II Bal Gdański: Królewska Orkiestra Salonowa w karnawałowym blasku

Koncerty, Gdańsk

Data 11.01.2014 19:00
Miejsce Filharmonia Baltycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 60 - 100 zł

Zapraszamy na drugi Bal Gdański, który odbędzie się w drugą sobotę karnawału, 11 stycznia, o godzinie 19:00 na gdańskiej Ołowiance. Tego wieczoru melomani zatopią się W Karnawałowym Blasku - dadzą się porwać wspaniałym rytmom tańców rosyjskich i cygańskich oraz zakochają się w operach i operetkach.

Karnawał w pełni, czas sięgnąć po przyjemności z najwyższej półki. Tym razem Filharmonia Bałtycka pełna będzie pięknych melodii duetów z oper i operetek. Jedna z nich - Opowieści Hoffmanna - jest ostatnim, niedokończonym dziełem Offenbacha, mistrza muzyki pełnej humoru, autora operetek i muzycznych komedii (np. Pięknej Heleny, Orfeusza w piekle i Życia paryskiego). Jacques Offenbach, choć odnosił międzynarodowe sukcesy (jego Kankan podbił cały świat), zmagał się z bankructwami. Pod koniec życia zapragnął jednak stworzyć dzieło wyjątkowe. Została nim opera Opowieści Hoffmanna, oparta na modnych wtedy (koniec XIX wieku) opowiadaniach Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Co interesujące, libretto nie tylko oparte jest na licznych opowiadaniach pisarza, ale dodatkowo jego samego czyni głównym bohaterem. Najlepsza z muzycznych "opowieści" Offenbacha, przepiękna historia miłosna, obfituje w piękne arie. Kompozytor nie ukończył niestety utworu i nie doczekał prapremiery, która miała miejsce 10 lutego 1881 r. w paryskiej Opéra Comique.

Opisane dzieło Offenbacha i utwory innych kompozytorów to nie jedyne atrakcje tego wieczoru. Podczas koncertu swe umiejętności w przepięknych barwnych strojach zaprezentuje zespół taneczny "Perełki", o którego choreografię pieczołowicie dba Irena Stoppa. Pierwsze skrzypce koncertu należeć będą do Natalii Walewskiej, która poprowadzi również znakomitą Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nie można także zapominać o najpiękniejszych głosach wieczoru. Swoim mocnym tenorem audytorium zadziwi Witalij Wydra, a towarzyszyć będą mu: Julia Iwaszkiewicz, doskonała sopranistka oraz Bożena Zawiślak-Dolny, której mezzosopran zahipnotyzuje niejednego melomana. Całość poprowadzi znana z wspaniałej narracji na koncertach edukacyjnych PFB Barbara Żurowska-Sutt.

KRÓLEWSKA ORKIESTRA SALONOWA W KARNAWAŁOWYM BLASKU

Wystąpią:

Natalia Walewska - skrzypce, prowadzenie orkiestry,

Andrzej Wojciechowski - klarnet,

Julia Iwaszkiewicz - sopran, solistka Opery Bałtyckiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Kameralnej w Warszawie

Bożena Zawiślak-Dolny - mezzosopran, solistka Opery Wrocławskiej uznana za najlepszą Carmen w Polsce, znana z niezwykłych kreacji artystycznych,

Witalij Wydra - tenor, śpiewak Opery Bałtyckiej. Na I Międzynarodowym Konkursie Tenorów im. J. Kiepury w Sosnowcu uzyskał wyróżnienie i specjalną nagrodę.

Zespół taneczny "Perełki" choreografia Irena Stoppa. Zespół jest laureatem pierwszych miejsc Przeglądów Zespołów Tanecznych.

Barbara Żurowska-Sutt - prowadzenie.