Przesłuchania: Shata Qs, Etna Kontrabande

Koncerty, Sopot

Data 23.02.2014 20:00
Miejsce S.F.I.N.K.S 700
Adres al. Franciszka Mamuszki 1
Miejscowość Sopot
Bilety 35 zł , w przedsprzedaży 25 zł

Wszystkich spragnionych dawki słonecznej energii zapraszamy na lutowe Przesłuchania. Tym razem zaprosiliśmy dwa zespoły, których muzyka pozwoli nam uciec daleko poza mroźny klimat panujący na dworze. Shata Qs, czyli nasz pierwszy gość, to zwycięzcy ostatniej edycji programu Must Be The Music. Soulowo - funkująca grupa rozgrzeje nas przed występem drugiego zespołu, którym będzie Etna Kontrabande. Ta pochodząca z Pomorza grupa, znana jest wszystkim nieprzypadkowym słuchaczom muzyki reggae i ska. Ich koncerty to niesamowite show pełne niczym nieokiełznanej energii.

Taki dobór artystów zagwarantuje nam niezapomniany wieczór z muzyką na najlepszym poziomie. Startujemy 23 lutego od godziny 20:00. Bilety w cenie 25 zł już w przedsprzedaży.

Shata QS

Liderką soulowo-funkującej grupy jest 30-letnia wokalistka, autorka tekstów i producentka Małgorzata Kuś, która wcześniej występowała pod szyldem Maggie QS. Do programu zgłosiła się sama - na precastingu zaśpiewała utwór "You're Beautiful". Na właściwym castingu towarzyszył jej już sześcioosobowy zespół, w składzie którego znajdziemy muzyków znanych z współpracy z m.in. The Positive, Mikromusic, Ryszardem Rynkowskim, Alicją Janosz, Leszkiem Cichońskim, Katarzyną Groniec i Bartoszem Porczykiem.

W chórkach Małgorzacie towarzyszy siostra Magdalena i Agnieszka Damrych, znana z wokalnej grupy Girls On Fire (finaliści "X Factor"). Ta ostatnia w finale zastąpiła Małgorzatę Markiewicz, niegdyś śpiewającą w zespole Piotra Rubika (oratorium "Psałterz wrześniowy"). Grupa Shata QS od początku zrobiła spore wrażenie na jury "Must Be The Music". "Świetnie, a pani jest do tańca i do różańca" - powiedziała zachwycona Kora. "Znakomity aranż, takiego czegoś szukać z lupą" - chwalił Adam Sztaba. "Mam nadzieję, że wygracie ten program" - taką deklarację już w finale złożył Wojtek Łozowski. "Po prostu zawodowstwo, świetny utwór. Ludzie, głosujcie!" - apelowała Ela Zapendowska. Zespół oczarował nie tylko jury, ale także publiczność, co pozwoliło im wygrać 6 edycję Must Be The Music. Po programie zespół nagrał płytę zatytułowaną "The Colors I Know", którą na żywo będziemy mogli usłyszeć już 23 lutego w klubie Sfinks.

Etna Kontrabande

Siedmioosobowy skład muzyków z Pomorza reprezentujący muzykę z gatunku ska i reggae z elementami rocka. Zespół swoją działalność zapoczątkował latem 1999 roku występując oficjalnie na jednym z festiwali. Początkowo muzyka , którą prezentowała Etna miała charakter etniczny kojarzący się bardziej z world music (stąd też nazwa zespołu). Po roku skromnej działalności Etna zmieniła swój skład personalny a jednocześnie stylistykę coraz częściej sięgając po reggae i ska. Owocem tego była nagrana w 2000 roku w Częstochowie płyta "Na Syjon".

W tym samym roku grupa, została doceniona również przez muzyków reprezentujących rozmaite pisma muzyczne na festiwalu Viva Polska Bartoszyce 2000. W kategorii folk, reggae, ska zespół otrzymał Grand Prix festiwalu. Kolejne lata działalności to przede wszystkim koncerty na terenie całego kraju. Zimą 2004 roku w okolicach Wrocławia znacznie odmłodzony skład nagrał drugi album zatytułowany "W kierunku słońca". Płyta odznaczała się bardziej stonowanym brzmieniem a jej producentem był znany w środowiskach jazzowych wrocławski muzyk Robert Szydło. W maju zespół pod nazwą Etna Kontrabande zarejestrował 12 utworów w stylistyce najbardziej zbliżonej do reggae ska. Nowy materiał obfitował także we współczesne trendy ragga, dancehall. Produkcją płyty "Polityczna ganja" zajął się Jaras (autor muzyki i tekstów) jeden z założycieli zespołu.

Od początku 2012 roku grupa pracuje nad wydaniem kolejnej płyty. W październiku odbyła się premiera nowego teledysku do utworu "Na czarnej liście", który jest zapowiedzią nowego albumu. W ciągu dwunastu lat działalności Etna zdobyła wiele nagród a także zagrała ponad 600 koncertów na terenie całego kraju oraz poza jego granicami uczestnicząc w wielu prestiżowych imprezach muzycznych takich jak m.in: United Islands of Prague(CZ) Reggae Fest - Ostrava(CZ), Sazava Fest(CZ), Africa Is Hungry - Toruń, Ostróda Reggae Fest, Reggaeland - Płock, Reggae na Piaskach - Ostrów Wlkp. i wiele innych. Zespół ma na swoim koncie prezentacje multimedialne w TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, Polonia 1. Pulsacyjna muzyka prezentowana jest również w rozgłośniach radiowych m.in. Pr 1,Pr 2, Pr 3 Polskiego Radia, Radio Bis, Radio Praga, Radio Plus, Radio Kraków i wiele innych.