Koncert inauguracyjny Kulka & Lipiński

Koncerty, Gdańsk

Data 01.12.2013 19:00
Miejsce Kościół Zielonoświątkowy
Adres Menonitów 2a
Miejscowość Gdańsk
Bilety na zaproszenie

**Zapraszamy Państwa na cykl koncertów muzyki dawnej, które odbędą się w historycznym kościele mennonitów zbudowanym w XVII wieku, obecnym Kościele Zielonoświątkowym, Zbór Radość Życia w Gdańsku. Podczas koncertów prezentowana będzie nieznana muzyka twórców polskich i europejskich oraz wspaniała spuścizna kompozytorów gdańskich. Trudny czas zaborów w znacznym stopniu zatarł dorobek kompozytorów polskich. **

Wiele z tych utworów nie ustępuje pod względem wartości artystycznych najwybitniejszym dziełom epoki, reprezentatywnym dla kultury europejskiej. Nadszedł właściwy czas, by nadrobić wieloletnie zaniedbania w przywracaniu pamięci i wiedzy o wybitnych, zapomnianych twórcach narodu polskiego, jak również kompozytorach gdańskich, którzy tworzyli historię tego miasta. To wspaniałe dziedzictwo kulturowe jest przedmiotem coraz większego zainteresowania badaczy, wykonawców i tej części publiczności, która interesuje się muzyką dawną.

Jesteśmy dumni z faktu, iż Cappella Gedanensis była prekursorem w promowaniu wielkiego dziedzictwa muzycznego Gdańska poprzez działalność badawczą, nagraniową i koncertową. Muzycy zespołu odkrywali nieznane, często zapomniane, bezcenne dzieła w zbiorach gdańskiej Biblioteki PAN. Część utworów została przekazana zespołowi przez badaczy europejskich znajdujących gdańskie dzieła na Uniwersytecie w Uppsali, w bibliotekach wyższych uczelni USA i w Niemczech.

Odkryte przez Cappellę Gedanensis kompozycje wykonywane były niemal na wszystkich kontynentach świata, rozsławiając miasto Gdańsk jako miejsce słynące z wielokulturowych tradycji. Wybitną rolę w budowaniu wizerunku Cappelli Gedanensis, w tworzeniu profilu repertuarowego, odegrał znakomity znawca dziejów Gdańska - profesor Andrzej Januszajtis. Znaczące miejsce w dorobku repertuarowym Cappelli Gedanensis zajmuje muzyka kompozytorów polskich czasu renesansu i baroku.

Obecnie zespół prezentować będzie również dokonania mało znanych lub zapomnianych kompozytorów polskich działających także w XIX i XX wieku, których dorobek artystyczny ma znaczący wymiar dla polskiej kultury. Koncertom muzyki polskiej patronować będzie maestro Konstanty Andrzej Kulka, najwybitniejszy polski skrzypek współczesnej epoki. W prezentowanym cyklu nie zabraknie także dzieł kompozytorów europejskich oraz znamienitych wykonawców i zespołów, którzy uświetnią wydarzenia artystyczne, odbywające się w nowym miejscu koncertowym gdańskiej metropolii. Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w koncertach, by wspólnie podążać tropem tajemnic dawnego Gdańska.