się prekursorem gatunku zwanego Soul Bluesem. Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny Mayall czy Cream. Pierwsze nagrania z tego okresu ukazały się na CD w roku 2007 "Radio Session" wydanej przez Metal Mind Production. Pod koniec lat 80-tych w MBB pojawił się grający na instrumentach klawiszowych Piotr Iwanaszko, Adam Wendt (saksofon), Adam Wiśniewski (puzon) i Grzegorz Karłowicz (trąbka).

Przez cały okres działalności "Mietek Blues Band" występował na wszystkich ważniejszych festiwalach - rozpoczynając od pierwszego - Folk Blues Meeting w Poznaniu, przez festiwal w Jarocinie i Rawę Blues Fest aż po Jimmyway Blues Fest, Warta Rock Reggae, Summer Jazz Days w Gdyni, Złotą Tarkę i Jazz Jantar w Gdańsku. Jednocześnie koncertował w klubach na terenie całego kraju. W sierpniu 1996 MBB - jako jedyny polski zespół - zagrał na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie, gdzie gwiazdami byli tacy wykonawcy jak Joe Cocker, Jethro Tull, Jeff Healey czy Blood Sweat and Tears. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był również występ jako support przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summmer Jazz Days w Sopocie w 2000 roku.

W roku 1996 MBB wydał swoją pierwszą płytę "Tribute to the Blues" w całości dedykowaną wielkim artystom bluesa. W nagraniach wzięli udział znani trójmiejscy muzycy: Przemek Dyakowski (saksofon), Jan Rejnowicz (pianino), Piotr Nadolski (trąbka), Adam Wendt (saksofon), Zbyszek Kraszewski (perkusja), Waldemar Wiśniewski (instrumenty klawiszowe). W 1997 roku w ogólnopolskiej ankiecie radiowej na najlepszy bluesowy zespół roku MBB zdobył pierwsze miejsce, a ich płyta zajęła drugie w kategorii: "Płyta Roku".

Kolejna płyta "Road" zawierająca bluesowe standardy ukazała się w roku 1998. W sesji nagraniowej udział wzięli: Romuald "Mały" Sławiński (wokal), Sławek "Korek" Kornas (bass), Kuba Staruszkiewicz (perkusja), Marek Jurski (inst. klawiszowe), Krzysztof Zakrzewski (saksofon) i Mietek Wróbel (gitara).

W roku 2002 zespół wydał kolejną płytę, tym razem z własnymi utworami odbiegającymi od dotychczasowych bluesowych dokonań. Kompozycje zawarte na tym krążku to próba znalezienia własnej muzycznej ścieżki, a tytułowe "Zwykłe słowa" są swoistym wyznaniem wiary autorów. Zmaganie z materią języka ojczystego w muzyce, której korzenie nie są słowiańskie dla wielu jest nie lada wyzwaniem i udaje się tylko nielicznym. Nie znaczy to jednak, że nie należy próbować; niekoniecznie uparcie trzymając się formy bluesowej - są wyjątki, które to potwierdzają.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia MBB był (i jest nadal) dla wielu muzyków prawdziwą szkołą bluesa. Tutaj zaczynali swoją przygodę z muzyką bluesową Adam Wendt, Antoni Degutis, Cezary Paciorek, Zbyszek Kraszewski, Tomek Łosowski, Tomek Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Piotr Lemańczyk, Jowita Tabaszewska i wielu innych.

26 października 2008 roku w Radio Gdańsk powstał materiał CD i DVD z koncertu "Mietek Blues Band - 30 Years Have Passed Members Meeting". Zagrali tam i zaśpiewali obecni i dawni muzycy MBB: Romuald "Mały" Sławiński, Jacek Siciarek, Krzysztof Rogocki, Maciej Kortas, Zbigniew "Oliver "Łaski , Piotr Iwanaszko, Zdzisław Karasowski, Zbigniew Kraszewski, Zbigniew Sentowski , Sławek "Korek" Kornas, Marek Jurski, Artur Jurek, Alicja Świderska, Joanna Wach, Andrzej Syldatk, Tomek Przyborowicz, Robert Jakubiec, Marek Romanowski, Krzysztof Zakrzewski i Piotr Góra. Gościnnie wystąpił kwartet smyczkowy Capella Gedanensis. W 2010 płyta została nominowana do Fryderyków.

Zespół występuje też w znanym show z muzyką z filmu The Blues Brothers w składzie poszerzonym o instrumenty dęte na których grają znani trójmiejscy muzycy.

  • SEBASTIAN CZERKAS-ŚPIEW
  • ARTUR JUREK-KLAWISZE
  • TOMEK PRZYBOROWICZ-BAS
  • PIOTR GÓRA-PERKUSJA
  • MIECZYSŁAW WRÓBEL-GITARA