Kobierce anatolijskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu

Kultura, Gdańsk

Data 17.11.2013 00:00-16.02.2014 00:00
Miejsce Muzeum Narodowe
Adres Toruńska 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 10 zł , ulgowy 6 zł

Muzeum Narodowe w Gdańsku z zaprasza na wystawę "Kobierce anatolijskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu", które uroczyste otwarcie odbędzie się 16 listopada 2013 roku, o g. 18.00 w Oddziale Sztuki Dawnej muzeum, przy ul. Toruńskiej 1 w Gdańsku. To już trzecia wystawa w ramach trwającej od 4 lat współpracy z rumuńskim muzeum. Poprzednie ekspozycje obejrzało blisko 70 tysięcy osób.

Wystawa czynna w terminie: 17.11.2013 - 16.02.2014.

Uroczyste otwarcie wystawy: 16 listopada 2013 roku, o godz. 18.00

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, Gdańsk, ul. Toruńska 1

Bilety w cenach:

  • ulgowy: 6 zł
  • normalny: 10 zł
  • rodzinny: 18 zł

Dla polskiego widza ekspozycja ta będzie bodajże pierwszą okazją do poznania jedynie drobnej części zbioru niewielkich kobierców tureckich, które zachowały się w protestanckich kościołach Siedmiogrodu. Cały zbiór zawiera niemal czterysta egzemplarzy pochodzących z okresu złotego wieku tkactwa osmańskiego. Jest to najbogatszy i najlepiej zachowany zbiór tego rodzaju poza światem Islamu. Wykorzystanie kobierców muzułmańskich (utkanych przez kobiety w Anatolii) do dekoracji chrześcijańskich kościołów oraz zachowanie tak znacznej liczby tych pięknych obiektów w Siedmiogrodzie jest niezwykłym zjawiskiem międzykulturowym i dowodem na uniwersalność sztuki, która nie uznaje granic, języków i religii.

Podczas wystawy pokazane zostaną 24 kobierce z XVI-XVIII w. pochodzące z Zachodniej Anatolii, wchodzące w skład zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala. Wciąż są one w bardzo dobrym stanie. Prawdopodobnie dlatego, że służyły do dekoracji wielkiego kościoła luterańskiego w Sibiu i nigdy nie wykorzystano ich do pokrycia podłóg.

Wystawa ta odbywa się w 100 lat po wielkiej wystawie w Budapeszcie w 1914 roku, kiedy to dziedzictwo kobierców siedmiogrodzkich zaistniało w świadomości szerszej publiczności. 24 kobierce z kolekcji Muzeum im. Brukenthala zostaną wystawione po raz pierwszy od tamtej pamiętnej ekspozycji budapesztańskiej w 1914 roku. Dla miłośników i koneserów kobierców jest to "wydarzenie stulecia", które z pewnością rozbrzmieje szerokim echem.

Z okazji wystawy Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało album, który będzie pierwszą publikacją w Polsce poświęconą pokazywanym na wystawie siedmiogrodzkim kobiercom. Autorem koncepcji albumu jest niezależny rzeczoznawca Pan Stefano Ionescu, który wraz Panią dr Beatą Biedrońską - Słotą pełnił funkcję redaktora naukowego tomu.

W całym okresie trwania gdańskiej wystawy widzowie będą mieli okazję korzystania z programu naukowo - edukacyjnego przygotowanego przez organizatorów. Już 17 listopada 2013 o godz. 12.00 w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się wykład Pana Stefano Ionescu zatytułowany "Tureckie kobierce w kościołach protestanckich Siedmiogrodu".

Wystawa "Kobierce anatolijskie z Muzeum Narodowego Brukenthala" jest efektem współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Muzeum Narodowym Brukenthala, Rumuńskim Instytutem Kultury, Rumuńskim Kościołem Ewangelicko-Luterańskim oraz Rumuńskim Ministerstwem Kultury i Wyznań.

Album przygotowany do wystawy został wydany dzięki wsparciu finansowemu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Bukareszcie. Sponsorem wystawy i towarzyszącego mu albumu jest Bank Millennium. Wystawę współfinansuje Urząd Miasta Gdańska.