VIII Bal Gdański: Lwów w Gdańsku - Fletnia pana i...

Koncerty, Gdańsk

Data 22.02.2014 19:00
Miejsce Filharmonia Bałtycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 35-75 zł

VIII Bal na Ołowiance to niepowtarzalna okazja do poznania wyjątkowego brzmienia i możliwości fletni Pana, niezwykłego instrumentu, o którym mówi się nawet w przekazach mitologicznych. Tego wieczoru dyrygentem będzie Serhiy Burko, wspaniały dyrygent znany trójmiejskiej publiczności z Koncertu z Okazji Dnia Babci i Dziadka. Wraz z nim wystąpi Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa" oraz Igor Maceluch - wirtuoz fletni Pana. To wszystko już 22 lutego o godzinie 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej. Zapraszamy!

Fletnia Pana jest instrumentem o tyle niezwykłym, że nieczęsto gości na salach koncertowych, dlatego tym bardziej zachęcamy do poddania się jej czarowi. Pierwsze dowody używania fletni datuje się aż na ok. 2500 rok p.n.e. Historia tego instrumentu ma również korzenie mitologiczne. Wzruszającą opowieść o miłości bożka o imieniu Pan opisuje Jan Parandowski w Mitologii: "Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie. Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panowi, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą. Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą".

Koncertowi balowemu daleko będzie jednakże do atmosfery żalu. Wręcz przeciwnie, będzie on połączeniem muzyki nastrojowej i bardzo pozytywnej. Kompozycje dawnych mistrzów, takich, jak choćby Vivaldi i Mozart, skontrastowane zostaną z powstałymi stosunkowo niedawno utworami. Tu warto wspomnieć o Adiós Nonino Piazzolli. Audytorium usłyszy również jeden z genialnych Tańców wiedeńskich Brahmsa oraz Badinerie Bacha, fragment kończący z Suity h-moll. Żartobliwa Badinerie ze wspaniałą partią fletu jest jednym z bardziej rozpoznawanych fragmentów muzycznych. Program koncertu uznać można zatem za porywający!

Po koncercie zapraszany na kolejny bal karnawałowy w Salonie Gdańskim. Do tańca zagra gościom zespół Standard Acoustic. W czasie balu dostępny będzie catering (po zakupieniu biletu konsumpcyjnego w cenie 85 zł). Za menu, które już teraz polecamy, odpowiada Restauracja Filharmonia (tutaj znajduje się oferta menu wraz z ceną).

Bilety na VIII Bal Gdański dostępne są w cenach 35-75 zł. Wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl," target="_blank">www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ([email protected], 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).