Ich troje. Nowe tomiki gdyńskich poetów

Koncerty, Gdynia

Data 19.01.2014 16:00
Miejsce Kawiarnia u Muzyk'uff
Adres Hieronima Derdowskiego 9-11
Miejscowość Gdynia
Bilety wstęp wolny

Ich troje. Nowe tomiki gdyńskich poetów . Zapraszamy na poetyckie popołudnie z trojgiem gdyńskich poetów, którzy zdecydowali się w 2013 roku za pośrednictwem Fundacji Pomysłodalnia ujawnić swoje nowe teksty. Bohaterami spotkania będą: Jolanta Kmieć-Sabura, Lidia Ziurkowska-Michalewska i Jerzy Stachura. Poeci i ich publikacje dostępni będą 19 stycznia 2014 roku o godzinie 16.00 w Cafeart U Muzyk'uff. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Szymański. Wstęp wolny.

Wiersze Jolanty Kmieć-Sabury ukazały się w tomiku zatytułowanym "Z Morskiej" zawierającym wiersze poetki pisane w latach 2007-2013, dotąd nigdzie nie publikowane Jolanta Kmieć-Sabura - germanistka, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutowała w roku 1983, w drugim obiegu wydawniczym, zbiorem wierszy "Czy i ty już pojąłeś", opublikowanym pod pseudonimem Ania Hertz. W roku 1988 z ramienia Akademickiego Komitetu Pomocy Strajkującym jako osoba wspomagająca uczestniczyła w strajku w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Wiersze publikowała w pismach literackich, m.in. w "Zeszytach Literackich" , w Gdyńskim Kwartalniku Artystycznym ,,Bliza" oraz w antologii "Poetycki Grabówek". W 2002 roku wydała tomik wierszy "Korale" (Wydawnictwo "Marpress"). W 2007 ukazał się w tym samym wydawnictwie "Marpress", jej ostatni zbiór wierszy " Ścieżki, obłoki, wspomnienia".

Lidia Ziurkowska-Michalewska zatytułowała swój tomik "Moje wędrowanie", zawiera wiersze pisane w latach 2008-2013, dotąd nigdzie nie publikowane.

Lidia Ziurkowska-Michalewska mieszka od lat w Gdyni; z wyksztalcenia jest stomatologiem. Publikowała wiersze w licznych pismach literackich, między innymi w " Autografie", Akcencie", "Metaforze", "Pegazie", "Kurierze Gdyńskim" oraz w wielu antologiach. Wydała tomiki poezji: "Nocni wędrowcy" "Piórem twój maluję obraz", "W deszczu skąpana", "Kropla czerwonej rosy", "Na kartce światła", "Trapez błękitu".

Tomik poetycki "Tylko tędy przechodziłem" to wyłącznie najnowsze wiersze Jerzego Stachury, pisane w 2012 roku, dotąd nigdzie nie publikowane.

"Wojciech Fułek- poeta, pisząc o debiutanckim tomiku swojego kolegi po piórze i nie tylko piórze, tak charakteryzował twórczość Stachury: "To poeta, który nie chce pisać wierszy. Chce je poczuć pod stopami, pod palcami rąk. On czuje wierszem. Poeta, Który Czuje Poezję". Tych ścieżek Stachura wydeptał zbyt wiele, by nie pojąć, że życie pełne, to jest życie w twórczym uniesieniu, w zachwyceniu, podczas którego dusza z dopuszczenia Boga wychodzi z ciała człowieka i pod opieką Anioła odbywa pielgrzymkę po Niebie i Piekle." (Zbigniew Szymański).