Wiele pytań i trudne odpowiedzi na boskiej cząstce

Kultura, Gdynia

Data 23.11.2013 16:00
Miejsce Sala Morska PPNT
Adres Aleja Zwycięstwa 96/98
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Czy zastanawiałeś się kiedyś z czego składa się materia? Czy wiesz, co to są cząstki elementarne i dlaczego potwierdzenie istnienia ostatniej z nich - bozonu Higgsa - było wydarzeniem tak przełomowym, że zasłużyło na Nagrodę Nobla 2013 w dziedzinie fizyki?

Czy zastanawiałeś się również w jaki sposób działa Wielki Zderzacz Hadronów - jedno z największych urządzeń zbudowanych kiedykolwiek przez człowieka - który pozwolił naukowcom potwierdzić istnienie owego bozonu?

Jeżeli nurtują Cię podobne pytania, chciałbyś zrozumieć i docenić werdykty Komisji Noblowskiej, lub jesteś po prostu ciekawym świata człowiekiem - przyjdź do EXPERYMENTU w sobotę, 23 listopada 2013 r.

Wykład popularnonaukowy przybliżający starszej publiczności (15 lat +) temat bozonów Higgsa i innych cząstek elementarnych w kontekście Nagrody Nobla 2013 w dziedzinie fizyki poprowadzi prof. dr hab. Robert Alicki z Zakładu Metod Matematycznych Fizyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Po wykładzie, w godz. od 17.00 do 19.00, w ramach biletu wstępu do Centrum Nauki EXPERYMENT zapraszamy na grę "Kwantowa układanka", która zachęci do zapoznania się z najmniejszymi składnikami, z których zbudowany jest Wszechświat - cząstkami elementarnymi. Uczestnicy otrzymają zadanie "stworzenia" kawałka materii z odpowiednich elementów ukrytych na wystawie EXPERYMENTU. W grze można uczestniczyć indywidualnie lub w małych zespołach. Czas na wykonanie zadania: 20 minut. Grę poprowadzi dr Wiesław Laskowski (Zakład Optyki i Informacji Kwantowej Wydziału Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego).

Sprzedaż biletów do Centrum Nauki EXPERYMENT odbywać się będzie do godz. 18.00.