donGURALesko feat Dj Kostek, Qlopele, Gruby Mielzky

Koncerty, Sopot

Data 01.03.2014 23:00
Miejsce Scena
Adres al. Franciszka Mamuszki 2
Miejscowość Sopot
Bilety w przedsprzedaży 28 zł

donGURALesko, właściwie Piotr Górny, znany również jako Gural, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Osieroconych Płyt Selektor. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1995 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. donGURALesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson, Pezet czy Kasia Klich.

1.03.||donGURALesko feat Dj Kostek, Qlopele, Gruby Mielzky || KLUB SCENA SOPOT || SALA KONCERTOWA ||

WSTĘP OD GODZ. 20:00 KONCERT GODZ. 23:00

W tekstach donGURALesko nawiązywał m.in. do tematyki Bliskiego Wschodu, co wiąże się z zainteresowaniem rapera kulturą, religią i stosunkami międzynarodowymi. Ponadto w tekstach nawiązuje do lokalnego patriotyzmu i demonstruje przywiązanie do rodzinnego miasta Poznania. W 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina.

Działalność artystyczną donGURALesko rozpoczął około 1995 roku w zespole Rapscalion X. Formację tworzyli ponadto Kaczor, Kuk i Orzech. Wkrótce potem w niezmienionym składzie muzycy przyjęli nową nazwę - Killaz Group. Cztery lata później grupa nawiązała współpracę z wytwórnią muzyczną Camey Studio nakładem której ukazała się kompilacja różnych wykonawców Robię swoje. Na wydawnictwie ukazał się utwór Killaz Group zatytułowany "Hardkor". Również w 1998 roku nakładem własnym został wydany pierwszy album grupy zatytułowany Prawdziwość dla gry. W 2001 roku nakładem Blend Records ukazał się singel Killaz Group pt. Zjednoczone Emiraty Poznańskie zawierający kompozycję powstałą we współpracy z Magierą. Rok później ponownie nakładem Blend Records został wydany drugim album pt. Nokaut.

W międzyczasie donGURALesko przygotowywał kompozycje na debiutancki album. Płytę zwiastował wydany w 2002 roku singel pt. "Co to za miejsce?" na którym w tytułowym utworze gościnnie wystąpił DJ Haem. Pierwszy album rapera zatytułowany Opowieści z betonowego lasu ukazał się w grudniu. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Shellerini, Koni, Kaczor i Waldemar "Wall-E" Kasta. Wkrótce potem donGURALesko dołączył do formacji Wall-E'go pod nazwą K.A.S.T.A. 29 listopada 2003 roku ukazał się album grupy z udziałem rapera pt. Kastatomy. Wydawnictwo było promowane piosenkami pt. "1,2,3" i "Rzucam". 14 lutego 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Wielkie Joł został wydany drugi album solowy rapera pt. Drewnianej małpy rock. Gościnnie na płycie wystąpił m.in. Tede w utworze "Liryczny wandal" i Shellerini w kompozycji "Pią pią". Natomiast muzykę przygotowali Larwa, Mixer, DJ Haem, Pióro, Kada, DJ 600V, Tabb oraz DJ Kut-O. W kwietniu 2006 roku efektem współpracy donGURALesko i DJ Kosteka został wydany mixtape pt. Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy. Płyta została zrealizowana udziałem takich gości jak: Ramona 23, Rafi, RR Brygada, Sido czy ponownie Shellerini. Również w 2006 roku donGURALesko wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Katarzyny Klich zatytułowanej Zaproszenie w utworze pt. "Kto uratuje".

W 2007 roku raper podjął współpracę z producentem muzycznym Mateuszem "Matheo" Schmidtem z którym nagrał wydany 27 kwietnia mixtape Manewry mixtape. Z cyklu janczarskie opowieści. 14 maja po pięciu latach od wydania poprzedniej płyty ukazał się drugi album Killaz Group pt. Operacja kocia karma. Wydawnictwo, które ukazało się nakładem wytwórni 5 Element zawierało m.in. utwory z gościnnym udziałem Smokin Mo', 4P & Onil czy Tomaszem Mioduszewskim znanym jako Miodu. 23 czerwca 2008 roku ukazał się trzeci album solowy DonGURALesko pt. El Polako. Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarło do 9. miejsca listy OLiS w Polsce. Gościnnie na płycie wystąpili Wunder, Mechanic, S.P.O. The Hud Comanche, Tee, Kamil i Rafi. Ponadto w ramach promocji raper dał ponad 150 koncertów w Polsce, zarówno w klubach jak i podczas festiwali. W 2009 roku na podstawie pomysłu DonGURALesko powstała wytwórnia muzyczna Szpadyzor Records. 1 lipca został wydany drugi mixtape DonGURALesko i Matheo pt. Inwazja porywaczy ciał. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Tede, Grubson oraz Pezet. W ramach promocji wydawnictwa został zrealizowany teledysk do utworu "Idziemy po swoje" zrealizowany przez wrocławską wytwórnię filmową Grupa 13. W lutym 2010 roku raper został wybrany artystą roku w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu poznanskirap.com. W maju 2010 roku w Chicago donGURALesko i Matheo z pomocą DJ Kokieta i Crystal Laiuene nagrali singla pt. "Synku jestem w budynku 2". 11 czerwca 2010 roku odbyła się premiera nowej płyty Gurala pt. Totem leśnych ludzi. 26 listopada 2011 roku ukazał się piąty album studyjny rapera zatytułowany Zaklinacz deszczu. W roku 2012 z kolei ukazał się najnowszy album studyjny "Projekt: Jeden Z Życia Moment", promowany przez szereg singli i teledysków.

donGURALesko prowadzi także własną firmę odzieżową EL POLAKO oraz telewizje internetową DziadziorTV, w ramach której tworzony jest popularny program FOLLOW THE RABBIT TV, będący, jak mówi sam Gural wentylem bezpieczeństwa, spuszczającym ciśnienie z nadętej "rap branży".