Pamiętnik z podwórka: wystawa Michała Rumasa

Kultura, Gdańsk

Data 06.12.2013 00:00-17.01.2014 00:00
Miejsce Projektornia
Adres Dworska 29A
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

6 grudnia o godz. 18:00 w Projektorni GAK odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Michała Rumasa pt. "Pamiętnik z podwórka". Fotograf realizuje ten projekt od 2012 roku. Jest to dokumentacja fotograficzna miejsc, fragmentów oraz całych obiektów, będących świadkami przemian gospodarczych i kulturowych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, znajdujących się na terenie Stoczni Gdańskiej i dzielnic: Dolne Miasto, Wrzeszcz, Stogi, Olszynka i Zaspa.

Na zdjęciach można zobaczyć miejsca, które niewiele lub nawet wcale nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Artysta zastał je niemal tak jak je zostawił, pozbawione jedynie bohaterów, kolegów ze wczesnej młodości, dawnych miłości i czasem mieszkańców. Fotografując, uwiecznił czasem śmieszne, absurdalne, czasem jednak wzruszające przykłady radzenia sobie z rzeczywistością transformacji ustrojowej. Gdańskie podwórka, dokumentowane przez Rumasa współcześnie, są świadkami historii, swoistym laboratorium transformacji ustrojowej. Inspiracją dla projektu Rumasa były jego własne wspomnienia z okresu dorastania, kiedy to obserwował zmiany rzeczywistości społeczno-politycznej. Historia prywatna miesza się w tym projekcie z najnowszą historią lokalną oraz narodową, tworząc unikalny cykl. Wystawa będzie wisiała do 17 stycznia 2014 r.

Michał Rumas dokumentuje swój projekt na stronie: pamietnikzpodworka.pl

Wstęp wolny.

Miejsce: Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, Gdańsk Brzeźno Organizatorzy: Projektornia GAK, Michał Rumas, Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!".

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

Materiały: GAK Projektornia